Porty, logistyka

W ciągu najbliższych kilku lat na rozbudowę infrastruktury portowej i oraz inwestycje w gospodarce morskiej zostanie przeznaczone ok. 25 miliardów złotych - czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.   

– Mamy nadzieję, że dzięki temu przeładunki w polskich portach wzrosną dwukrotnie - mówi minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

W najbliższych kilku latach rozwój potencjału polskiej gospodarki ma być jeszcze bardziej dynamiczny ze względu na ogromne inwestycje realizowane przez trzy największe porty oraz Urzędy Morskie. Na poprawę infrastruktury dostępowej od strony lądu i od strony morza, rozbudowę nabrzeży, budowę nowych terminali oraz pogłębienie torów podejściowych zostanie przeznaczone ok. 25 mld złotych.

Najważniejsze inwestycje to: budowa Portu Centralnego w Gdańsku, budowa portu zewnętrznego oraz publicznego terminalu promowego w Gdyni, budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 metra, budowa nowego terminalu kontenerowego w Świnoujściu oraz m.in. przebudowa wejścia do portu w Ustce.

– Dla nas głównym celem jest rozwój infrastrukturalny portów, ugruntowanie ich znaczącej pozycji i zabezpieczenie na przyszłość stabilnego rozwoju - mówi minister Marek Gróbarczyk.

W 2018 r. trzy największe polskie porty: Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście pobiły historyczny rekord przeładunków, który wyniósł ponad 101 milionów ton i był o 16 % wyższy niż w roku 2017. To z kolei przełożyło się na rekordowe wpływy do budżetu państwa, jeśli chodzi o należności celno-podatkowe (VAT, cła, akcyza) z tytułu odprawy ładunków w morskich granicznych oddziałach celnych - wskazano w oficjalnym komunikacie ministerstwa. W 2018 r. wyniosły one aż 40,6 miliarda złotych, co stanowiło kwotę o 65 % wyższą niż w roku 2017.

– Mamy nadzieję, że te inwestycje, które realizujemy podniosą dwukrotnie przeładunki w naszych portach, czyli mówmy już o kolejnych latach w kontekście 200 mln ton przeładunków - ocenił minister Gróbarczyk.

Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej ocenił ponadto, że rozwój polskiej gospodarki morskiej jest niezwykle ważny, ponieważ generuje ogromne wpływy do budżetu państwa.

Jednocześnie, aby jeszcze bardziej wesprzeć rozwój polskiej gospodarki morskiej, trwają prace nad ustawą o Morskim Funduszu Inwestycyjnym. Fundusz ten ma wspierać rozwój branży morskiej, a jednocześnie być rentownym i bezpiecznym dla inwestorów narzędziem finansowym. Pieniądze z MFI trafią do stoczni, armatorów, portów czy firm działających na ich terenie.

rel (MGMiŻŚ)

Inwestycje portowe

 

Inwestycje portowe
0 zeglugi srodladowej?
Panstwo nie daje grosza na zegluge srodladowa , i jeszcze do tego blokuje inwestycje w porcie Kozle!!
15 marzec 2019 : 19:55 Stary Kolejarz | Zgłoś
+3 Terminaal w Świnoujściu
Może wreszcie zostanie zrealizowany plan od kilkudziesięciu lat , budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu , jako elementu autostrady lądowo -morskiej , ze Skandynawii i całego świata , nad Adriatyk i morze Śródziemne . Jest wreszcie realna szansa .
15 marzec 2019 : 22:30 Gospodarka Morska | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter