Porty, logistyka

Wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji dla budowy stanowiska do załadunku, rozładunku i bunkrowania statków w porcie zewnętrznym w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). To kolejna decyzja dotycząca rozbudowy terminalu LNG.

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji dla zadania: "Budowa stanowiska do załadunku, rozładunku i bunkrowania statków w porcie zewnętrznym w Świnoujściu" - poinformowały w czwartek służby prasowej wojewody.

Jak wyjaśniono, w ramach tej inwestycji Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wybuduje nabrzeże statkowe, w którego skład wejdą: pomost przeładunkowy LNG, pirs (pomost komunikacyjny i technologiczny), zbiornik retencyjny na ocieki LNG wraz z kanałem dopływowym.

"To jeden z niezbędnych elementów rozbudowy terminala LNG" – powiedział cytowany w komunikacie wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. "Dzięki rozbudowie gazoportu moc regazyfikacyjna terminala wzrośnie do 7,5 mld Nm3 rocznie. Oznacza to, że znacznie wzrośnie możliwość dywersyfikacji ilości dostaw gazu z nowych źródeł, m.in. USA czy Kataru. Polska zyska też możliwość reeksportu tego surowca" - dodał.

W styczniu wojewoda wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji dla rozbudowy terminala regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz decyzję na budowę infrastruktury przesyłowej LNG. Pierwsza decyzja dotyczy inwestycji, w ramach której zostanie wybudowany trzeci zbiornik LNG o pojemności około 180 tys. metrów sześciennych wraz z instalacjami i połączeniami do dwóch istniejących zbiorników LNG, a także lądowy system załadunku LNG na kolej. Druga decyzja lokalizacyjna dotyczy budowy infrastruktury przesyłowej LNG do rozładunku, załadunku i bunkrowania statków.

Terminal w Świnoujściu ma najwyższy spośród 22 lądowych terminali regazyfikacyjnych w Europie poziom wykorzystania, sięgający około 60 proc. mocy regazyfikacyjnych. W przypadku większości europejskich gazoportów średnia to 30 proc.

Polskie LNG realizuje Program Rozbudowy Terminalu, zakładający wykonanie czterech komponentów: zwiększenie mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mln metrów sześciennych, budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych, jak również skonstruowanie bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO.

Pod koniec stycznia do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarła 50. dostawa skroplonego gazu ziemnego LNG.
 

Mapa: Dział Przygotowania Inwestycji i Umów ZMPSiŚ SA / J.Elbl. 
Infografika: Polskie LNG

Komentarze   

+1 Terminale Terminale
Proponuje redakcji PM aby "POPLYNELA" w dol rzeki Odry,do Kozla. Tam inwestor KK TERMINALE odbudowuje port srodladowy.Inwestycja godna uwagi stanela w miejscu.Moze tak powazny portal jak PM naswietlilby czytelnikom co tam sie dzieje, gdyz media tego regionu sa "STREFA CISZY" polecam!!
17 marzec 2019 : 11:47 Stary Kolejarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1

Źródło: