Stocznie, Statki

Prom Barfleur, należący do francuskiego przewoźnika Brittany Ferries, po zakończonym remoncie w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA, opuścił Gdańsk.

Brittany Ferries to czołowy bretoński operator żeglugowy w zachodniej części kanału La Manche, posiadający flotę 8 promów pasażersko - samochodowych, w tym jeden szybki katamaran, oraz  rozbudowaną sieć przepraw na trasach pomiędzy Francją, Anglią, Irlandią i Hiszpanią.

Jego promy obsługują porty Santander, Bilbao, Plymouth, Cork i Cherbourg. Zaledwie 25 km od tego ostatniego portu w Normandii, leży niewielka, malownicza wioska rybacka, od której swoją nazwę wywodzi Barfleur.

To kolejny w tym roku prom Brittany Ferries, który przeszedł remont w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA. Kolejny, bo kilkanaście dni wcześniej stocznię opuścił, należący do tego samego armatora statek Mont St Michel.

Zbudowany w 1992 roku Barfleur na co dzień obsługuje trasę między Poole na południowym wybrzeżu Anglii i Cherbourg we Francji. W stoczni przeszedł remont, którego główną pozycją był przegląd czterech silników głównych i trzech silników pomocniczych. Po zakończeniu prac i wydokowaniu jednostki, jej siłownia została przygotowana do rozruchu. Przeprowadzono m.in. próby na tzw. uwięzi. W piątek 23 bm. statek opuścił stocznię Remontowa SA i popłynął do Francji.

Jak podkreśla stocznia, jej współpraca z tym armatorem trwa już 14 lat. Zapoczątkowana została w roku 2004 remontem m.in. ... promu Barfleur. Od tamtej pory każdego roku bretoński armator powierza tej stoczni remonty kilku swoich jednostek.

Tekst i fot.: LEW

Produkcja video: Maciej Bielesz

Na zdjęciu poniżej: przez wiele dni dwa promy Brittany Ferries - Barfleur (po prawej) i Mont St Michel cumowały obok siebie w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA. Fot.: Skyland

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter