Stocznie, Statki

El-Mellah, żaglowiec szkolny zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding SA dla Marynarki Wojennej Algierii, w ramach rejsu szkolnego zawinął przedwczoraj do Anglii. Jego wizytę przychylnie skomentowały lokalne media.

Dwa dni temu El-Mellah zawinął do Portsmouth w ramach pięcioetapowego rejsu szkolnego ze 126 marynarzami i 84 stażystami na pokładzie. „Gdy żaglowiec wpływał do Portsmouth, licznie zebrana publiczność była oszołomiona widokiem” – pisze portal The News.

Zadowolenia z wizyty nie krył także komandor Jeremy Bailey, dowódca HMNB Portsmouth. - Mam nadzieję, że ta wizyta przyczyni się do zacieśnienia więzi między Wielką Brytanią a Algierią, która jest ważna dla obu narodów – powiedział.

Załoga El-Mellah (co w języku arabskim znaczy "Żeglarz") w czasie postoju odwiedzi dwie niezwykłe atrakcje, przyciągające co roku rzesze turystów. Chodzi o stocznię Historic Dokyard i okręt HMS Victory, na którego pokładzie zginął słynny brytyjski admirał Horatio Nelson. El-Mellah w tym czasie zostanie zatankowany i odrestaurowany tak, aby jeszcze w tym tygodniu mógł kontynuować rejs. W ramach tej podróży zawinie jeszcze do Mustaghanam - jednego z algierskich portów i Tunezji.

Żaglowiec (110 m długości i 14,5 m szerokości) zbudowała stocznia Remontowa Shipbuilding SA, należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, na mocy kontraktu zaaranżowanego przez Cenzin z grupy PGZ. Jednostka służy kadetom Akademii Marynarki Wojennej w Tamenfoust do doskonalenia rzemiosła morskiego i szkolenia w zakresie nawigacji. Projekt dostarczyła firma projektowo-konsultingowa Choren Design & Consulting, kierowana przez Zygmunta Chorenia, zaliczanego do najlepszych projektantów żaglowców na świecie.

Czytaj także: El-Mellah przekazany i już pod algierską banderą

Przypomnijmy, że przekazanie jednostki odbyło się w październiku 2017 roku. Uroczystość, swoją obecnością, uświetnili wówczas ambasador Algierii w Polsce Salah Lebdioui, attaché obrony Kenani Benzerga i delegacja marynarki wojennej Algierii pod przewodnictwem generała Mekhneche Saad.

AL, rel (Royal Navy)

Fot.: Royal Navy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter