Stocznie, Statki

Jest to przyjazny dla środowiska statek nowej generacji, który ma zmniejszyć emisję będącego gazem cieplarnianym (GHG) dwutlenku węgla (CO2) o 25 proc. do 30 proc. [1], emisję szkodliwych tlenków siarki (SOx) o prawie 100 %, a emisję tlenków azotu (NOx) o 80 % do 90 % w porównaniu z konwencjonalnymi statkami wykorzystującymi ciężki olej napędowy. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu recyrkulacji spalin (EGR) jako używania paliwa alternatywnego w postaci LNG.

Statek powstał w stoczni Tadotsu Shipyard Co., Ltd., należącej do Imabari Shipbuilding Group.

Wprowadzenie do eksplpatacji pierwszego u japońskiego armatora "K" Line samochodowca napędzanego paliwem LNG, realizującego transport o niewielkim wpływie na środowisko, jest ważnym kamieniem milowym na drodze do osiągnięcia celów określonych w programie Wizji środowiskowej "K" Line 2050 (“K” Line Environmental Vision 2050) [2].

Przed przekazaniem statku przez stocznię, 3 marca, odbyła się zdalna ceremonia nadania imienia. Cztery lokalizacje w Aichi, Kagawa, Okayama i Tokio zostały połączone online, a wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Toyota Motor Corporation (w Toyota-city, Aichi), Biura Morskiego Ministerstwa Lądu, Infrastruktury, Transportu i Turystyki, Regionalnego Biura Ochrony Środowiska, stoczni Imabari Shipbuilding Co., Ltd., armatora "K" Line.

Nazwa statku powstała poprzez dodanie słowa "Green", kojarzonego z przyjaznością dla środowiska, do tradycyjnej nazwy Century Highway, która w przeszłości była używana już w przypadku czterech wcześniejszych samochodowców firmy "K" Line.

Na statku zastosowano szereg środków technicznych służących ochronie środowiska i technologii cyfrowych dla poprawy bezpieczeństwa, ochrony środowiska i jakości usługi transportu morskiego, które są ważne dla "K" Line.

Specyfikacja środowiskowa statku

Statek wykorzystuje dwupaliwowy silnik główny, silniki pomocnicze (zespołu prądotwórczego) i kocioł główny zdolne do pracy na LNG lub MGO (Marine Gas Oil).

Główna jednostka napędowa, to silnik wysokociśnieniowy typu ME-GI, redukujący emisję tzw. methane slip (niespalonego gazu), który również jest gazem cieplarnianym.

W silniku głównym zastosowano system EGR, a w generatorze selektywną redukcję katalityczną (SCR), dzięki czemu spełnione zostały wymogi normy NOx Tier III przy zastosowaniu zarówno paliwa LNG, jak i MGO.

Budowa statku uzyskała wsparcie w ramach "Modelowego projektu działań na rzecz redukcji emisji CO2 ze statków wykorzystujących paliwa alternatywne" (“Model Project for Measures to Reduce Emissions of CO2 from Vessels Utilizing Alternative Fuels”), który jest wspólnym projektem Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Lądu, Infrastruktury, Transportu i Turystyki Japonii.

Część środków na budowę statku pozyskano z Mizuho Bank, Ltd. i Sumitomo Mitsui Trust Bank, Limited w ramach pierwszych japońskich pożyczek na transformację klimatyczną.

Statek ma również wyposażenie i specyfikację statku szkoleniowego, aby przez wspomaganie szkolenia nowych kader morskich zaznajomionych z eksploatacją tego rodzaju jednostek promować rozpowszechnianie statków napędzanych LNG i redukcję gazów cieplarnianych.

Kwestią związaną z rozwojem statków napędzanych LNG jest uzyskanie kwalifikacji IGF [3] przez kapitana, starszego mechanika i pozostałych oficerów mechaników. Wymagania IGF obejmują szkolenie na pokładzie statku zasilanego LNG, a statek ten został zaprojektowany od początku z maksymalną liczbą aż 50 miejsc dla załogi, jedną z największych w świecie dla tego rodzaju i wielkości statku, właśnie z myślą o umożliwieniu szkoleń na większą skalę.

Technologie cyfrowe na statku

Na statku zainstalowano rozbudowaną sieć Wi-Fi - oprócz części mieszkalnej, także na pokładach ładunkowych oraz w maszynowni i przedziale urządzeń związanych z paliwem LNG w celu poprawy wydajności operacji i procedur eksploatacyjnych, takich jak zdalne monitorowanie wnętrza statku.

