Stocznie, Statki

W poniedziałek, 15 października do Gdańskiej Stoczni Remontowa SA wpłynął Spirit of Vancouver Island na dużą przebudowę i modernizację. System napędowy na promie należącym do kanadyjskiego operatora BC Ferries zostanie przebudowany na zasilany gazem ziemnym (LNG). 

Przypomnijmy, że to drugi z dwóch statków klasy "Spirit", który na mocy podpisanego w 2017 roku kontraktu przejdzie przebudowę o dużym zakresie w stoczni Remontowa SA. Systemy napędowe statku zostaną przystosowywane do zasilania skroplonym gazem ziemnym.

Przebudowa i modernizacja pierwszego, bliźniaczego promu – Spirit of British Columbia – zakończyła się pod koniec marca br. Dzięki tej modernizacji jednostki te emitują mniej dwutlenku węgla o 12 500 ton rocznie. To mniej więcej tak, jakby usunąć z drogi około 2500 pojazdów w ciągu roku.

Więcej o historii tego kontraktu, który Gdańska Stocznia Remontowa SA zdobyła w 2016 roku, można przeczytać we wcześniejszych publikacjach Portalu Morskiego:

Remontowa SA przebuduje promy zza oceanu na napęd LNG

Pierwszy prom BC Ferries wyruszył na dużą przebudowę do Remontowej SA

Prom Spirit of Vancouver Island został zbudowany w 1994 roku. