Stocznie, Statki

W czwartek, 4 lutego br. ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding wypłynął Fodnes (B619/4) - czwarty z serii prom hybrydowy o napędzie elektrycznym, zasilanym z baterii. Dzień wcześniej, poprzez wideokonferencję, odbyło się przekazanie promu armatorowi Norled, zaś na jednostce zmieniono banderę na norweską.

Aktualizacja, sobota, 6 lutego:

Prom Fodnes opuścił dziś, tj. 6 lutego Gdańską Stocznię Remontowa SA i zmierza w kierunku Bornholmu, skąd wyruszy w dalszą podróż, gdy tylko poprawią się warunki atmosferyczne. Na Morzu Północnym wiatr osiągał dziś prędkość do 31 węzłów.

Aktualizacja, piątek, 5 lutego:

Ze względu na złe warunki atmosferyczne na Bałtyku i Morzu Północnym, uniemożliwiajace bezpieczną żeglugę, kapitan promu zdecydował o zawróceniu jednostki do Gdańskiej Stoczni Remontowa SA. Według prognoz meteo Fodnes ponownie będzie mógł wznowić rejs w połowie przyszłego tygodnia.

Festøya, Solavågen, Mannheller i Fodnes to nowoczesne dwustronne promy hybrydowe z napędem bateryjnym, zaprojektowane z myślą o zminimalizowaniu zużycia energii, na co składają się m. in.: oświetlenie typu LED, systemy zasilania urządzeń opartych na przetwornicach częstotliwości, energooszczędne systemy wentylacji i klimatyzacji, farba w podwodnej części kadłuba minimalizująca tarcie, lekka konstrukcja statku oraz specjalnie opracowany kształt kadłuba dla zmniejszenia oporu w wodzie.

Zostały zbudowane w ramach kontraktu podpisanego w 2018 roku. Projekt wykonało biuro projektowe LMG Marin, zaś dokumentację roboczą Remontowa Marine Design & Consulting (RMDC) z grupy Remontowa Holding. W ich budowę były zaangażowane także inne spółki tej grupy: m.in. Remontowa Electrical Solutions, Remontowa Hydroster Systems, Remontowa Coating & Equipment i Remontowa Lighting Technologies.

Trzy z czterech tych nowoczesnych jednostek, przekazane w 2020 roku, pływają już w rejonie norweskich fiordów, obsługując połączenie Festøya – Solavågen oraz Mannheller – Fodnes. Czwarty dotrze do Norwegii w ciągu kilku najbliższych dni.

Ich budowa przebiegała w wyjątkowo trudnym czasie pandemii COVID-19 i związanych z nią restrykcji wprowadzonych na świecie. Jedną z nich było zamknięcie granic, a po ich otwarciu obowiązek odbywania kwarantanny przez podróżujących, co w praktyce uniemożliwiało wizyty w stoczni serwisantów i przedstawicieli armatora. Jak informuje stocznia, od marca do maja ubiegłego roku wszystkie inspekcje na statkach były prowadzone on-line, poprzez wideokonferencje i w ten sposób zatwierdzane przez armatora.

- Pomimo trudności, ani na chwilę nie zatrzymaliśmy procesu budowy tych promów. Niemniej, z przyczyn od nas niezależnych, musieliśmy spowolnić niektóre prace – mówi Piotr Alboszta, kierownik projektu.

Norled jest jednym z największych norweskich operatorów promowych. Firma była wcześniej znana pod nazwą Tide Sjø, działalność pod obecną nazwą prowadzi od 2012 roku. Flota armatora Norled składa się z ok. 80 promów, z których sześć zostało zbudowanych w Remontowa Shipbuilding SA, czyli po dostarczeniu obecnie budowanych jednostek liczba ta wzrośnie do dziesięciu.

AL

Fot.: Marcin Koszałka / PORTALMORSKI.PL

+8 Brawo Remontowa
W Norwegii w tym roku przybedzie 30 promow elektrycznych w tym jeden z potegi wrzechswiata Remontowej z Gdanska. Niech sie panstwowe stocznie wloskie czy francuskie - jak np jedna z najwiekszych stoczni swiata CdA ucza jak sie robi biznes. Co tam wielkie promy pasazerkie, kazdy to potrafi. Ale nie kazdy pottrafi robic takie kadluby na sznurku co plywa tu i tam po fjordzie, majac tylko poklad na kilka samochodow. No, polski przemysl okretowy jest potega europejska. Co tam to co bylo kiedys, stocznia Gdynia ktora co kilka tygodni spuszczala na wode 200 metrowy statek, to wszystko nic. Teraz mamy Remontowa, caly swiat patrzy zachwycony. PS. Jakby co to ja nie mam nic do Remontowej, raczej odnosze sie do wszelkiej masci dzieciakow, dla ktorych taki promik to oznaka swiatowego sukcesu.
05 luty 2021 : 08:10 Dziaders | Zgłoś
+1 Popieram ale nie bezkrytycznie
Zgadzam się, że produkcja stoczniowa powinna być zarówno bardziej zaawansowana jak i liczna w jednostkach oddanych do użytku.
Wskazuję jednak, że Remontowa pomimo braku ułatwień i pomocy kolejnych rządów , ponadto wywodząca się ze stoczni remontowej a nie produkcyjnej a na dodatek prywatna i w ostatnich czasach wręcz ignorowana przez tzw. dobrą zmianę radzi sobie nad wyraz dobrze.
Gdyby nie prywatna grupa kapitałowa pod nazwą Remontowa to na wyspie Ostrów hulał by wiatr.
Komentarz powinien być bardziej skierowany w kierunku obecnego rządu, który od wielu lat powtarza ważkość przemysłu stoczniowego, ogłasza jego wstanie z kolan a rządząc od 6-7 lat i mając do dyspozycji prezydenta a wcześniej senat pilnuje namaszczonej i poświęconej stępki pod prom w Świnoujściu.
05 luty 2021 : 08:44 RP | Zgłoś
+7 A dlaczego w kierunku tego rzadu?
Przeciez to tamte rzady zniszczyly przemysl. A ten rzad zamawia w Remontowej calkiem sporo statkow, to tez jest pomoc. Remontowa dostala caly majatek po stoczni panstwowej znaczy prywatyzajca tak zwana i pociagnela to dalej. Taka zasluga ze nie rozkradli jak inni prywaciarze. Pomnik ze zlota im sie nalezy. Przejela tez Polnocna, wiec nie jest tak, ze "tylko remontowa". Stocznia Gdynia i Szczecin tez byly prywatne i totalnei upadly - z wielk ich machin produkcyjnych upadly w atmosferze szukania inwestora z Kataru. z Kataru. Jaki przemysl okretowy ma Katar? Zaden, to kraj bogaty z ropy, fundusze inwestycyjne rzekomo mialy kupic, ale to niepowazne bylo. Polscy okretowcy nie maja zamiaru nic robic dla tego rzadu, wiec ja bym tego rzadu nie obwinial akurat na tym polu. Poza tym komunizm sie skonczyl i panstwo nie powinno budowac stoczni. Niech prywaciarze sami buduja.
