Rybołówstwo

7 marca europosłowie, członkowie Komisji do spraw Rybołówstwa mają podjąć wstępną decyzję o zwiększeniu długości łodzi przybrzeżnych i małoskalowych z 12 aż do 24 metrów. Część europarlamentarzystów jest przeciwko tej decyzji. Swój sprzeciw wyrażają jasno przedstawiciele organizacji rybackich oraz rybacy przybrzeżni, którzy mówią, że jest to skok na unijne dofinansowania. 

Zmieniony zapis określający na nowo rybołówstwo przybrzeżne (zmiana długości łódki przybrzeżnej z 12 aż do 24 metrów) ma pojawić się w projekcie nowego Europejskiego Funduszu Rybackiego i Morskiego (EFMR), który jeżeli przejdzie zacznie obowiązywać od 2021 roku. Problem został przez rybaków jasno wskazany już podczas protestu, który 27 lutego odbył się w Warszawie. Wtedy rybacy powiedzieli ministrowi gospodarki morskiej, że takie rozwiązanie całkowicie zniszczy rybołówstwo przybrzeżne.

- Naszym zdaniem to po prostu gra lobby rybackiego, posiadającego większe pieniądze i możliwości - mówi nam anonimowo jeden z przedstawicieli organizacji rybackiej - Wszyscy dobrze wiedzą, że na rybołówstwo małoskalowe są cały czas przeznaczane znaczne środki finansowe. Często kosztem innych elementów rybołówstwa, również tego paszowego. Skoro więc nie można zwiększyć tam dotacji, to po prostu zrobi się z dużych kutrów małe łódki. Dla nas to jedna wielka kpina. Małe łodzie nie są zagrożeniem dla środowiska, szczególnie na Bałtyku, ale są częścią unijnych dotacji. Dlatego chce się nas w ten sposób wyeliminować.

Czytaj także: Rybacy przybrzeżni w Warszawie - skuteczny protest przeciwko niszczeniu Bałtyku

Marcin Ruciński, przedstawiciel organizacji Low Impact Fishers of Europe (LIFE) od kilku miesięcy stara się uświadomić skalę problemu, który powstanie jeżeli dojdzie do zmian w przepisach. 

- Jeśli poprawki zostaną przyjęte, to spowodują ogromną lukę w przepisach, pozwalając rybołówstwu wieloskalowemu, które już obecnie jest głównym beneficjentem finansowania UE na dalsze utrzymywanie dominującej pozycji w korzystaniu z unijnych funduszy kosztem rybaków małoskalowych – co wypacza dobre intencje Komisji Europejskiej - wyjaśnia Ruciński.

26 lutego odbyło się posiedzenie członków komisji, którzy negocjują warunki nowego funduszu rybackiego. Wśród nich jest poseł Hoc, który przekonuje, że część europosłów robi wszystko, aby nowe przepisy nie weszły w życie. 

- Do późnego wieczora negocjowaliśmy końcowe kompromisy EFMR na lata 2021 - 2027, w którym uczestniczę jako „Shadow Rapporteur” - wyjaśnia poseł Czesław Hoc - Przez cały czas trwała ożywiona i momentami „ostra” dyskusja w aspekcie definicji „przybrzeżnego statku rybackiego na małą skalę”. Otóż, na posiedzeniu wszyscy kontrsprawozdawcy, po wspólnych ustaleniach oraz zasięgnięciu opinii niektórych organizacji rybackich, zdecydowanie opowiedzieli się za kryterium, które ustala całkowitą długość łodzi rybackiej do 12 m. Jednak, na taki wspólny kompromis nie zgodził się przewodniczący - poseł sprawozdawca - Gabriel Mato (z grupy EPP). Czekamy na dalsze propozycje. 

Po głosowaniu, które odbędzie się 7 marca w komisji do spraw rybołówstwa przegłosowany projekt EFMR ma trafić na obrady plenarne Parlamentu Europejskiego w dniu 7 kwietnia. Możliwe jednak, że z powodu majowych wyborów do Europarlamentu głosowaniem zajmą się dopiero nowi posłowie. 