Na pokładach ładunkowych i w siłowni zainstalowano kilkanaście kamer internetowych, umożliwiających monitorowanie w czasie rzeczywistym za pomocą komputera lub telefonu komórkowego wewnątrz statku dzięki pokładowej sieci Wi-Fi.

Możliwe jest również nagrywanie i monitorowanie warunków panujących na pokładzie z lądu za pośrednictwem Internetu. Pokładowa sieć Wi-Fi może być wykorzystywana do udostępniania dźwięku, obrazu, komunikacji tekstowej i plików elektronicznych za pomocą smartfonów i inteligentnych okularów, umożliwiając poprawę wydajności eksploatacyjnej, zmniejszenie obciążenia pracą i poprawę komunikacji między członkami załogi. Urządzenia te są również wykorzystywane do komunikacji audio i wideo między statkiem a lądem.

Statek wyposażony jest w system prewencyjnej diagnostyki stanu silnika dwupaliwowego zespołu prądotwórczego - "ClassNK-CMAXS" - opracowany przez Nippon Kaiji Kyokai, który zapobiega poważnym awariom dzięki wczesnemu wykrywaniu anomalii w pracy silnika.

rel ("K" Line)

Century Highway Green - chatakterystyka podstawowa:
nr IMO - 9875202
państwo bandery - Japania
armator, operator - Kawasaki Kisen Kaisha Ltd, Japonia
zarząd techniczny - K Line RoRo Bulk Ship Mgmt Co, Japonia
armator zarejestrowany - FC Lead / Mahonia Leasing, Japonia
przekazanie do eksploatacji - 08.03.2021
wodowanie - 31.07.2020
położenie stępki - 10.2019
zamówienie - 31.03.2018
długość całkowita - 199,98 m
długość między pionami - 192,00 m
szerokość konstrukcyjna - 37,20 m
zanurzenie - 9,718 m
nośność - 16 844 t
tonaż pojemnościowy brutto - 73 515
tonaż pojemnościowy brutto - 22 054
skompensowana pojemność brutto (CGT) - 38 243
ładowność - 7080 samochodów osobowych
pojemność zbiornika paliwowego LNG - 2439 m³
prędkość eksploatacyjna - 20 węzłów

___________________________
[1] W oparciu o EEDI (Energy Efficiency Design Index) oczekuje się, że statek zredukuje emisję CO2 o około 45 %, co jest wartością wyższą niż cel fazy 3, zakładający redukcję o ponad 30 %, stosowany w przypadku nowych statków zamówionych po 2025 r.
[2] "K" LINE Environmental Vision 2050 to długoterminowa wizja i program dotyczące środowiska naturalnego ustanowiona przez "K" LINE w 2015 roku. Została ona zaadaptowana w czerwcu 2020 r. w celu wyznaczenia celu "poprawy wydajności emisji CO2 o 50 % w porównaniu z 2008 r.", co przekracza cel Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) na 2030 r. w postaci "poprawy o 40 %", a "wprowadzenie statków zasilanych LNG" zostało określone jako plan działania dla osiągnięcia tego celu.
[3] "Międzynarodowy kodeks bezpieczeństwa dla statków stosujących gazy lub inne paliwa o niskiej temperaturze zapłonu" (kodeks IGF) ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO).

+1 PGZ topi PMW
Dzień dobry uprzejmie proszę o informację czy odniesiecie się do artykułu w ONECIE- " Zbrojeniówka chciała wyciągnąć od państwa 2 mld zł, a utopiła Marynarkę Wojenną i polskie stocznie " , może go przedrukujecie ? czy może jesteście tubą propagandową PiS-u ? bo wygląda na to że macie w głębokim poważaniu przekręty dotyczące PMW, i tylko piejecie jak cudownie rządzi Błaszczak i spółka w MON........
15 marzec 2021 : 06:28 JanKowalski | Zgłoś
+1 Tu króluje PAP
i zbliżone trendy.
15 marzec 2021 : 14:16 Ag. OBAJTEK ex-PRESS | Zgłoś
0 onet
Jasiu, onet i wszystko jasne
15 marzec 2021 : 14:58 any | Zgłoś
0 Jak onet pisze to trzeba sie zastanowic
Na 100% nie troszcza sie oni o MW przeciez tak jawnie niemieckiego medium w Polsce to poza onetem nie znajdziemy. Aha, fakt jeszcze jest. Prawdopodobnie niemcy chca, albo sprzedac jakies statki, albo storpedowac jakis kontrakt. Trzeba pomyslec o co im chodzi.
15 marzec 2021 : 21:31 Dziaders | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2534 4.3394
EUR 4.6388 4.7326
CHF 4.6631 4.7573
GBP 5.221 5.3264

Newsletter