Stocznie, Statki

Konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PGZ Stoczni Wojennej oraz Stoczni Remontowej Nauta zawarło z Komendą Portu Wojennego w Świnoujściu umowę na naprawę główną i dokową Okrętu Dowodzenia Sił Obrony Przeciwminowej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki.  

Kontrakt między konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PGZ Stoczni Wojennej oraz Stoczni Remontowej Nauta oraz Komendą Portu Wojennego dotyczy naprawy głównej i dokowej, a jego wartość wynosi ponad 85 mln zł.
 
W oficjalnym komunikacie PGZ nie wspomina się nic o ewentualnym wygraniu przetargu, co zapewne oznacza, że zlecenie przyznano w trybie bezprzetargowym.
 
Projekt zakłada wykonanie gruntownej naprawy jednostki ORP Kontradmirał Xawery Czernicki. Naprawa realizowana będzie przez Konsorcjum w składzie: PGZ SA, PGZ Stocznia Wojenna sp. z o. o.  oraz Stocznia Remontowa Nauta SA. Wartość zamówienia wynosi ponad 85 mln złotych. Ze strony Konsorcjum umowę podpisali: wiceprezes PGZ SA Sebastian Chwałek, członek zarządu PGZ SA Michał Kuczmierowski, prezes PGZ SW sp. z o.o. Konrad Konefał oraz prezes SR Nauta SA Adam Potrykus, zaś ze strony Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu - komendant kmdr Marek Bartkowski.
 
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki (projekt 890) jest przeznaczony do pełnienia roli okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej w narodowych oraz sojuszniczych zespołach okrętów. Remont jest podyktowany m.in., faktem, że od 2021 r. jednostka wejdzie w skład NATO Response Force (SON, Siły Odpowiedzi NATO). Jego zadania to między innymi:
 
- dowodzenie zespołami okrętowymi prowadzącymi operacje przeciwminowe;
- zapewnienie bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych;
- prowadzenie działań ratowniczych;
- prowadzenie akcji gaśniczych;
- monitorowanie ruchu jednostek pływających;
- wsparcie logistyczne innych jednostek (w tym dostarczanie paliwa, wody czy żywności);
- pełnienie funkcji okrętu-bazy dla sił własnych i sojuszniczych
 
Okręt, budowany początkowo w Stoczni Północnej jako pływająca stacja demagnetyzacyjna (projekt 130), wszedł do służby w 2001 r., po przebudowie i adaptacji zrealizowanej przez tę samą stocznię (wtedy należącą już do grupy Remontowa Holding) jako jednostka wsparcia logistycznego. W latach 2008-09 został przebudowany i przystosowany do roli okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej.
 
rel (PGZ), PBS
 
Fot.: Piotr B. Stareńczak, NATO, archiwum
 
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki w grupie SNMCMG
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki
 
ORP Kontradmirał Xawery CzernickiORP Kontradmirał Xawery Czernicki w grupie SNMCMGORP Kontradmirał Xawery Czernicki
0 Opinia
Bardzo dobrze że ORP Czernicki jest remontowany. Posłuży jeszcze wiele lat. Nie należy przejmować się ruskimi szpionami którzy np. na D24 wściekle krytykują to posunięcie MONu. Ich krytyka dotyczy TYLKO PISu , natomiast o "osiągnięciach" PO w ciągu 8 lat ich rządów ... ani słowa !!!!!
23 październik 2020 : 20:38 HenryHarry | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter