Stocznie, Statki

Stocznia Euro-Industry z Ustki na mocy kontraktu podpisanego w kwietniu br. zbuduje dwa, niemal 26-metrowe, morskie statki inspekcyjne, projektu Nelton, dla Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego z siedzibą w Słupsku. Z kolei w połowie września GIRM zamówił w Nautica Boats Service małą jednostkę kontrolno-inspekcyjną na morskie wody wewnętrzne.

6 kwietnia 2021 roku, w siedzibie Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Słupsku (GIRM), podpisana została umowa z wykonawcą, firmą Euro-Industry Sp. z o.o. na dostawę dwóch statków inspekcyjno-kontrolnych. Wartość inwestycji GIRM wynosi 34 366 200,00 zł brutto. Operacja jest finansowana w 70 procentach ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze 2014-2020".

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wojciech Grześkowiak, reprezentujacy inżyniera kontraktu, firmę Celnet Sp. z o. o. Sp. K.

Konsekwencją umowy podpisanej w kwietniu przez GIRM ze stocznią w Ustce jest ujawnione 8 października br. zamówienie pozyskane przez okrętowe biuro projektowo-konsultingowe Nelton Sp. z o.o. na opracowanie dokumentacji projektowej statków, która mają być zbudowane przez Euro-Industry.

Statki będą wykorzystywane do prowadzenia działań kontrolno-patrolowych, służby nadzoru, eskortowania statków rybackich do najbliższego portu oraz prowadzenia akcji poszukiwawczych i wspomagania akcji ratowniczych.

Realizacja projektu przyczyni się do wzmocnienia systemu ochrony rybołówstwa morskiego oraz zwiększenia możliwości inspekcyjno-kontrolnych na wodach Morza Bałtyckiego w rejonach portów: Kołobrzeg, Ustka i Darłowo.

Jednokadłubowy, stalowy statek o długości 25,7 m i szerokości 6,15 m z aluminiową nadbudówką będzie osiągał prędkość co najmniej 12 węzłów, zapewniając odpowiednie warunki socjalno-bytowe dla 7-osobowej załogi i 4 inspektorów.

Pierwsza jednostka - Kontroler-31 dla macierzystej placówki w Ustce przekazana ma być armatorowi w III kwartale 2022 roku, natomiast oczekiwany termin dostawy drugiej - Kontroler-35 dla portu w Kołobrzegu, to koniec 2022 roku.

Z kolei 16 września 2021 roku w siedzibie Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Słupsku podpisano umowę z wykonawcą, firmą Nautica Boats Service, na dostawę mniejszej jednostki kontrolno-inspekcyjnej. Służyć ma ona kontroli rybołówstwa morskiego na morskich wodach wewnętrznych wchodzących w skład obszarów morskich Rzeczpospolitej Polskiej.

Wartość inwestycji wynosi 1 134 060,00. Zakup finansowany jest w 70 procentach ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze 2014-2020".

W podpisaniu umowy z ramienia wykonawcy uczestniczył Jan Tomasz Nowakowski- Prezes Zarządu Nautica Boats Service, oraz Grażyna Rzepnikowska- Dyrektor Generalna Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego.

rel (Nelton, GIRM)

Rys.: Nelton 

Rys.: Nelton
Rys.: Nelton
Rys.: Nelton
Rys.: NeltonRys.: NeltonRys.: Nelton
+33 12 w. ??
Dobrze czytam, że te nowe "okręty" GIRM mają pływać z zawrotną prędkością 12 w.? To ma być jakiś żart? Kogo one mają dogonić i skontrolować? Kontrolery z Estonii pływają ponad 20 w., a to i tak bywa za mało. Czy to nie jest wyrzucanie pieniędzy w błoto?
11 październik 2021 : 09:44 Gryf | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter