Porty, logistyka

Ponad 36,1 mln zł kosztować będzie realizacja dziewięciu projektów związanych z budową i rozbudową portów, przystani żeglarskich i nowej infrastruktury szlaków kajakowych w Pomorskiem. Dotacja z budżetu UE na te inwestycje wyniesie ponad 23,2 mln zł.

Umowy na unijne dofinansowanie tych przedsięwzięć podpisano w środę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego (UMWP) w Gdańsku. Inwestycje są związane z realizowanymi przez samorząd województwa pomorskiego dwoma programami: „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej” oraz „Pomorskie Szlaki Kajakowe”.

„Nowe unijne inwestycje umożliwią zagospodarowanie szlaków wodnych i dalszy rozwój turystyki wodnej w obszarze Dolnej Wisły i Zalewu Wiślanego. Przystanie żeglarskie połączą powstałą sieć Pętli Żuławskiej z portami Zatoki Gdańskiej. Nabrzeża i brzegi rzek zostaną wykorzystane jako tereny turystyczne oraz miejsca organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych i regionalnych wydarzeń kulturalnych” – poinformowała Dorota Patzer z biura prasowego UMWP.

Na terenie Pomorza znajduje się ponad 30 rzek i tysiąc kilometrów szlaków kajakowych. „Planowane inwestycje pozwolą na rozwój m.in. aktywnej turystyki wodnej - żeglarstwa, kajakarstwa, wioślarstwa, turystyki motorowodnej oraz wyczynowych sportów wodnych” – dodała Patzer.

Dwa z dziewięciu zadań wykona miasto Gdańsk. Będą one realizowane w ramach przedsięwzięcia „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”.

Pierwszy – najkosztowniejszy ze wszystkich - opiewa na kwotę niespełna 20 mln zł (dotacja unijna – 12 mln zł) i będzie dotyczył rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich. Druga gdańska inwestycja przewiduje budowę przystani żeglarskiej w dzielnicy Sobieszewo przy ul. Nadwiślańskiej. Koszt tych prac wyniesie ponad 5,9 mln, z czego wkład z Unii Europejskiej to niespełna 4,1 mln zł. Obie inwestycje mają być wykonane do grudnia 2021 r.

Trzeci z projektów w ramach „Rozwoju oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej” zrealizuje Akademicki Klub Morski Gdańsk. Będzie to rozbudowa i przebudowa przystani AKM w Górkach Zachodnich. Inwestycja będzie kosztować ponad 5,9 mln zł, z czego dotacja unijna wyniesie ponad 3,7 mln zł.

W ramach programu „Pomorskie Szlaki Kajakowe” unijne wsparcie otrzymało sześć przedsięwzięć. Obejmują one budowę lub rozbudowę infrastruktury turystycznej wzdłuż rzek Reda (okolice miast Reda i Wejherowo) oraz Łupawa (ok. 30 km na wschód od Pucka).

Beneficjentami wsparcia z budżetu UE są w tych projektach miasta Wejherowo i Reda, gminy Potęgowo i Czarna Dąbrówka oraz dwa prywatne podmioty gospodarcze.

autor: Robert Pietrzak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter