Offshore

Port Gdynia poszukuje możliwości dalszego rozwoju. W związku z ogłoszeniem o możliwości składania ofert na zagospodarowanie terenów Stoczni Wojennej w Gdyni, Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA poinformował, że jest zainteresowany nabyciem całości terenów będących w zasobach Stoczni, w ramach przysługującego prawa pierwokupu.  

Nabyty teren ma służyć zwiększeniu funkcjonalności usług portowych, ze szczególnym uwzględnieniem budowy i obsługi polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Nieoficjalnie mówi się, że Port Gdynia jest zainteresowany nabyciem całości terenów będących w zasobach PGZ Stoczni Wojennej (ok. 30 ha), w ramach przysługującego Portowi prawa pierwokupu, a nie tylko działek wystawionych ostatnio na sprzedaż. Taką ofertę zgłosić ma oficjalnie w najbliższym czasie.Sugeruje się przy tym, że PGZ Stocznia Wojenna mogłaby przenieść się do SR Nauta i "wzmocnić ją", co oznaczałoby likwidację PGZ Stoczni Wojennej.

Rząd polski posiada strategię pozyskania energii ze źródeł odnawialnych, a jednym z nich jest wiatr - podkreśla ZMP Gdynia w oficjalnym komunikacie. Najlepszym miejscem jego wykorzystania jest obszar morski, gdzie wiatr wieje przez około 330 dni w roku. Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku mają więc szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski ku gospodarce niskoemisyjnej, przyczynić się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz pomóc w walce z zanieczyszczeniami powietrza.

Co więcej, usytuowanie wiatraków w odległości ponad 20 kilometrów od linii brzegowej nie zakłóci nadmorskiego krajobrazu polskiego wybrzeża, a będzie motorem rozwoju gospodarczego obszarów nadmorskich i całej Polski. Wyliczenia ekspertów pokazują, że zainstalowanie morskich farm wiatrowych o mocy 6 GW do 2030 roku stworzy 77 tysięcy miejsc pracy w całym kraju, wygeneruje około 60 miliardów złotych wartości dodanej do PKB i 15 miliardów wpływów z tytułu podatków CIT i VAT. Będą to gigantyczne inwestycje, warte miliardy złotych, do zrealizowania których potrzebny jest odpowiedni port oraz rozległe zaplecze przemysłowo-usługowe na lądzie.

W związku z planowaną realizacją Narodowego Programu Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej, dotyczącego budowy morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Bałtyku, Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA przeprowadził wstępne rozpoznanie możliwości adaptacji posiadanych terenów pod kątem przeładunku, składowania i montażu elementów morskich elektrowni wiatrowych.

rel (ZMP Gdynia), PBS (PortalMorski.pl)

Fot., rys.: ZMP Gdynia, PGZ Stocznia Wojenna 

Tereny oferowane przez PGZ Stocznia Wojenna na sprzedaż lub w długookresową dzierżawę
Tereny oferowane przez PGZ Stocznia Wojenna na sprzedaż lub w długookresową dzierżawę
Port Gdynia chce terenów na rozwijanie działalności obsługi sektora offshore wind
Tereny oferowane przez PGZ Stocznia Wojenna na sprzedaż lub w długookresową dzierżawęTereny oferowane przez PGZ Stocznia Wojenna na sprzedaż lub w długookresową dzierżawęPort Gdynia chce terenów na rozwijanie działalności obsługi sektora offshore wind
+2 Tereny dawnej stoczni marynarki wojennej
Uważam,że port Gdynia powinien przejąć tereny dawnej stoczni marynarki wojennej. Jest to najlepsze rozwiązanie. Oczywiście można by rozważyć inne rozwiązanie np stocznia Nauta mogłaby opuścić aktualnie zajmowane tereny i przenieść się na drugą stronę kanału portowego. A port zająć teren Nauty.
22 luty 2020 : 10:37 Baldar | Zgłoś
+1 Miejsce
Jak spojrzysz na zagospodarowanie terenu na google mapa to ruch o którym autor mówi jest znacznie lepszy. Pamiętać trzeba że zaraz będzie obrotnica. I wtedy możesz na pgz cumować kajaki.
22 luty 2020 : 13:56 Artur maly | Zgłoś
0 Port Gdynia
Tak się stanie tylko pogratulować szybkich decyzji port i miasto Gdynia na programie budowy morskich farm wiatrowych zarobią krocie, to jest najbardziej optymalne miejsce do prowadzenia tej działalności w naszym kraju
22 luty 2020 : 13:12 Vestas | Zgłoś
+1 Tak trzymać!
Jest to teren dla portu idealny.
Stocznie powinny być w jednym miejscu jak Crist , EPG Nauta. Bardzo dobry ruch !
22 luty 2020 : 13:59 Mirek Kowalski | Zgłoś
-5 Brawo Port Gdynia
Szybkie działanie aby wpisać się w projekt budowy morskich farm wiatrowych w Gdyni , to posunięcie to pierwszy krok w celu skoncentrowania w Gdyni największego w kraju zagłębia budowy morskich turbin ,firmy które są zainteresowane tym projektem same się zgłoszą po dzierżawę infrastruktury
23 luty 2020 : 09:18 Kinga | Zgłoś
+1 Raczej pomyłka w edycji
Zdjęcie dotyczy zdecydowanie Euro Terminalu w Świnoujściu.
24 luty 2020 : 11:22 Tess | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2996 4.3864
EUR 4.5752 4.6676
CHF 4.7453 4.8411
GBP 5.2718 5.3784

Newsletter