Porty, logistyka

Na szczecińskiej wyspie Gryfia trwa budowa fabryki fundamentów dla morskich elektrowni wiatrowych. Zakończono już palowanie terenu, a obecnie wznoszone są hale produkcyjne. Inwestor, spółka Bilfinger Crist Offshore, zamierza zatrudnić w nowym zakładzie ok. 500 osób.

Głównym wykonawcą fabryki jest Bilfinger Infrastructure w kooperacji z firmą Aarsleff.

– Skończono już palowanie terenu – mówi Wacław Postoła, kierownik budowy. – Wbito 8,5 tysiąca pali o długości od 15 do 23 m każdy.

Na wyspę przywieziono – lądem i wodą – 120 tys. m sześc. piasku. Ułożono z niego tzw. nasypy przeciążające. Pionowo w ziemię wbito też specjalne dreny (na głębokość ok. 10 m).

– Musimy wycisnąć z warstw gruntów organicznych wodę – tłumaczy W. Postoła. – Te torfy mają ogromne nawodnienie i jest to jeden z największych problemów na budowie. Wyspa Ostrów Brdowski zbudowana jest z nienośnych gruntów przypominających budyń.

W połowie kwietnia br. rozpoczął się montaż stalowej konstrukcji hali. Wcześniej na palach położono żelbetowe fundamenty – solidne podłoże musi wytrzymać duże obciążenia. Roboty żelbetowe prowadzone są teraz pod przyszłą malarnią.

Przetarg na budowę dwunawowej hali produkcyjnej i malarni wygrała firma Doraco. Jej podwykonawcą jest Atlas Ward, spółka z Wrocławia, specjalizująca się w projektowaniu i wznoszeniu tego typu konstrukcji. Kubatura głównej hali, która stanie na 2,2 ha powierzchni, wyniesie 1,2 mln m sześc. Jej wyższa część ma mieć 42 m wysokości. Jednak najwyższym obiektem, górującym nad miastem, będzie ogromna suwnica postawiona przy nabrzeżu. Ma być dwa razy większa od stoczniowych.

– Na razie postawiliśmy ok. 40 słupów hali, po 30 i 41 m wysokości – dodaje Jarosław Trybuchowicz, kierownik projektu. – Wewnątrz będzie siedem dużych suwnic i cały ciąg technologiczny do obróbki blach. Suwnice mają zjeżdżać na wyspę od września br.

Wjazd do hali będzie przez kilka tzw. segmentowych bram, większych niż w hangarach. W styczniu 2015 r. hala główna i malarnia mają być gotowe. W kolejnych etapach powstaną place składowe dla produkowanych elementów, zbudowana będzie droga od strony wschodniej, a także obiekty pomocnicze (wstępnego piaskowania, socjalno-biurowe itp.).

– To dość skomplikowana budowa – zaznacza J. Trybuchowicz. – Prowadzony jest cały wachlarz robót, w których uczestniczą specjaliści z każdej branży budowlanej.

Obecnie na budowie pracuje około stu osób.

Przewiduje się, że rocznie zakład będzie przerabiał ponad sto tysięcy ton stali i produkował ok. 80 fundamentów morskich wież wiatrowych (palowych i kratownicowych). Wartość inwestycji to ok. 400 mln zł. Ma być gotowa w połowie 2015 roku.

Fot. EK

+21 Świetny interes
Wartość inwestycji 400 mln zł. Z tego ponad 200 mln zł dostali za friko z naszych podatków a pozostałe 200 mln to kredyty z banku pod zastaw tej fabryki. Niemcy i politycy PO nic nie ryzykują bo nie inwestują swoich prywatnych pieniędzy. Szczecin nic nie zyska , bo są zwolnieni z podatków.
Most budowany z naszych podatków. Niektórzy to mają klawe życie .
I jak tu nie głosować na PO ?
29 maj 2014 : 09:32 kibic | Zgłoś
0 Dokladnie
dokladnie, lepiej jakby nic nie zrobili, 500 osob nie mialo by pracy a my mielibysmy na co narzekac.
29 maj 2014 : 13:07 inny kibic | Zgłoś
+19 Sami swoi
Z tych 500 osób to 350 będzie pracować za 1200 zł , a 150 znakomicie płatnych stanowisk będzie dla swoich.
29 maj 2014 : 17:15 kibic | Zgłoś
+14 SZWINDEL
No i po są te piepszone marsjańskie miejsca pracy ? Z 1200 na zlecenie przez agencję albo na godzinówkę i to jeszcze miasto goowno z tego będzie miało bo nie będą płacić podatków, a zyfski za granicę. ORDYNARNY SZWINDEL MOŻLIWY TYLKO POLSCE !!! Zniszczono przez ten czas na tym samy terenie 4 razy tyle miejsc prac ze średnimi pensjami wyższymi od średniej krajowej i jeszcze te firmy płaciły miastom podatki (w 2010 przed Marsjanami gryfia 1200 pracowników + 400 MSR). I z czego ten głupkowaty kurier czy kronika się cięszą ? Tutaj trzeba śledztwo dziennkarskie przeprowić W SPRAWIE WYŁUDZENIA 200 mln złotych ZE SKARBU PAŃSTWA DO PRYWATNEJ KIESZENI !!! A najlepsze jest to że Bilfinger też idzie z Gryfią do PEGAZA :-)))). NO JAJA PO PROSTU !!! Pod PEGAZA Platformersi piszą ustawę że nie jest najważniejsza cena ale jakość, wymagania, strategia itp. ;-)))). BĘDZIE SIĘ MOŻNA NAPRAWDĘ DUŻO NAKRAŚĆ I WYPROWADZIĆ KASY. POWINNI PUTNOWI ZA NIĄ POMNIK POSTAWIĆ , BO BY JUŻ SIEDZIELI W ARESZCIE ZA STRATY, A TAK TO SOBIE WYPŁACĄ Z NASZEJ KASY PARĘ MILARDÓW :-)))). SIĘ CHŁOPAKOM POSZCZĘŚCIŁO :-))). Ciekawe jak uzasadnili wejście Bilfingera do CBO :-)))). Że niby te rury co będą do wrzucane to na lufy do armat będą się nadawą czy jak :-))))) ???? Ciekawe co wymyśli wielka czwórka i jaki rachunek nam za to wystawi :-))))). A jak mimo to Bilfineger będzie bankrutował, BO NP JAK W GRYFII BEDĄ KONTRAKTOWĄC WEDŁUG ZEZNAŃ ROLNIKA NA RADZIE MIEJSKIEJ ZA 40 % KOSZTÓW, no to Wojtek D. z ARP pod pozorem ratunku "miejsc pracy" będzie odkupowywał akcje naszymi pieniędzmi jak w kriście, a jest ich aż 70% u Bilfingera choć nie zainwestował ani jednego własnego eurocenta w przeciwieństwie do nas podaników :-))))). NO ŻYĆ NIE UMIERAĆ. !!!! MAM NADZIEJĘ ŻE FABRYKA BILFINGER I TERENY NA KTÓRYCH STOI JAKO DOWÓD RZECZOWY PRZESTĘPSTW FINANSOWYCH ZOSTANIE PO WYBORACH SKONFISKOWANA !!!! ALE NA RAZIE TO FAJNIE BYĆ W PLATFORMIE !!!
29 maj 2014 : 21:40 FAN I WIERNY WIDZ | Zgłoś
+13 Nic się nie zmieni
W Szczecinie nic się nie zmieni. PO wygra kolejne wybory. Przeciwnicy PO dużo
krzyczą , ale nie chodzą na wybory. Elektorat PO mobilizuje się , bo wie , że
jak wygra się wybory to będzie duża kasa do zgarnięcia. To jest dziwne , że
PO ma najwięcej wyborców w miastach , które rozłożyli na łopatki czyli
w Szczecinie i Koszalinie. Zachodniopomorskie popiera PO a w zamian dostaje
kopa w tyłek.
30 maj 2014 : 07:33 Obserwat | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3992 4.488
EUR 4.635 4.7286
CHF 4.5948 4.6876
GBP 5.3758 5.4844

Newsletter