Stocznie, Statki

Posłom PO udostępniono pomieszczenia na terenie Stoczni Szczecińskiej i okazano dokumenty, o które wnosili - poinformowała w poniedziałek pełniącą obowiązki prezesa zarządu tego zakładu Małgorzata Jacyna-Witt.

"Posłowie Sławomir Nitras, Arkadiusz Marchewka i Norbert Obrycki, powołując się na ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora poprosili mnie o uzyskanie informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały oraz wgląd w działalność spółek z udziałem Skarbu Państwa" - powiedziała dziennikarzom Jacyna-Witt. "Poproszono mnie konkretnie o dwa rodzaje dokumentów: wgląd do protokołu posiedzeń ostatnich trzech rad nadzorczych i wgląd w dokumenty finansowe firmy, mówiące o stanie finansów firmy w pierwszym kwartale 2019 roku" - dodała.

Jacyna-Witt zapewniła, że posłom udostępniono pomieszczenia na terenie Stoczni i okazano dokumenty, o które wnosili.

"Stocznia Szczecińska prowadzi swą działalność w normalnym trybie. Trwa proces wyłaniania nowych władz spółki zgodnie z przewidzianą prawem procedurą. Funkcjonowanie spółki jest transparentne i w pełni zgodne z przepisami powszechnie obowiązującego prawa" - głosi informacja stoczni przekazana w poniedziałek dziennikarzom.

"Spółka od trzech lat osiąga bardzo dobre wyniki finansowe, wypracowując zysk i trwałą rentowność. Zawarte kontrakty realizowane są zgodnie z planem, podobnie jak proces modernizacji stoczni. Obiektywne analizy prognozują dalszy pomyślny rozwój spółki oraz dają gwarancję efektywnej współpracy z podmiotami współpracującymi ze Stocznią Szczecińską i korzystającymi z jej infrastruktury" - napisano w informacji.

Zakład poinformował w ubiegły piątek, że dotychczasowy zarząd Stoczni Szczecińskiej został odwołany, a pełniącą obowiązki prezesa zarządu została Jacyna-Witt.

Decyzją rady nadzorczej z dniem 11 kwietnia br. odwołany został dotychczasowy zarząd w osobach prezesa Andrzeja Strzebońskiego i wiceprezesa Marka Bączkowskiego. Rada delegowała także Jacynę–Witt (radna PiS zachodniopomorskiego sejmiku - PAP) do czasowego wykonywania czynności członka zarządu spółki od 11 kwietnia do 31 maja br. oraz powierzyła jej pełnienie funkcji prezesa zarządu.

Spółka nie podała w piątek powodów zmian. W marcu br. rada nadzorcza Stoczni Szczecińskiej wybrała na kolejną trzyletnią kadencję zarządu spółki na stanowisko prezesa zarządu Strzebońskiego, a na wiceprezesa Bączkowskiego.

"W zasadzie możemy przyjąć, że pan prezes i pan wiceprezes nie zostali zwolnieni; odbyła się dosyć przyspieszona procedura wyłaniania prezesa i wiceprezesa spółki" - stwierdziła w poniedziałek Jacyna-Witt. "Natomiast właściciel miał trochę inny pomysł na zarządzanie spółką, stąd w krótkim czasie bez działania kontynuacyjnego odwołano ich i ogłoszono konkurs na nowego prezesa i wiceprezesa" - dodała.

Dziennikarzy pytali, jaki pomysł ma właściciel Stoczni na jej rozwój. "Przede wszystkim na ogromny rozwój stoczni i przemysłu stoczniowego. (...) Proszę zobaczyć, jak mocno zmarniał Szczecin właśnie przez brak produkcji. Dla nas, jako szczecinian kluczowym celem powinna być odbudowa przemysłu stoczniowego i my to robimy. Robimy mimo trudności na rynku światowym. Mogę państwa zapewnić, że my to zrobimy także po to, żeby zabezpieczyć potrzeby Polskiej Żeglugi Bałtyckiej i Polskiej Żeglugi Morskiej w zakresie promów, bo jeśli ich nie będziemy mieli to wypadniemy z rynku przewozowego na Bałtyku" - oceniła Jacyna-Witt.

Pełniącą obowiązki prezesa zarządu zakładu powiedziała także, że "Stocznia Szczecińska ze stocznią Gryfia będzie bardzo mocno współpracowała, ale będzie też współpracowała ze wszystkimi stoczniami funkcjonującymi w Szczecinie, także z prywatnymi. Musimy pamiętać, że mamy bardzo silne prywatne firmy funkcjonujące w ramach przemysłu stoczniowego w Szczecinie" - dodała.

autor: Kacper Reszczyński

+5 Dokumenty
Szkoda, że nie zajrzeli do umów dotyczących drużyny siatkarskiej Stocznia Szczecińska.
16 kwiecień 2019 : 17:33 Henryk D. K-1 | Zgłoś
+4 Państwowe z zasady jest lepsze?
Tak można by wywnioskować z wyjaśnień nowej Pani Prezes Zarządu. Świetne wyniki od 3 lat i dopiero teraz się tym chwalą? Co z Promem, którego budowa "ruszyła" w 2017 roku? Mamy coś więcej niż "pokropiona stępkę"?
17 kwiecień 2019 : 08:09 adi | Zgłoś
+5 co ty z tym promem?
przecież prom, to kontrakt MSR Gryfia. Stąd pytanie do pani Prezes, czemu jako Przewodnicząca Rady Nadzorczej MSR Gryfia, nie zrobiła nić, żeby podległa jej firma, wywiązała się ze swoich zobowiązań?
17 kwiecień 2019 : 08:18 grzegorzp | Zgłoś
0 Stocznia Szczecińska
Nasza konkurencja buduje tonaż w Chinach, polscy armatorzy postawili na Szczecin. Ciekaw jestem podsumowania tych zmagań.
18 kwiecień 2019 : 20:45 Mieczyslaw | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2534 4.3394
EUR 4.6388 4.7326
CHF 4.6631 4.7573
GBP 5.221 5.3264

Newsletter