Inne

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w dniach 25-27 kwietnia br. odbyła się największa w Europie Centralnej debata o przyszłości europejskiej gospodarki.

W trzydniowym cyklu debat, spotkań i wydarzeń uczestniczyli m.in. unijni komisarze, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.

Drugiego dnia, w formie otwartej debaty publicznej, rozmawiano m.in. o wielkich projektach inwestycyjnych, czyli o morskich farmach wiatrowych. W panelu pt. „Offshore”, moderowanym przez Dominika Brodackiego – analityka ds. energetycznych, udział wzięli: Michał J. Kołodziejczyk - prezes zarządu Equinor Polska, Ireneusz Zyska - sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Dariusz Lociński - prezes zarządu, PGE Baltica Sp. z o.o., Anna Łukaszewska-Trzeciakowska - prezes zarządu Baltic Power, dyrektor Biura Morskich Farm Wiatrowych, PKN ORLEN, Michał Piekarski - partner, Baker McKenzie, Michael Prutsch - członek zarządu, Offshore Ørsted Polska, dyrektor ds. rozwoju w Krajach Bałtyckich, Grzegorz Strzelczyk - prezes zarządu, LOTOS Petrobaltic oraz Robert Szczotka - dyrektor Biznesu Systemów Napędowych, ABB w Polsce.

W ciągu dwóch lat dokonaliśmy ogromnego postępu, wyrażonego w przygotowaniu warunków legislacyjnych prawa - zarówno na poziomie ustawy, jak rozporządzeń wykonawczych do tego, aby morska energetyka wiatrowa mogła się skutecznie i intensywnie rozwijać. Wiemy, że są to wielkie projekty inwestycyjne, które wymagają czasu na planowanie, badania, opracowania i wszelkie zgody środowiskowe, niezbędne do tego, aby taką inwestycję zrealizować. Oprócz tych wszystkich działań, które są standardowo zawsze podejmowane, myślę, że wykonaliśmy o wiele więcej – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska.

W ubiegłym roku, 15 września, po ponad rocznej pracy udało się zawrzeć „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” (Polish Offshore Wind Sector Deal), która ma służyć rozwojowi tego sektora gospodarki w Polsce.

To zaangażowanie zarówno partnerów polskich, jak i zagranicznych, którzy mają ogromne doświadczenie i potencjał inwestycyjny. Dzięki temu wchodzimy na wyższy poziom realizacji projektów, natomiast polscy partnerzy to gwarancja rozwoju i wzmocnienia local content – kontynuował Zyska, dodając, że administracja rządowa nie mogłaby samodzielnie podjąć tak wielkiego wyzwania, jakim jest budowa nowego sektora gospodarki.

Odbywa się to w znakomitej współpracy i dzięki ogromnemu zaangażowaniu pro publico bono, przedstawicieli firm polskich, zagranicznych, świata nauki, administracji rządowej, organizacji otoczenia biznesu i firm finansujących ten sektor – spuentował.

W programie tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego ujęto scenariusze rozwoju sytuacji gospodarczej, będące pokłosiem agresji Rosji na Ukrainę. O tym, jak wojna i związana z nią zmiana kursu w polityce klimatycznej, może wpłynąć na zmiany spółki PGE Baltica mówił jej prezes Dariusz Lociński.

Zgodnie z obecnie realizowaną strategią zakładamy, że w 2026 roku w systemie powinna pojawić się pierwsza moc z projektu Baltica 3. Oddanie do użytku przedsięwzięcia Baltica 2 przewidziane jest na rok 2027. Oba te etapy tworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica. Na dzień dzisiejszy działamy według pierwotnie założonego harmonogramu, jednocześnie wykonując pracę celem zmitygowania wszelkiego ryzyka wynikającego z nowej sytuacji makroekonomicznej i geopolitycznej – mówił prezes zarządu PGE Baltica.

Zapytany także o to, jak w związku ze skracającym się łańcuchem dostaw postrzega potencjał polskiego przemysłu, odpowiedział: - PGE jest już na etapie postępowań zakupowych, więc realnie działamy w tym obszarze. W miniony piątek odbyło się specjalne, wirtualne spotkanie zorganizowane przez PGE i Ørsted. Wzięło w nim udział około 800 uczestników - przedstawicieli potencjalnych dostawców, podwykonawców i innych podmiotów zainteresowanych współpracą przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Wydarzenie wzbudziło bardzo szerokie zainteresowanie wśród wykonawców. Z naszego punktu widzenia, pomimo że sytuacja makroekonomiczna i geopolityczna jest bardzo trudna, rynek odpowiada na nasze zapytania i potrzeby.

PGE chce stworzyć local content dla morskiej energetyki wiatrowej polegający m.in. na zaangażowaniu polskiej myśli naukowej do współpracy i rozwoju technologii.

Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Polska Akademia Nauk podjęły z nami współpracę, dzięki której z sukcesem realizujemy projekty badawcze poprzedzające rozpoczęcie budowy elektrowni na morzu. Pod naszym patronatem odbywają się stuia offshore, a nasi pracownicy są aktywnymi wykładowcami. Kształcimy kadry z nadzieją, że część z nich skorzysta z naszej oferty i zechce w przyszłości podjąć z nami współpracę. W tej chwili przygotowujemy się do budowy centrum kompetencyjnego, bo cała siła leży w kadrze inżynierskiej, która jest w stanie skutecznie realizować procesy i techniczne zagadnienia – powiedział Dariusz Lociński.

AL

Fot.: PGE Baltica / mat. pras.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter