Bezpieczeństwo, Granice

Przed MON kolejne wyzwania, m.in. dalsza modernizacja polskiej armii oraz zmiany strukturalne - oświadczył szef resortu Antoni Macierewicz. Zapowiedział m.in. zmiany w korpusie podoficerskim, kontrakt na system antyrakietowy Patriot - Wisła a także otwarcie bazy antyrakietowej w Redzikowie.

"Wielkie dokonania zostały za nami, ale też jeszcze większe wyzwania są przed nami" - powiedział w środę Macierewicz na konferencji podsumowującej dwulecie rządu. "Polska armia musi być silna" - podkreślił.

Jak mówił, głównym zadaniem na przyszły rok - które wyznaczyło sobie jego ministerstwo - jest wprowadzanie dalszych zmian strukturalnych w polskiej armii. "Tym razem będzie dokonana zmiana w korpusie podoficerskim. To fundament każdej armii i wymaga bardzo głębokich zmian, tak żeby większe zadania były przejmowane przez podoficerów" - poinformował Macierewicz.

Kolejnym celem MON, będzie - zapowiedział Macierewicz - kontynuowanie modernizacji polskiej armii. Zapowiedział, że zostaną podpisane kontrakty m.in. na system antyrakietowy Patriot - Wisła oraz na rakiety średniego zasięgu Homar.

Macierewicz zaznaczył, że zostanie wybrany też współpracownik na budowę okrętów podwodnych. "To się stanie zapewne jeszcze w tym roku albo na początku przyszłego" - wskazał.

Zdaniem szefa MON "bardzo ważnym zadaniem" jest ponadto otwarcie bazy antyrakietowej w Redzikowie (woj. pomorskie). "To się dokona w połowie przyszłego roku" - oświadczył Macierewicz.

Poinformował, że planowane jest także "dalsze zwiększanie armii i jej unowocześnianie". Jak stwierdził, "największym" wyzwaniem będzie stworzenie "nowoczesnej" armii cybernetycznej, która będzie broniła przestrzeni cybernetycznej. "Wydamy na to ponad 2 mld zł a w perspektywie chcemy, żeby tych żołnierzy było ponad tysiąc" - zapowiedział minister obrony.

Macierewicz zwrócił również uwagę na "sukcesy polskich służb specjalnych". Wskazał m.in. na utworzone w Krakowie centrum doskonalenia kontrwywiadu NATO. "To centrum stworzone na polskiej ziemi, przez polski kontrwywiad - wraz z kontrwywiadem słowackim i dziewięcioma innymi państwami - stworzy doktrynę kontrwywiadowczą, która będzie służyła całemu NATO. I o tym trzeba koniecznie wspomnień" - mówił szef MON.

autor: Anna Tustanowska

amt/ brw/

+1 Pan
"Wielkie dokonania zostały za nami ... " Megalomania tego człowieka jest szokująca !
15 listopad 2017 : 11:51 Szary obywatel | Zgłoś
+1 To jest faszyzm!
Tak, to megalomania i faszyzm a nawet antysemityzm!
16 listopad 2017 : 07:40 Herr | Zgłoś
0 Plany ministra.......
"...zostanie wybrany też współpracownik na budowę okrętów podwodnych.." WSPÓŁPRACOWNIK !!!!! Czy ten mitoman wie o czym mówi ?
16 listopad 2017 : 12:36 maciek2 | Zgłoś
0 armia
To co na pewno uda się ministrowi to zmiana nazw stopni wojskowych. Ogniomistrz, wachmistrz, rotmistrz oraz zamiast generałów; hetman polny, hetman wielki, hetman wielki koronny, hetman RP- czyż to nie brzmi pięknie? Oczywistą oczywistością jest, że wraz ze zmianą nazw wzrośnie wartość bojowa osób mających owe stopnie.
17 listopad 2017 : 18:02 ssszymek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter