Porty, logistyka

Rosja zainwestuje pół miliarda dolarów w modernizację portu w syryjskim Tartusie nad Morzem Śródziemnym, który przekazano jej w zarządzanie – poinformował we wtorek wicepremier Jurij Borisow w trakcie wizyty roboczej w Syrii

„Strona rosyjska zamierza doprowadzić do porządku pracę starego portu i zbudować nowy port handlowy. Suma inwestycji na najbliższe cztery lata szacowana jest na 500 mln dolarów” – powiedział Borisow dziennikarzom.

Wyjaśnił, że Rosjanie zamierzają także w ramach planowanych inwestycji wyremontować trasę kolejową, a częściowo zbudować ją od nowa. Trasa ta ma prowadzić przez Syrię do Iraku jako część korytarza transportowego między Morzem Śródziemnym i Zatoką Perską.

W dniu wizyty Borisowa, który jako jeden z wicepremierów w rządzie Rosji odpowiada za kwestie obronności, trwają na Morzu Śródziemnym wspólne ćwiczenia rosyjskiej i syryjskiej marynarki wojennej. Wojskowi ćwiczyć będą zadania dotyczące m.in. likwidacji skutków ostrzeliwania obiektów portu w Tartusie – powiedział dowodzący manewrami kontradmirał Aleksandr Jułdaszew. W ćwiczeniach biorą też udział rosyjskie samoloty, stacjonujące w bazie Hmejmim, wojskowej części lotniska w Latakii.

Rosja od jesieni 2015 roku prowadziła w Syrii operację wojskową, głównie siłami lotniczymi, wspierając w tamtejszym konflikcie wewnętrznym reżim prezydenta Baszara el-Asada. W 2017 roku Moskwa i Damaszek podpisały umowę o rozszerzeniu rosyjskiej wojskowej bazy morskiej w Tartusie, obowiązującą przez 49 lat. Na mocy porozumienia Rosja będzie mogła utrzymywać w bazie do 11 okrętów jednocześnie, a infrastrukturę użytkować będzie bezpłatnie. Wśród 11 okrętów będą mogły znajdować się jednostki z napędem nuklearnym. Baza wyłączona będzie spod jurysdykcji syryjskiej.

Z Moskwy Anna Wróbel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9735 4.0537
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.547 4.6388
GBP 5.004 5.105

Newsletter