Stocznie, Statki

Lokalne władze podejmują gorączkowe próby ratowania produkcji stoczniowej i utrzymania setek miejsc pracy w jednej z trzech stoczni azjatyckiego koncernu Genting w Meklemburgii - Pomorzu Przednim.

Władze miasta Stralsund negocjują z właścicielem stoczni w tym mieście, jednej z trzech w Meklemburgii - Pomorzu Przednim należących do Asian Genting Group, zakup terenów stoczniowych. Chodzi o około 35 hektarów o wartości 10 milionów euro.

Negocjacje trwają od końca ubiegłego roku. W przypadku zawarcia umowy Stralsund chce wydzierżawić teren koncernowi oraz innym firmom działającym w branży okrętowej, jak też zainteresowanym prowadzeniem działalności na tego rodzaju gruntach. Transakcja ma zarazem wpłynąć na poprawę płynności azjatyckiego producenta statków od miesięcy znajdującego się w trudnej sytuacji. Ostateczna decyzja warunkowana jest zatwierdzeniem projektu budżetu przez mieszkańców. Stosowny wniosek został przekazany do rozpatrzenia komisjom w radzie miasta.

Przed stocznią pojawił się promyk nadziei na odzyskanie inicjatywy i powrót do produkcji. W Stralsundzie rozpoczęły się testy Crystal Endeavor, wycieczkowca ekspedycyjnego liczącego 164 metry długości i mieszczącego 100 kabin. Na wodach między Rugią i Bornholmem próbom poddawane były układy napędu, sterowania i nawigacji.

Kolejne testy zaplanowano na kwiecień. Jednostka w znacznym stopniu była zbudowana już w sierpniu 2018 roku jako pierwsza z serii dwóch wycieczkowców realizujących specjalizacje produktową stoczni.

Crystal Endeavor miał być oddany do użytku w zeszłym roku, ale pandemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. Rynek rejsów wycieczkowych uległ załamaniu, co poważnie nadszarpnęło kondycję całej spółki Genting.

Obecnie zabiega ona o wsparcie kapitałowe od rządu federalnego w celu zapewnienia ukończenia statków i utrzymania stoczni, zapowiadając przy tym masową restrukturyzację, w szczególności likwidacje nawet 3 tysięcy miejsc pracy. Negocjacje ze związkowcami w tej sprawie mają zakończyć się do połowy marca.

Utrzymanie produkcji w Stralsundzie jest szczególnie zagrożone, stąd inicjatywa ze strony lokalnych władz.

Andrzej PieślaInstytut Studiów Regionalnych; redakcja: PBS (PortalMorski.pl)

Crstal Endeavour przed wodowaniem
Stocznia MV Wetften Stralsund
Crstal Endeavour przed wodowaniemStocznia MV Wetften Stralsund
+19 A nasze lemingi wytresowane przez media będą mówić o nielegalnej pomocy polskim stoczniom
Gdy tymczasem w Niemczech jak zawsze "Obecnie zabiega ona (spółka) o wsparcie kapitałowe od rządu federalnego w celu zapewnienia ukończenia statków i utrzymania stoczni"
15 marzec 2021 : 07:26 Dziaders | Zgłoś
+18 Można? Można.
Patrz Donald i się ucz gamoniu.
15 marzec 2021 : 08:18 Marek 50+ | Zgłoś
-3 Kaczor czy Donald ?
Aktualnie nie rządzi Donald tylko Kaczor. Niech pozwoli żeby na przejęcie MSR przez Miasto Świnoujście. Póki patologia ze Szczecina nie obróci to w nieodwracalną ruinę jak SSN. W tym są bardzo sprawnie.
15 marzec 2021 : 10:20 Postobserwator | Zgłoś
0 Donald niech ***** do Disneya!
won!
16 marzec 2021 : 10:36 Rafał67 | Zgłoś
+7 Program Batory
Narz rzad powininien brac przyklad, mozna jeszcze ocalic stocznie w Swinoujsciu i budowe promu w Szczecinie.
15 marzec 2021 : 09:50 Eryk1 | Zgłoś
+21 Stocznie
To nie pierwszy raz Niemcy stawiają na swoim, w UE są równi i równiejsi, a nasi z wiadomej partii pojadą do Brukseli i będą tam skarżyć. Polacy nie zwracają na to uwagi.
15 marzec 2021 : 10:25 Sdd | Zgłoś
+15 Tam ktoś myśli , u nas tylko rujnują
Niemcy wiedzą co to jest ogromny majątek , zbudowany przez państwo , oraz co to znaczy być krajem morskim . U nas " specjalista " z nadania partyjnego po politrukowstwie rujnuje ogromny majątek Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu , będący własnością państwa czyli całego narodu , a zbudowany przez kilka pokoleń Świnoujskich stoczniowców . Tam jest burmistrz który walczy o stocznię , u nas zupełnie odwrotnie . Biedny kraj , w którym za rujnowanie dorobku 50 lat , nikt nie trafia w miejsce do tego przeznaczone !!!
15 marzec 2021 : 11:04 Stoczniowiec | Zgłoś
+9 To idz do smorzadowcow
Wasza wladza lokalna w Szczecinie czyli pan Rafal Z i jego funfel ze studiow wasz wojewoda niech wam pomoga. Taki macie przmysl okretowy w Szczecinie jakiego macie doradce marszalka do spraw morskich. Jakie macie wladze lokalne.
15 marzec 2021 : 11:36 Dziaders | Zgłoś
+2 Tusk trafił na stanowisko szefa UE.
za wyświadczone zasługi dla Niemiec.
16 marzec 2021 : 10:38 Rafał67 | Zgłoś
+8 MSR nie ma
Stoczni w Świnoujściu już NIE MA!! Została ZLIWIDOWANA, całkowicie, tam już nie ma czego ratować czy odbudowywać. Został plac i hale. Puste. Do "zaorania".
Tak przemysł stoczniowy "odbudowywał" na Pomorzu Zachodnim tutejszy poseł, a chwilowo nawet minister.
Świnoujście tego nie zapomni.
15 marzec 2021 : 13:01 Wyspiarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter