Bezpieczeństwo, Granice

Na pokładzie pełniącego dyżur bojowy na Pacyfiku lotniskowca wykryto ponad 100 przypadków koronawirusa; kapitan okrętu ocenia, że sytuacja wymyka się spod kontroli i apeluje do władz USA o pomoc - podaje w środę "San Francisco Chronicle". 

O pomoc dowódca Brett Crozier zwrócił się do przełożonych w poniedziałkowym liście. Lotniskowiec jest aktualnie w porcie wyspy Guam, ale wirus najprawdopodobniej dostał się na pokład, gdy okręt był w Wietnamie, w pierwszej połowie marca.

Dwa tygodnie później u trzech członków załogi wykryto SARS-CoV-2. Od tamtej pory liczba zakażonych szybko rośnie; obecnie to już ponad 100 przypadków.

Crozier zwraca uwagę, że lotniskowiec jest doskonałym miejscem na transmisję wirusa, bo ponad 4 tys. członków załogi dzieli ze sobą ciasne kajuty i codziennie korzysta z tych samych stołówek, łazienek i stanowisk pracy. Dowództwo nie jest w stanie odizolować wszystkich przypadków, a zatem wirus zakaża w szybszym tempie niż na lądzie.

W swoim liście dowódca podkreśla, że w przypadku wojny lotniskowiec pozostałby operacyjny. Wojny jednak nie ma, więc "marynarze nie powinni umierać" – apeluje Crozier. W ramach rozwiązania prosi o pokoje przeznaczone do kwarantanny na wyspie Guam. Na okręcie pozostałyby jedynie osoby niezbędne do codziennej obsługi lotniskowca, w tym reaktora jądrowego, którym jest napędzany.

We wtorkowym wywiadzie sekretarz marynarki wojennej USA Thomas Modly deklarował, że wojsko pracuje nad tym, by znaleźć zakwaterowanie dla marynarzy na Guam. "Rzecz w tym, że nie ma tam wystarczającej liczby pokoi" - tłumaczył. Zapewnił jednak o trosce i determinacji, by szybko znaleźć rozwiązanie.

Zapytany we wtorek o opinię prezydent USA Donald Trump odpowiedział, że "pozostawiłby decyzję wojsku". Minister obrony USA Mark Esper wykluczył w tym momencie ewakuację okrętu i obiecał wysłanie niezbędnej pomocy.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski 

+1 Lotniskowiec
Panie Redaktorze!A jak rzeczony lotniskowiec sie nazywa?
02 kwiecień 2020 : 08:05 Ghorra | Zgłoś
-1 USS THEODORE ROOSEVELT CVN 71, CO B.E.CROZIER
Wyszukując na google hasło TR-COVID-19-Assistance-Request trafisz na kompletny tekst w oryginale. Polecam. Gościu dzięki tej inicjatywie zasłużył na MoH a najprawdopodobniej dostanie trudnodostępne dla mediów i pozbawione realnie militarnego znaczenia lądowe stanowisko administracyjne.
02 kwiecień 2020 : 13:25 nrw | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter