Bezpieczeństwo, Granice

Od 4 do 7 września 2018 r. w Kielcach odbywał się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który od ponad ćwierć wieku jest wizytówką polskiej branży militarnej oraz miejscem prezentacji nowości sektora obronnego z całego świata.

Wśród wielu polskich podmiotów realizujących projekty w sektorze obronnym, na MSPO wystawiały się także firmy grupy Remontowa Holding, w tym stocznie Remontowa Shipbuilding SA i Gdańska Stocznia Remontowa (Remontowa Shiprepair Yard) SA oraz biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting.

Już pierwszego dnia wystawy stoisko Remontowa Holding odwiedził minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Interesował się zwłaszcza okrętami produkowanymi w stoczni Remontowa Shipbuilding dla polskiej Marynarki Wojennej. Wyraził także uznanie dla niszczyciela min ORP Kormoran, którego możliwości manewrowe miał okazję osobiście obserwować.

Stoisko największej polskiej grupy stoczniowej licznie odwiedzali także attaché i przedstawiciele dowództw naczelnych wizytujących krajów, takich jak m.in.: Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Omanu, Brazylii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Albanii, Bułgarii, Litwy, Filipin, Cypru i Hiszpanii.

Byli zainteresowani potencjałem Remontowa Holding, w szczególności realizowanymi w tej grupie projektami budowy nowych okrętów, w tym zwłaszcza niszczycielami min Kormoran II. Z kolei spotkania i rozmowy z przedstawicielami Marynarki Wojennej RP poświęcone były aktualnie realizowanym programom w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.

Na stoisku prezentowane były zdjęcia i modele najnowszych projektów ukończonych oraz aktualnie realizowanych przez grupę Remontowa Holding w tym: seryjnych niszczycieli min oraz holowników dla polskiej Marynarki Wojennej. Zainteresowanie zwiedzających wzbudzał model żaglowca El-Mellah, przekazanego w 2017 roku Marynarce Wojennej Algierii.

Podczas wystawy oprócz rozmów z przedstawicielami resortu Obrony Narodowej miały również miejsce spotkania z przedstawicielami biur projektowych, stoczni zagranicznych, w tym grup stoczniowych, instytucji naukowo-badawczych oraz z dostawcami wyposażenia.

GL

Fot.: Remontowa Shipbuilding

+11 Kormoran Błaszczak
Błaszczak na wszystkim się zna. Bez wątpienia "Kormoran" jest bardzo udanym okrętem, ale gdybyście do tej gabloty włożyli wypchanego kormorana, on też by powiedział, że to udany okręt.
12 wrzesień 2018 : 15:22 Jato | Zgłoś
+9 c.d.
Oczywiście to Błaszczak by powiedział, nie kormoran.
12 wrzesień 2018 : 18:32 Jato | Zgłoś
+6 Mariusz, Mariusz
Pewnie za szybko zbudowany ten Kormoran, dobra stocznia robilaby go tak z 20 lat...
Całe szczęście projekt Ratownik robi SMW:)
Już za rok będzie model:)
13 wrzesień 2018 : 03:26 Wójt z Pcimia | Zgłoś
+2 Dobra nazwa
Ratownik to dobra nazwa dla tego projektu, zważywszy na to gdzie ma być budowany. Swoją drogą to naprawdę ciekawe, kiedy ten okręt będzie zbudowany. Myślę, że zależy to w głównej mierze od kalendarza wyborczego.
13 wrzesień 2018 : 06:42 HA | Zgłoś
+2 Ile warta ta opinia
Ile warta jest opinia człowieka-dyletanta o tak złożonej specyfice jak obronność - jakie walory tego człowieka są tu istotne? - portfel? "teraz my"? Jakie wykształcenie w tym kierunku on posiada? Wszak na jazdę rowerem jest wymagana karta rowerowa... Boże, miej nas w opiece...!
13 wrzesień 2018 : 08:08 pies_na_buraki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter