Bezpieczeństwo, Granice

Jak twierdzi japońska straż przybrzeżna, dwa chińskie okręty straży wybrzeża bez zezwolenia wpłynęły na wody terytorialne Japonii w pobliżu wysp Senkaku w niedzielę, drugi dzień z rzędu - informuje japońska agencja prasowa Kyodo.

Okręty chińskiej straży wybrzeża przedostały się na wody Japonii w pobliżu grupy niezamieszkałych wysp Senkaku, na Morzu Wschodniochińskim około godziny 4:50 - informuje Kyodo.

Było to dziewiąte naruszenie wód terytorialnych Japonii w tym roku i pierwsze od czasu, gdy Chiny uchwaliły na początku tego miesiąca prawo wyraźnie zezwalające swojej straży przybrzeżnej na użycie broni przeciwko obcym statkom, które Pekin uważa za nielegalne naruszające jego wody terytorialne.

Japonia protestowała na drodze dyplomatycznej przeciwko powtarzającym się naruszeniom. Według japońskiej straży przybrzeżnej w niedzielę chińskie okręty zbliżyły się do japońskiej łodzi rybackiej znajdującej się w okolicy. Bezpieczeństwo zapewnił jej japoński okręt patrolowy, który ostrzegł chińskie jednostki przed dalszym naruszeniem prawa - informuje Kyodo

Spór graniczny między Japonią a Chińską Republiką Ludową o Wyspy Senkaku na Morzu Wschodniochińskim sięga lat 60. XX wieku, a w 2013 uległ zaognieniu w związku z prawdopodobieństwem istnienia w tamtych rejonach złóż ropy naftowej.

Fot.: źródła chińskie 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter