Inne

Prywatny samolot Cessna 551 z czterema osobami na pokładzie rozbił się w niedzielę po południu nad Morzem Bałtyckim w pobliżu wybrzeża Łotwy - podało centrum ratownictwa Szwedzkiej Administracji Morskiej.

"Załoga wysłanego na miejsce zdarzenia samolotu Straży Przybrzeżnej zaobserwowała fragmenty samolotu oraz plamę olejową" - poinformował rzecznik tej instytucji Lars Antonsson.

Według gazety "Dagens Nyheter" lecący z Hiszpanii samolot miał wylądować w Kilonii w północnych Niemczech, ale nieoczekiwanie kontynuował lot na dużej wysokości nad Bałtykiem. Interweniowały niemieckie i duńskie myśliwce, których piloci nie zaobserwowali nikogo w kokpicie Cessny. Z samolotem nie było także kontaktu radiowego.

Jak podał szwedzki "Aftonbladet" za niemieckim "Bild", na pokładzie znajdował się pilot, kobieta, jej mąż i ich córka. Tuż po starcie samolot zgłosił, że ma problemy z ciśnieniem w kabinie. Niedługo potem kontakt został zerwany, tuż przy Półwyspie Iberyjskim.

Zarówno hiszpańskie, jak i francuskie myśliwce wystartowały, by sprawdzić, co się dzieje. Żaden z samolotów nie widział nikogo siedzącego w kokpicie - twierdzi "Aftonbladet", dodając, że później eskortę lotu przejął duński odrzutowiec F16. Piloci obserwowali, jak samolot w końcu zaczął wirować (według niektórych relacji najpierw obniżać lot, potem wpadając w gwałtowne spiralne opadanie), a następnie rozbił się na powierzchni morza u wybrzeży Łotwy.

Szwedzka Administracja Morska podjęła działania ratownicze, wysyłając m.in. samolot Straży Przybrzeżnej KBV 501, gdyż samolot przeleciał w pobliżu Gotlandii a następnie zmierzał w kierunku Łotwy.

Szanse na znalezienie żywych osób z rozbitego samolotu są praktycznie żadne. Zresztą podejrzewa się, że ze względu na prawdopodobne (domniemane ze względu na przebieg i okoliczności zdarzenia) rozszczelnienie kabint nie żyli już na długo przed upadkiem samolotu. Jenak o asystę przy ewentualnej akcji poszukiwawczo ratowniczej poproszony został i w rejonie wypadku pozostawał przez jakiś czas szwedzki prom Urd.  

Łotewska armia jest zaangażowana w operację ratunkową po rozbiciu się na Bałtyku prywatnego samolotu - poinformował w niedzielę wieczorem minister obrony Łotwy Artis Pabriks.

Minister obrony przekazał, że w związku z wypadkiem prywatnego samolotu, który w niedzielę rozbił się na morzu w okolicach miasta Windawa (łot. Ventspils) na zachodzie Łotwy, skontaktował się z szefem MSW Kristapsem Eklonsem.

Zaznaczył, że w akcji ratunkowej bierze udział łotewska armia, która wykorzystuje statek ratowniczy Astra.

Samolot spadł ok. 4 mil na północny zachód od Windawy - pisze portal Delfi. "Po 20 minutach na miejsce katastrofy przybył statek straży przybrzeżnej, który będzie kontynuować poszukiwania. Zaangażowane są też helikoptery ze Szwecji i Litwy" - przekazał Peteris Subbota ze Straży Przybrzeżnej Marynarki Wojennej Łotwy.

PAP; z Rygi Natalia Dziurdzińska (PAP); PBSPortalMorski.pl

Zrzut ekranu: Flightradar24 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2902 4.3768
EUR 4.6705 4.7649
CHF 4.6675 4.7617
GBP 5.3071 5.4143

Newsletter