Bezpieczeństwo, Granice

Nowy chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Tajwanu. Nie wiadomo, kiedy okręt przeszedł przez cieśninę. Reuters zauważa, że na początku stycznia na wyspie mają odbyć się wybory prezydenckie. 

W krótkim oświadczeniu resort obrony Tajwanu przekazał, że lotniskowiec płynął przez północną część cieśniny.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za zbuntowaną prowincję i nigdy nie wykluczyły możliwości użycia siły, by przejąć nad nim kontrolę.

W ubiegłym miesiącu przez Cieśninę Tajwańską przeszedł pierwszy zbudowany w ChRL lotniskowiec Shandong, na co Tajwan zareagował wysłaniem swoich okrętów i samolotów myśliwskich, by go śledziły. W zadanie to zaangażowały się również okręty wojenne USA i Japonii.

17 grudnia oficjalna agencja prasowa Chińskiej Republiki Ludowej Xinhua poinformowała, że Shandong wszedł do służby w chińskiej marynarce wojennej. To drugi tego rodzaju okręt na wyposażeniu floty będącej częścią Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW). Shandong został zbudowany w porcie Dalian w północno-wschodnich Chinach.

Shandong - drugi chiński lotniskowiec
Shandong - drugi chiński lotniskowiec
Shandong - drugi chiński lotniskowiecShandong - drugi chiński lotniskowiec

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter