Offshore

Kraje Morza Północnego planują czterokrotne zwiększenie mocy morskiej energetyki wiatrowej do 2030 r. Ministrowie energii z europejskich krajów otaczających Morze Północne mają zobowiązać się do czterokrotnego zwiększenia mocy produkcyjnych w morskiej energetyce wiatrowej do końca dekady, dążąc do przekształcenia regionu w motor energii odnawialnej.

Siedem krajów Unii Europejskiej, w tym Niemcy, Francja i Holandia, wraz z krajami spoza UE - Wielką Brytanią i Norwegią - ma się zobowiązać, podczas poniedziałkowego szczytu, do szybkiej budowy farm wiatrowych, rozwoju "wysp" energetycznych - połączonych miejsc wytwarzania zielonej energii na morzu - oraz uruchomienia pierwszych projektów produkcji odnawialnego wodoru na morzu.

Projekt deklaracji szczytu ministrów, do którego wgląd miała agencja Reutera, przedstawia te plany jako sposób na zakończenie zależności Europy od rosyjskich paliw kopalnych, po tym jak Moskwa ograniczyła dostawy gazu w zeszłym roku po swojej inwazji na Ukrainę. Jednak deklaracja może jeszcze ulec zmianie, zanim zostanie ogłoszona na poniedziałkowym szczycie europejskich rządów poświęconym promowaniu zielonej energii z Morza Północnego w Ostendzie w Belgii. Mają ją podpisać również ministrowie z Belgii, Danii, Irlandii i Luksemburga.

Dziewięć krajów dąży do osiągnięcia łącznej mocy 120 gigawatów (GW) w morskiej energetyce wiatrowej na Morzu Północnym do 2030 r. i do ponad dwukrotnego zwiększenia tej mocy - do 300 GW - do 2050 r. Te same kraje mają obecnie zainstalowane około 30 GW morskiej energii wiatrowej. Indywidualne cele poszczególnych krajów obejmują plan Wielkiej Brytanii dotyczący budowy 50 GW morskiej energii wiatrowej do 2030 roku, podczas gdy Niemcy planują 26,4 GW, Holandia 21 GW, a Belgia 6 GW.

Belgia, Dania, Niemcy i Holandia planują również utworzenie klastra wysp energetycznych, podczas gdy Niemcy uruchomią projekty pilotażowe mające na celu produkcję wodoru w obiektach morskich z wykorzystaniem energii odnawialnej, stwierdzono w projekcie. Kraje zamierzają również bardziej współpracować w celu ochrony swoich morskich aktywów energetycznych przed zagrożeniami bezpieczeństwa i cyberatakami oraz zapewnić, że plany rozszerzenia produkcji energii na morzu nie zaszkodzą środowisku morskiemu lub lokalnym społecznościom.

PBS; z mediów 

Mapa: European Environment Agency (EEA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3292 4.4166
EUR 4.5811 4.6737
CHF 4.7377 4.8335
GBP 5.29 5.3968

Newsletter