05 luty 2021 : 10:48 Dziaders | Zgłoś
0 ...
Problem w tym, że państwo (czyli rząd-partia) widzi w państwowych stoczniach dojną krowę dla swoich partyjnych kolegów. na fotelach prezesów zasiadają marionetki bez wiedzy i rzetelnego przygotowania, ale chętnie pobierający po kilkadziesiąt tysięcy złotych co miesiąc . Co w 2020 r. zrobili ze stocznią w Świnoujściu, co robią z Gryfią! Stocznie zawsze były problemem dla kolejnych rządów, niestety najwięcej zła zrobili politykerzy z pisu. Połączyli dobrze prosperującą stocznię w Świnoujściu z ledwo dychającą stocznią Gryfia. Zrobili transfer pieniędzy do Szczecina i zamknęli stocznię w Świnoujściu. Dla przypomnienia, Stocznia Gdańska została sprzedana Ukraińcom wiosną 2007 roku (pierwszy pakiet w 2006). Andrzej Jaworski PIS - Gdańsk pamięta!
05 luty 2021 : 11:09 Dorian-10 | Zgłoś
+7 No przeciez zamkneli jedna stocznie i jest wrzask
A jesli zamkneli to nie ma juz koryta. Zreszta ten proces zaczelo PO. Dwa, teraz na calym swiecie spadly zamowienia na statki, dzis jest bodajze 40% zamowien sprzed kilku lat - i co niby rzad ma z tynm zrobic? Powiedza, ze chca budowac prom, to ludzie smieja sie i szydza. Niech najpierw polscy okretowcy zbuduja prom a przemysl przy okazji sam zacznie sie odbudowywac.
05 luty 2021 : 11:11 Dziaders | Zgłoś
+8 to nie PiS polaczyl Swinoujscie z Gryfia
to PO to zrobilo - przemysl w ogole zostal zniszczony w 2008 roku, od tamtej pory polska produkcja to promil produkcji swiatowej gdy jeszcze 20 lat temu bylo to 2-3%
05 luty 2021 : 11:15 Swinoujscie | Zgłoś
+3 Budują takie jakie mogą
Jakby nie było to czwarty z serii taki "promik". W budowie jest znacznie większy dla BC Ferries i bodaj dwa "Kormorany"
05 luty 2021 : 09:09 Dorian-10 | Zgłoś
+2 Kormorany to zamowienia rzadowe, pisowskie
Brawo PiS, brawo, ze panstwo zamawia statki w Remontowej.
05 luty 2021 : 10:51 Dziaders | Zgłoś
+1 projekt Kormoran rozpoczął się w 2012 roku
Ale fajnie, że kontynuują :)
05 luty 2021 : 11:10 tadeusz_wie | Zgłoś
+8 Mam pytanie
Dlaczego stocznie państwowe to takie dziadostwo ciagle na skraju bankructwa? Źli prezesi, słaba załoga ?

