Rybołówstwo

Tradycyjne domy typu halowego, w jakich rybacy żyli na przełomie XIX i XX w., wiatrak, wiaty na łodzie czy wędzarnie powstaną w nadmorskim Niechorzu (Zachodniopomorskie). Władze województwa liczą, że skansen odwiedzi kilkadziesiąt tysięcy turystów rocznie. Umowę na wsparcie przedsięwzięcia kwotą prawie 2,5 mln zł podpisali zachodniopomorscy marszałkowie.

Zrekonstruowana wieś stanie tuż obok latarni morskiej, pół kilometra od plaży. Odtworzone zostaną tam domy typu halowego, w jakich żyli rybacy z przełomu XIX i XX w. Odwiedzający zobaczą tam m.in.: wiatrak, koźlak, wiaty na łodzie rybackie, piec chlebowy i wędzarnie. Nie zabraknie także gospody serwującej tradycyjne potrawy.

W skansenie staną domy typu saskiego, halowego, o trójnawowym podziałem wnętrz. Do dziś w Polsce nie zachował się ani jeden tego typu obiekt. Pierwowzorem inwestycji jest m.in. rybacka wieś Kępa, która zniknęła z krajobrazu w latach 40. XX wieku; leżała ona na brzegu jeziora Resko Przymorskie, w pobliżu Mrzeżyna. Władze województwa liczą, że skansen rybołówstwa w Niechorzu odwiedzi kilkadziesiąt tysięcy turystów rocznie.

"Na tę inwestycję od lat czeka lokalna społeczność, to niezwykle piękny i śmiały projekt" - powiedział zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. "Przywracacie pamięć o przodkach, o historii rybołówstwa na Pomorzu Zachodnim, ale także tworzycie wspaniały produkt turystyczny, który będzie wielką atrakcją dla mieszkańców naszego regionu i turystów" - dodał.

Budowa skansenu ma kosztować blisko 3,8 mln zł, z czego prawie 2,5 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Według zapowiedzi Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu, skansen ma powstać do końca 2020 r. 

autor: Kacper Reszczyński

+26 Już niedługo
i całe wybrzeże będzie jednym wielkim skansenem.
05 marzec 2019 : 13:01 techniczny007 | Zgłoś
+6 zapomniałeś dodać
wielkim skansenem TYMCZASOWO ZAMKNIĘTYM .
05 marzec 2019 : 18:49 kolejne dopłaty | Zgłoś
0 Nie będzie tak łatwo
Tak prosto nie będzie. Jak zostanie zamknięty, to już niewielu wróci do rybołówstwa, a jeszcze mniej sprzeda cokolwiek, bo przez te lata przetwórcy zmienią dostawców. I zostanie tylko przeznaczenie ryby na paszę.
05 marzec 2019 : 23:18 UST_ | Zgłoś
+5 Będzie bardzo łatwo
ponieważ Bałtyk jest już wyczyszczony do zera i dotyczy to wszystkich krajów, Unia musi zacząć coś robić.
06 marzec 2019 : 09:11 Leb | Zgłoś
-5 Wodę cedzą?
A te 70metrowe trawlery to wodę cedzą i wahę na pusto palą? Wyczyszczona jest strafa przybrzeżna, a całe morze jest pełne szprota, a tego nie zabraknie. Unia zlikwiduje przybrzeżnych i dorszowców, zostanie ileś tam trawlerów i będzie śmigało. Mało rybaków, mało problemów, kilka nowoczesnych statków, duże zyski i biznes będzie się kręcił. Na szprocie, tej nie zabraknie. A mało dorsza to dużo szproty, więc nikt nic z dorszem nie zrobi, dorsz w Bałtyku nie jest w niczyim interesie (poza małymi, ale kto by się nimi przejmował). Foki też w d... dostaną, bo im ciężko szprotę łapać.
06 marzec 2019 : 09:54 Orkan | Zgłoś
+13 Znów platfus wywala w błoto unijne fundusze
pamiętajmy o tym na jesienne wybory
05 marzec 2019 : 13:46 Świ | Zgłoś
+9 Polski protest przeciw paszowcom już w duńskich mediach
[link usunięty]
05 marzec 2019 : 17:57 Skan | Zgłoś
+1 poczytaj i posluchaj
[link usunięty]
05 marzec 2019 : 20:01 z...... | Zgłoś
+3 Kto wie?
Kto wie, dlaczego akurat niemiecki ONET postanowił ujawnić aferę PO i PSL rozkradania unijnych funduszy za poprzedniego rządu?
05 marzec 2019 : 20:28 Ciekawski | Zgłoś
+1 Czytałeś?
Czytałeś tekst w Onecie? On dotyczy wstrzymania śledztwa i nie wyjaśniania afery przez obecną ekipę. Dlaczego? Bo umoczeni są w nią ludzie pracujący dzisiaj w Dapartamencie Rybołówstwa. Aresztowania w Ministarstwie, w roku wyborów, nie wchodzą w grę.
05 marzec 2019 : 23:16 UST_ | Zgłoś
+1 Musisz się wczytać bardziej
śledztwo trwa a nawet Unia to kontroluje, efekty będą po zakończeniu

