Rybołówstwo

Wielka Brytania przyznała dodatkowo 18 licencji połowowych dla francuskich rybaków, a wyspa Jersey kolejnych pięć - poinformował w sobotę brytyjski rząd. To jednak znacznie mniej niż w trwającym sporze domaga się Francja.

Francja w ostatnich dniach zagroziła, że jeśli do piątku rząd brytyjski nie przyzna jej rybakom spornych licencji, zwróci się do Komisji Europejskiej o rozpoczęcie działań prawnych przeciwko Londynowi. Zarazem jednak zaznaczyła, że jeśli brytyjski rząd "przyzna kilkadziesiąt dodatkowych licencji jako gest dobrej woli, weźmie to pod uwagę".

W sobotę brytyjski rząd zakomunikował, że po trwających poprzedniego wieczora rozmowach ministra środowiska George'a Eustice'a z unijnym komisarzem ds. środowiska i rybołówstwa Virginijusem Sinkevicziusem i otrzymaniu nowych dowodów przyznało 18 licencji dla kutrów, które zastąpią inne, a prace techniczne nad przyznaniem na takiej samej zasadzie licencji dla siedmiu kolejnych zakończą się w poniedziałek.

Dodatkowo wyspa Jersey, będąca dependencją Korony Brytyjskiej, przyznała pięć stałych licencji w miejsce tymczasowych. Informację tę potwierdziła również Komisja Europejska.

Zgodnie z warunkami porozumienia o handlu i współpracy (TCA), podpisanego w grudniu 2020 roku pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, unijni rybacy mogą nadal pracować na brytyjskich wodach, o ile udowodnią, że łowili tam przed zakończeniem okresu przejściowego po brexicie. Jednak od ponad 11 miesięcy Francuzi i Brytyjczycy spierają się co do charakteru i zakresu wymaganych dowodów.

Według francuskiej agencji AFP, dzięki 23 licencjom, o których poinformowano w sobotę, Francja uzyskała do tej pory 1027 pozwoleń na połowy, a zatem nadal ubiega się o 81.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

+20 A polskim rybakom
A polskim rybakom pokazali środkowy palec i maja nas gdzieś nic nam się nie należy i nic na to nie mozemy poradzić za słabo dzialamy
11 grudzień 2021 : 19:18 Knaga | Zgłoś
+34 Spokojnie, to tylko awaria.
Unia namawia rybaków przybrzeżnych do przetrwania do czasu odbudowy zasobów i daje na to pieniądze, to samo deklaruje polski rząd, drobne problemy z departamentem rybołówstwa muszą zatem niedługo zniknąć i znikną albo poprzez zmianę polityki w tej zgniłej stajni albo poprzez sprawdzoną metodę z dyrektorem Wroną.
11 grudzień 2021 : 19:40 Kapitan Morgan | Zgłoś
+20 Początek okradania polskich rybaków, Departament wchodzi do akcji
https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/10327-polski-rzad-oszukal-rybakow
12 grudzień 2021 : 10:18 Zatokowy | Zgłoś
+21 W pale się nie mieści
tak to trwa do dzisiaj, przyzwyczaili się , stworzyli złodziejskie struktury, otoczyli się swoimi ludźmi i kręcą kolejnymi ministrami.
12 grudzień 2021 : 12:08 Krótki | Zgłoś
+7 Ministrowie idiocie?
Panowie, tai to rozumowania prowadzi do dwóch wniosków, albo:
- wszyscy dotychczasowi Ministrowie byli wyjątkowymi nieudacznikami i idiotami nie zauważającymi co robią ich podwładni
- świadomie akceptowali działania Departamentu
Innego, logicznego wytłumaczenia chyba nie ma.
12 grudzień 2021 : 19:05 Gryf | Zgłoś
+20 Jest też inne wytłumaczenie, haki albo łapówki, a może jedno i drugie
Zresztą teraz już nieważne, trzeba się zająć tym co zostało, ukradzione już nie wróci.
12 grudzień 2021 : 21:41 Kapitan Morgan | Zgłoś
+9 No i wykrakałeś
„Ł. w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej podjął się wywarcia wpływu na pracowników Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w celu doprowadzenia do przyjęcia korzystnych zapisów w rozporządzeniu regulującym warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej oraz wysokości stawek tej pomocy na realizację działań w ramach jednego z programów wspierających zrównoważone rybołówstwo” – podała prokuratura.

„Działania te doprowadziły do przyjęcia zapisów korzystnych dla określonego przedsiębiorcy” – zaznaczyła.
13 grudzień 2021 : 20:21 Zatokowy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2884 4.375
EUR 4.6718 4.7662
CHF 4.6613 4.7555
GBP 5.2993 5.4063

Newsletter