Stocznie, Statki

1 stycznia 2025 roku Polska rozpoczęła półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Po raz pierwszy identyczne zadanie nasz kraj wykonał 14 lat temu, w pierwszej połowie 2011 roku.

Prezydencja w Radzie UE sprawowana jest w systemie rotacyjnym, kolejno przez wszystkie państwa członkowskie wspólnoty europejskiej po 6 miesięcy każde, zaczynając od stycznia i od lipca danego roku.

Z okazji tegorocznej polskiej prezydentury w Radzie UE, od stycznia do czerwca zaplanowano ok. 300 spotkań, a wydarzenia objęły w sumie 24 miasta. Jednym z tych miast jest Gdańsk. W lutym w Gdańsku odbyło już się spotkanie unijnych władz z polskim rządem, natomiast jednym z ostatnich wydarzeń w naszym mieście było spotkanie reprezentantów Komitetu Stałych Przedstawicieli, którzy posiadają rangę ambasadorów przy Unii Europejskiej.

Ambasadorowie są bardzo ważnym elementem systemu podejmowania decyzji w UE. Odpowiadają za przygotowywanie prac wszystkich posiedzeń Rady i dokładają starania, aby na etapie swoich prac osiągnąć porozumienie, które zostanie przedłożone Radzie do przyjęcia.

Ponadto m.in. zapewniają spójność polityk i działań UE oraz przestrzeganie zasad i przepisów, m.in.: zasad legalności, pomocniczości, proporcjonalności i uzasadniania aktów; przepisów określających kompetencje instytucji, organów i jednostek UE; przepisów budżetowych; przepisów proceduralnych, przepisów dotyczących przejrzystości i jakości redakcyjnej. Zapewniają oni również odpowiednie przedstawienie każdej sprawy Radzie oraz, w odpowiednich przypadkach, przedstawiają wytyczne, opcje lub propozycje rozwiązań.

Jednym z punktów czerwcowej obecności ambasadorów w mieście nad Motławą była wizyta w stoczniach grupy Remontowa Holding. Uczestniczyli w niej także minister do spraw Unii Europejskiej – Adam Szłapka i prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W Sali Tradycji Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. J. Piłsudskiego S.A. gości przywitał Adam Ruszkowski, prezes Remontowa Holding. Grzegorz Landowski, dyrektor ds. komunikacji Remontowa Holding przedstawił prezentację, omawiając specyfikę działalności stoczni oraz firm całego Holdingu, podkreślając rolę założyciela Holdingu, prezesa Piotra Soyki oraz znaczenie prywatyzacji dla rozwoju tego przedsiębiorstwa, klasyfikowanego wysoko w europejskiej czołówce. Następnie ambasadorowie i cała delegacja z UE zostali przewiezieni autokarami na nabrzeże Czołowe, a potem w rejon największych doków nr 5 i 6.

Przewodnikami po stoczni Remontowej byli prezes Michał Habina, Grzegorz Landowski oraz dyrektorzy i kierownicy biur handlowych - Jakub Bogucki, Dawid Piaskowski i Kamil Tamborowski. Podczas wycieczki po stoczni Michał Habina mówił m.in. o statkach będących tego dnia w Remontowej (było ich 21), a także o stosowanych przez stocznię technologiach. Odpowiadał także na pytania gości m.in. dotyczące budowanych w stoczni promów Ro-Pax dla polskiego armatora.

Z Gdańskiej Stoczni Remontowej, ambasadorowie pojechali do stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., również należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A., gdzie wiceprezes zarządu Bartłomiej Pomierski przedstawił specyfikę tej firmy, a także zaprezentował budowane w niej obecnie promy elektryczne dla Norwegii oraz niszczyciele min i okręty rozpoznania elektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej. 

LEW




1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.5901 3.6627
EUR 4.2221 4.3073
CHF 4.5267 4.6181
GBP 4.8779 4.9765