"To sprawa, którą bada już unijny Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). W Polsce zajmuje się nią kilka prokuratur, nadzór nad jednym z wątków śledztwa ma nawet Prokurator Krajowy."
06 marzec 2019 : 08:56 Mrówa | Zgłoś
+3 Bajki
Wierz dalej w bajki opowiadane przez reżimową propagandę. Sprawa będzie się toczyła i będzie wyjaśniana do usr... śmierci. Nikomu nie zależy na doprowdzeniu sprawy do końca bo wtedy areszt czeka i poprzednią i obecną ekipę. Wszyscy zrobią wszystko, żeby ją przedłużać w nieskończoność, aż przyschnie. Umoczeni w nią są tak samo platfusy i pisiory i tu będą działali wspólnie.
06 marzec 2019 : 09:58 UST_ | Zgłoś
+3 Prosta sprawa
Sawicki już wie, że nie wyjdzie z tego złodziejstwa cały i uruchomił ONET, żeby powiązać rozkradanie funduszy z PISem, cienko to wygląda ale co biedak ma robić?
06 marzec 2019 : 10:28 CBA | Zgłoś
+12 Jest odwazny?
Kto w koncu ujawni tą patologie w rozkradaniu finduszy rubackich?
Tajemnica poliszynela..
Wrona, Radkowski, Łojko, Żych, Jóźwiak doprowadzili do wyłudzen na ogromną skalę w Kolobrzegu i w Dziwnowie .
Ujawnijmy nastepnych. Tylko nie mowcie ze sram we wlasne gniazdo. Puste chlodnie w swinoujsciu dziwnowie kolobrzegu itd. to przyklad zmarnowanych funduszy.
05 marzec 2019 : 22:13 Mam juz dosc | Zgłoś
+1 Oczywiste
Cytuję UST_:
Wierz dalej w bajki opowiadane przez reżimową propagandę. Sprawa będzie się toczyła i będzie wyjaśniana do usr... śmierci. Nikomu nie zależy na doprowdzeniu sprawy do końca bo wtedy areszt czeka i poprzednią i obecną ekipę. Wszyscy zrobią wszystko, żeby ją przedłużać w nieskończoność, aż przyschnie. Umoczeni w nią są tak samo platfusy i pisiory i tu będą działali wspólnie.

Oczywiste!!!!
06 marzec 2019 : 14:19 Karol Marks | Zgłoś
+2 Komitet Kryzysowy Rybołówstwa Przybrzeżnego Info.
PILNE !!!
Kolejne info z procedowania nad EFMR. Głosowanie w Komisji Rybołówstwa (PECH) w dniu 07 marca (a na sesji plenarnej w Brukseli w dn. 03 kwietnia).
“Tymczasowe zaprzestania działalności połowowej”
Komisja Europejska zaproponowała - 120 dni w każdym roku z ostatnich trzech lat kalendarzowych.
Aktualna propozycja Zespołu procedującego nad EFMR jest: co najmniej 120 dni w ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych.
„Trwałe zaprzestanie ...”
KE - co najmniej 120 dni w każdym roku z ostatnich trzech lat kalendarzowych.
Aktualna propozycja - co najmniej 90 dni w każdym roku w ostatnich dwóch lat.
„Inwestycje w łodziowe rybołówstwo przybrzeżne .
EFMR może wspierać inwestycje, o których mowa w ust. 1 (b a - nowe) na statkach zrównoważonych, niezależnie od ich długości, w przypadku gdy dostępne są fundusze, pod warunkiem, że w procesie selekcji priorytetowo traktowane będą podmioty działające na niewielką skalę. 
06 marzec 2019 : 15:48 Marek Szypulski. | Zgłoś
+4 Wyłączyć Bałtyk spod tej brukselskiej głupoty
przecież tu już nie ma żadnych ryb !!!
06 marzec 2019 : 18:35 Ryybak | Zgłoś
+4 Wiadome
Te Marku wiadomości znane są od 2 miesięcy odnośnie ustaleń wstępnych w PE , a co z rybami , bo pieniądze są ważne , ale jak tu być rybakiem bez ryb ?
06 marzec 2019 : 18:06 Barbapp | Zgłoś
+1 Zdemaskowani
Wystarczy że Unia zarządzi, że foka ( tak jak ślimak) to ryba i będą mieli podkładkę, że ryby w Bałtyku jest full
06 marzec 2019 : 20:19 techniczny007 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter