Stocznie, Statki

Ze stoczni Remontowa Shipbuidling SA wypłynął dziś na próby morskie Zodiak II  - wielozadaniowy statek dla Urzędu Morskiego w Gdyni. Jednostka zbudowana w stoczni z grupy kapitałowej Remontowa Holding zostanie niebawem przekazana odbiorcy.

Próby morskie potrwają od trzech do czterech dni, czwartego dnia mają odbyć się próby, tzw. uciągu na palu, określające moc jednostki (przeznaczonej m.in. do prac holowniczych – red.) – mówił Krzysztof Radzikowski, kierownik projektu budowy dwóch statków dla Urzędów Morskich.

Duży wpływ na przebieg i realizację budowy miała pandemia COVID-19.

Wszystkie serwisy, które, w momencie ogłoszenia stanu pandemicznego w Polsce, znajdowały się na jednostce i przygotowywały systemy i urządzenia do rozruchu, musiały wyjechać i statek został odstawiony. Po przywróceniu ruchu lotniczego, praktycznie po tygodniu, od momentu pojawienia się serwisu w stoczni, statek wyszedł w próby morskie niemal gotowy i skończony – wyjaśnia kierownik projektu.

Przekazanie statku odbiorcy jest planowane do końca lipca.

Zodiak II, o numerze budowy B 618/1, to pierwsza z dwóch bliźniaczych jednostek dla Urzędów Morskich w Gdyni i Szczecinie. Ta, która wyszła dziś w próby morskie, będzie eksploatowana przez administrację morską w Gdyni.

Wodowanie z pochylni kadłuba drugiej jednostki nastąpiło w październiku ubiegłego roku. Jak mówił Krzysztof Radzikowski, prace na jednostce przebiegają zgodnie z harmonogramem i plan jest taki, aby została przekazana armatorowi do końca września br.

Przypomnijmy, że kontrakt na budowę tych dwóch statków podpisano 5 marca 2018 roku w siedzibie Urzędu Morskiego w Szczecinie. 20 sierpnia 2018 roku odbyła się uroczystość palenia blach dla jednostki Zodiak II, a już po dwóch miesiącach, 29 października 2018 roku położono stępkę pod jej budowę. Wodowanie nastąpiło w lipcu ubiegłego roku.

Oba statki, o długości 60 m, szerokości prawie 13 m i zanurzeniu 3,5, będą osiągać prędkość 13 węzłów. Wyposażone będą w spalinowo-elektryczny system napędu pozwalający na elastyczne wykorzystanie mocy przy wypełnianiu różnorodnych funkcji. Przeznaczone są m.in. do transportu, obsługi, wymiany i kontroli pław morskich, wykonywania pomiarów hydrograficznych, prac holowniczych, zwalczania rozlewów olejowych i łamania lodów na akwenach. Dodatkowo będą mogły służyć jako jednostki wspierające inne służby w ratownictwie morskim i gaszeniu pożarów.

Budowane są według projektu biura Remontowa Marine Design & Consulting z gruoy Remontowa Holding. Nowe statki zastąpią dwie wysłużone, 38-letnie jednostki Planeta i Zodiak, które przekazano do eksploatacji w 1982 roku.

Fot.: Marcin Koszałka, Agnieszka Latarska

Agnieszka Latarska

+19 Gratulacje
Gratulacje dla Remontowej i jej projektantów i pracownikow produkcji. Jedyna polska stocznia, która potrafi zaprojektować i zbudować tak skomplikowane jednostki. Oby tak dalej.
29 czerwiec 2020 : 15:56 Tr | Zgłoś
+6 ;"}
Wow..prawie zapomniałem że go budujemy...
29 czerwiec 2020 : 16:25 JAś | Zgłoś
+5 Brawo
Z tego co widze to jest to powazna wielozadaniowa jednostka diesel electric wyposazona w dwa azi pull'e i bow thruster. niesamowita zdolnosc manewrowania przy takiej konfiguracji. zadne holowniki nie są wogole potrzebne do manewrow w porcie. wysoko usadowiony mostek daje tez swietne pole widzenia. praca na czyms takim to przyjemnosc. ciekawy projekt.
30 czerwiec 2020 : 13:44 Marecki | Zgłoś
0 Zodiac
Troche wysoka a malo zanurzenia bedzie niezle ja bujalo
01 lipiec 2020 : 21:00 Smiech | Zgłoś
0 Polskie stocznie
Świetna robota! I mamy w Polsce potencjał do budowy i projektowania statków tylko oby rząd to dostrzegł i wspierał nasze wszystkie stocznie. Niech wreszcie dadzą polskim stoczniom wieloletnie zlecenia zamawiając okręty dla wojska, promy, statki do offshore, obsługi żeglugi itd. To co najmniej kilkadziesiąt jednostek wartych miliardy złotych! Niech za tym idzie także wsparcie szkolenia kadr do przemysłu, wsparcie eksportu i promocji naszego produktu stoczniowego. Należy zdejmować obciążenia administracyjne dla przemysłu stoczniowego,
hutniczego, produkcji podzespołóww wyposażenia morskiego, i dla żeglugi oraz mądrze rozdzielać i kontrolować zlecenia na budowę nowych jednostek w poszczególnych stoczniach a ten ważny dział gospodarki się odbuduje, wzrośnie zatrudnienie a miliardy złotych będą budować nasz kapitał i bezpieczeństwo.
26 sierpień 2020 : 20:07 Fly | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3992 4.488
EUR 4.635 4.7286
CHF 4.5948 4.6876
GBP 5.3758 5.4844

Newsletter