Pytam, bo jestem absolwentem i rozważam rożnej opcje zatrudnienia.
05 luty 2021 : 09:21 Student | Zgłoś
+10 No wlasnie doskonale pytanie
Jaki dobry i ambitny student pojdzie pracowac do takiej Nauty czy Gryfii jak wszyscy z tego sie smieja i od wielu wielu lat nie ma tam zadnych zdolnych i ambitnych studentow? Zaden. Jako narod wysmiewamy cos tylko dlatego, ze jest panstwowe, nawet jesli tam cos moze byc budowane ale wolimy isc pracowac do spolki spawalniczej, spawac kadluby, bo jest prywatna. Kompletnie inaczej zachowuja sie Norwedzy, Niemcy, Dunczycy - oni wszyscy sa panstwowcami. Tam praca w przedsiebiorstwie panstwowym to czesto moze byc prestiz. A tylko panstwo ma takie srodki, zeby realizowac strategie na poziomie calego narodu. Pozdrawiam.
05 luty 2021 : 10:54 Dziaders | Zgłoś
-1 Śmiech do łez :-)
"Jaki dobry i ambitny student pójdzie pracować jak wszyscy z tego się śmieją" - Tak ludzie szydzą i się śmieją, ale niestety jest to śmiech przez łzy, bo straty to nie idą w jakieś "głupie" 2,3 miliony TYLKO 2,3 MILIARDY, bo tylko co najmniej zdefraudowano od "fantastycznych" pomysłów marsjańskich chłopców. To dużo, dużo więcej niż zadłużenie SG i SSN. PISiory też dołożyły swoje. Bez przeprowadzenia inżynierii społecznej w tych "stoczniach" nic się nie zmieni. To wszystko działa na zasadzie "Folwarku zwierzęcego" z ekranizowanej powieści Orwella (jest na youtube) oraz piramidowym systemie jak Anber Gold. Jeden koń pracuję na 7 biczujących go świń. :-) Różnica jest taka, że tam ludzie utopili kasę, ale się nie narobili, a tutaj się na tyrali jeszcze i g..no dostali. :-) Co taki młody student student może zobaczyć na takiej wyspie na Odrze ?
06 luty 2021 : 14:36 Postobserwator | Zgłoś
-2 c.d.
Ano np. że Policja wyprowadza "Pruzesa" w kajdankach i po 48 godzinach garowania, wraca on normalnie z powrotem do pracy. :-) . No i dla sitwy powstał problem. Jak Zarząd ma zarzuty KARNE, na podpisanie faktury, za opinie prawną na ponad MILION ZŁOTYCH, to nie można mieć wojskowych projektów i nie ma jak okradać podatników. Co wymyślono ? Został DN, a na Pruzesa ściągnięto bezrobotnego pisoskiego Politruka, co nie dostał się do Sejmu. Tenże politruk opowiada o złodziejstwie popełnianym w komitywie z inna EZBcka lodziarnią Termosem, że jeden cwaniak, obecnie przedsiębiorca budowlany, bazując tylko na łapówkach wynajmował swego czasu ten bajzel. żeby remontować termosowi statki. Naprawdę grube , bezczelne lody i te 50 mln baksów przed te kilkanaście lat mógł faktycznie zarobić. Politruk to nagłaśnia, bo faktycznie tak było, ale kitowłosego z kitą ok. metra , który jako DH, nadzorował te geszefty, robi teraz odpowiedzialnym za rynek termosa :-) :-) :-) .
06 luty 2021 : 14:36 Postobserwator | Zgłoś
-1 c.d.
Drugi numer. Kiedyś złapano krętacza na gorącym uczynku jak statek na lewiźnie robił. To było gdzieś przed 2015 rokiem. Wypie..li go z hukiem z zakazem wstępu na teren stoczni. I co zrobił PIS ? Z powrotem przyjął go na to samo stanowisko kierownicze. :-) I takich numerów i numerków, wałów i wałków, można by opisywać aż serwer PM by się zawiesił. Sojusz PIS-u z wyspowymi EZbekami, Solidaruchami i ich rodzinami nie wróży nic dobrego. Przekonali się o tym ludzie ze Ś-cia , firmy która do połączenia z tym burde..m zawsze zarabiała i płaciła CIT. Wszyscy już wiedzą jak budowali prom, a właściwie budują, bo umowa nie została rozwiązana.
06 luty 2021 : 14:37 Postobserwator | Zgłoś
+2 W Polsce, wszystko co państwowe, to partyjne! Niestety.
Dlatego etnolog czy pszczelarz może zostać prezesem państwowej firmy, takiej jak stocznia. Jeśli masz związki z partią rządzącą idź na państwowe. Jak nie, trzymaj się jak najdalej.
05 luty 2021 : 11:16 prus | Zgłoś
+2 Dzięki za aktualizację.
Widziałem na Marine Traffic, że wrócił do Gdańska i ciekawiło mnie, dlaczego.
05 luty 2021 : 13:18 ter | Zgłoś
+3 No wlasnie, zawrocil, bo zla pogoda
Takie promy plywaja po fjordach do okreslonego stanu morza. Czyli maja ograniczona dzielnosc morska. Samo to w sobie mowi tez o tym co to za statek (wlasnie o ograniczonej dzielnosci borskiej) - to nie jest statek pelnomorski. to taki plywajacy most uzywany we fjordach gdzie normalnie falowanie jest mniejsze niz na otwartym morzu.
05 luty 2021 : 14:05 Dziaders | Zgłoś
+3 Bujało
Nawet na filmie widać, że już jak był w główkach portu, to zaczynało nim poprzecznie kołysać. Ciekawi mnie jednak ten kapitan. Nie znali przed wypłynięciem sytuacji meteo, w tym zafalowania morza i wiatru?
05 luty 2021 : 14:46 Tymek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter