Offshore

Duński start-up planujący produkcję małych modułowych reaktorów pozyskał około 20 mln euro (24 mln dolarów) na budowę pływającej elektrowni atomowej w południowo-wschodniej Azji i otrzymała wstępną akceptację towarzystwa klasyfikacyjnego dla koncepcji.

Elektrownia taka ma się opierać na zastosowaniu bezpiecznego kompaktowego reaktora IV generacji ze stopionymi solami fluorkowymi - Compact Molten Salt Reactor (CMSR).*

Seaborg Technology AS zebrała fundusze na przeniesienie energii jądrowej na morze do tych części południowo-wschodniej Azji, które opierają się na paliwach kopalnych i gdzie odnawialne źródła energii nie są jeszcze dostępne.

Pieniądze, pozyskane od głównie prywatnych inwestorów, w tym miliardera mody Andersa Holcha Povlsena, zostaną wykorzystane na zatrudnienie około 50 osób i budowę najnowocześniejszego laboratorium.

Pływające reaktory są tak stare jak epoka jądrowa. Wbrew błędnym twierdzeniom wielu mediów, niedawno uruchomiona na dalekiej północy Rosji pływająca elektrownia jądrowa na bazie barki - Akademik Lomonosov (ros.: Академик Ломоносов)** nie jest wcale pierwszym w historii reaktorem energetycznym na wodzie.

Oczywiście poza pojedynczymi dotąd pływającymi elektrowniani jądrowymi, reaktory znajdowały wielokrotnie zastosowanie w napędach okrętów podwodnych, lotniskowców, lodołamaczy i innych statków czy okrętów już od około 70 lat.

Po opracowaniu technologii w Danii, w celu utrzymania kosztów na niskim poziomie, Seaborg przewiduje budowę swoich barek - elektrowni z reaktorami wykorzystującymi technologię stopionych soli fluorkowych w stoczniach południowokoreańskich. Gotowe barki zostaną następnie odholowane tam, gdzie są potrzebne.

Podłączenie pierwszej jednostki do sieci planowane jest do 2025 roku.

"Zapewnimy znacznie tańszą alternatywę dla węgla w regionach bez dostępu do energii odnawialnej" - powiedział Troels Schonfeldt, dyrektor generalny Seaborg.

Po odholowaniu barek do ich ostatecznej lokalizacji, będą one mogły być zakotwiczone i eksploatowane nawet przez 24 lata. Każda może być wyposażona w urządzenia o mocy od 200 do 600 megawatów, w zależności od tego, ile reaktorów znajdzie się na pokładzie. Przewiduje się jednak, że pierwsza barka energetyczna będzie miała zainstalowane dwa reaktory o mocy 2 × 100 MWe (lub 2 × 250 MWth) i będzie musiała być zaopatrywana w paliwo co 12 lat.

Opatentowana przez Seaborg technologia kompaktowego reaktora z roztopionymi solami fluorkowymi (CMSR) różni się radykalnie od konwencjonalnej technologii jądrowej. Jego rdzeń nie może się stopić. Reaktor według tej koncepcji nie może eksplodować ani uwalniać niebezpiecznych gazów radioaktywnych do powietrza lub wody. Paliwo z takiego reaktora nie może być wykorzystywane do produkcji broni jądrowej.

Konwencjonalne reaktory jądrowe wyposażone są w pręty z paliwem stałym, które wymagają stałego chłodzenia, zazwyczaj z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem. W reaktorze CMSR paliwo jest wmieszane w ciekłą sól, która służy za chłodziwo. Dzięki temu paliwo może być zawsze chłodzone i nie może się topić ani eksplodować.

Seaborg Technologies, poza pieniędzmi na dopracowanie technologii i przygotowanie budowy pierwszych barek - elektrowni, uzyskała także wstępną akceptację od towarzystwa klasyfikacyjnego. Amerykańskie towarzystwo klafyfikacyjne ABS (American Bureau of Shipping) wydało oświadczenie o wykonalności (Feasibility Statement) dla kompaktowego reaktora ze stopionymi solami (CMSR) opracowanego przez Seaborg Technologies.

Orzeczenie o wykonalności jest pierwszym kamieniem milowym w pięcioetapowym procesie kwalifikacji nowych technologii ABS (New Technology Qualification - NTQ), dostosowującym się do faz rozwoju produktu.

Barki elektroenergetyczne będą produkować czystą energię elektryczną na potrzeby sieci elektrycznych lub produkcji wodoru. Alternatywnie, barka energetyczna może dostarczać wysokotemperaturową parę wodną, która może być wykorzystywana do zastosowań technologicznych (przemysłowych - przetwórczych lub produkcyjnych).

"Rozwiązanie z umieszczeniem reaktorów na barkach drastycznie redukuje czas, ryzyko projektu i koszty. Możemy wykorzystać wysoce wydajną branżę produkcyjną (stocznie) z wieloletnim doświadczeniem, wysokimi standardami bezpieczeństwa i niezrównanymi możliwościami produkcyjnymi" - mówi Troels Schönfeldt.

Dwa reaktory o mocy po 200 MW zainstalowane na barce będą w ciągu 24 lat eksploatacji kompensowały minimum 33 600 000 ton CO2 w porównaniu z równoważną elektrownią węglową - twierdzi Seaborg.

rel (Seaborg). z mediów

_______________
* Reaktory ze stopionymi solami (Molten Salt Reactor - MSR) stanowią rodzaj reaktorów jądrowych, w których czynnikiem chłodzącym są stopione sole (w sensie rodzaju związków chemicznych). Przedstawiono wiele projektów tego typu reaktora i zbudowano kilka prototypów. Wczesne koncepcje (i wiele obecnych) zakładały rozpuszczenie paliwa jądrowego w stopionej soli fluorkowej jako tetrafluorek uranu (UF4). Ciecz ta ma osiągać masę krytyczną przez wpłynięcie do grafitowego rdzenia, który jednocześnie służyłby za moderator neutronów. Wiele obecnych koncepcji polega na paliwie rozproszonym w matrycy grafitowej ze stopioną solą zapewniającą niskie ciśnienie i wysoką temperaturę chłodzenia [Wikipedia].
** W maju 2020 r. w mieście Pewek w Okręgu Czukockim oddano do użytku pierwsza w Rosji pływająca elektrownię atomową Akademik Łomonosow. Powstała na pozbawionej własnego napędu barce o długości 144 metrów. Pracują na niej dwa reaktory jądrowe o łącznej mocy 70 MW i 150 MWe, co może wystarczyć do zaopatrywania w prąd i ciepło miasta wielkości 100 tys. mieszkańców.

Reaktor typu CMSR
Reaktor typu CMSR

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter