Porty, logistyka

Port Gdynia, jako port podwójnego przeznaczenia o kluczowym znaczeniu dla gospodarki i obronności państwa oraz gospodarz HNS, bezpieczeństwo traktuje jako sprawę priorytetową. Właśnie dlatego rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa są wdrażane we współpracy ze specjalistami oraz dostosowywane do dynamicznie zmieniającego się otoczenia oraz nowych zagrożeń.

Podpisanie umowy z firmą Pelixar SA, z Parku Naukowo-Technologicznego, jest sformalizowaniem współpracy ws. projektu pilotażowego wdrożenie Lotniczego Systemu Monitoringu spersonalizowanego na potrzeby Portu Gdynia. ZMPG SA zdecydował się na realizację przedsięwzięcia w ramach długofalowej strategii stworzenia unikalnego systemu bezpieczeństwa.

Dron będzie nie tylko monitorował teren portu, wesprze portowych strażaków, ale również ma posłużyć do monitorowania środowiska. Dzięki innowacyjnemu systemowi załadunku i zrzutu dron zostanie też przetestowany w zakresie dostarczania niewielkich przesyłek z portu na statek stojący na redzie. Ponadto zadanie jest komplementarne z nawiązaniem współpracy z firmą APS oraz 43 Bazą Lotnictwa Morskiego w Gdyni, ponieważ LSM, docelowo ma zostać oparty na systemie do zarządzania ruchem dronów (Drone Traffic Management, DTM). Realizacja tak ambitnego projektu w formie badawczo-rozwojowej sprawia, że Port Gdynia nie tylko wykorzysta najnowszą technologię do zabezpieczenia portu, ale również wydatnie przyczyni się do zapewnienia warunków do jej rozwoju.

O firmie Pelixar SA pisaliśmy na łamach miesięcznika "Polska na Morzu". O dronie, który potrafi podać bojkę do rąk tonącego i przyholować go w bezpieczne miejsce można przeczytać w listopadowo-grudniowym (2019) wydaniu

rel (Port Gdynia SA) 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3118 4.399
EUR 4.6456 4.7394
CHF 4.6682 4.7626
GBP 5.2689 5.3753

Newsletter