Hubert Bierndgarski

0 Skala
Na otwartych morzach i oceanach to bym zrozumiał, niestety Bałtyk zawsze dostaje rykoszetem jeśli chodzi o ustalanie nowych przepisów.
07 marzec 2019 : 12:50 oho | Zgłoś
-2 12-24
Paszowce tylko czekaja na to i zaczna tralowac po 5 metrach
07 marzec 2019 : 19:34 Rybak walczący | Zgłoś
+1 WYGRANA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM
Zatem, jak dotąd pozostaje pierwotna definicja KE, tj. „łodziowe rybołówstwo przybrzeżne” oznacza połowy prowadzone przez statki rybackie o długości całkowitej poniżej 12 metrów, niekorzystające z narzędzi ciągnionych wymienionych w art. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 1967/200626, a także połów z brzegu oraz zbiór skorupiaków, mięczaków i innych bezkręgowców morskich”.
07 marzec 2019 : 23:36 Łodziowy HEL | Zgłoś
+1 WYGRANA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM
Jest dobrze! Tak więc, już po głosowaniach w Komisji Rybołówstwa (PECH) w kwestii ostatecznej wersji EFMR (Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego).

Nie przeszły poprawki sprawozdawcy z EPP G. Mato w kwestii nowej definicji „statku przybrzeżnego na małą skalę” („small-scale coastal fishing”).
Obecnie - w oczekiwaniu na głosowania na sesji plenarnej w Strasburgu 7 kwietnia.
07 marzec 2019 : 23:38 Łodziowy HEL | Zgłoś
+1 a ja
A co ze mną mam lodke 12,33???i lapie narzędziami biernymi
08 marzec 2019 : 08:36 malyyy | Zgłoś
+2 I co teraz?
Mam Ci współczuć? Łodzie do 8m też były wyłączone z trójpolówki i wszyscy mieli nas w doopie.
08 marzec 2019 : 09:55 techniczny007 | Zgłoś
-3 klops
Kiedyś pewnie powiększałeś dla większych limitów dorsza teraz się pozmieniało są łódki co mają jeszcze mniej cm :) ale to wszystko staje na głowie kiedyś kazano wykreślać trały żeby być przybrzeżnym zaraz okaże się że to było całkiem niepotrzebne , jeżeli 24 m chce być przybrzeżnym niech wykreśla trał i tym do 12 m zwiększyć stawki rekompensat do stawek dla jednostek 24 m, stojąc w porcie w ramach tymczasowego postoju niewiele więcej generują kosztów a żołądki armatorów i załóg są takie same ale jeden dostanie na kawior i ośmiorniczki a mały na kaszankę i salceson :(
10 marzec 2019 : 10:40 romek | Zgłoś
+3 rewolucja pożera własne dzieci
Zrobiło się grono wzajemnej adoracji. Teraz garstka rybaków będzie dyktować kto jest małoskalowy a jaka łódka jest "przemysłowa" nikt łodziowych nie wykończy tak jak niszczą sie sami na wzajem.
10 marzec 2019 : 11:49 Koniec | Zgłoś
-1 Poseł Hoc załatwił sprawę , brawo
"Zatem, jak dotąd pozostaje pierwotna definicja KE, tj. „łodziowe rybołówstwo przybrzeżne” oznacza połowy prowadzone przez statki rybackie o długości całkowitej poniżej 12 metrów, niekorzystające z narzędzi ciągnionych wymienionych w art. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 1967/200626, a także połów z brzegu oraz zbiór skorupiaków, mięczaków i innych bezkręgowców morskich”

[link usunięty]
08 marzec 2019 : 10:18 Śprot | Zgłoś
-1 nieroby
dwunastometrowe nieroby pokażcie ,że chce wam się robić,a dopiero póżniej stękajcie
11 marzec 2019 : 07:58 marian | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter