Porty, logistyka

Polska pozyskała ponad 80 mln euro z Unii Europejskiej na modernizację linii kolejowej E59 Wronki - Słonice prowadzone przez PKP PLK oraz budowę Nabrzeża Północnego w Porcie w Gdańsku - powiedział PAP wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Dodał, że pieniądze uzyskaliśmy w unijnym konkursie CEF Transport Blending.

Według resortu rozwoju dofinansowanie prac związanych z modernizacją linii E59 Wronki - Słonice prowadzone przez PKP PLK wyniosło 60,55 mln euro. Natomiast Zarząd Morskiego Portu Gdańsk otrzymał 20 mln euro na budowę Nabrzeża Północnego w Porcie Zewnętrznym w Gdańsku.

"Środki pochodziły z tzw. puli ogólnej CEF, co oznacza, że polskie inwestycje konkurowały z przedsięwzięciami z innych krajów UE. Pod względem wysokości pozyskanego wsparcia Polska uplasowała się na 5. miejscu wśród państw unijnych" – powiedział w środę PAP wiceminister rozwoju.

Według MR w konkursie złożono łącznie 68 propozycji projektów z 22 krajów członkowskich. Wnioskowana kwota dofinansowania wyniosła 2,21 mld euro. Do wsparcia wybrano 39 projektów z całej UE, którym przyznano łączną kwotę dotacji z CEF w wysokości ok. 1 mld euro.

"Można powiedzieć, że konkurs miał charakter pilotażowy. Po raz pierwszy Komisja Europejska wymagała montażu finansowego, tzn. połączenia dotacji z CEF ze środkami zwrotnymi. Tutaj jesteśmy zgodni co do kierunku. Jeśli chcemy pobudzić inwestycje musimy łączyć źródła finansowania" – podkreślił Słowik.

Jak poinformowało MR, PKP PLK uzupełni finansowanie pożyczką z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a ZMPG kredytem.

CEF (instrument Łącząc Europę) to specjalny instrument finansowy zarządzany z poziomu UE. Wspiera rozwój trzech obszarów – sieci transportowej, energetycznej oraz telekomunikacyjnej. Ministerstwo Rozwoju koordynuje wykorzystanie funduszy CEF na transport.

W ramach tzw. „koperty narodowej” zarezerwowano dla Polski 4,14 mld euro. "Wykorzystaliśmy te środki całkowicie. Realizujemy za nie przede wszystkim inwestycje kolejowe. Szansą na pozyskanie dodatkowych środków są dla nas kolejne konkursy, w tym konkursy finansowane z puli ogólnej CEF, właśnie takie jak CEF Blending. Jeśli Komisja Europejska ogłosi kolejne nabory, mamy inwestycje gotowe do zgłoszenia" – zapowiedział Słowik. 

autor: Magdalena Jarco

edytor: Anna Mackiewicz

maja/ amac/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter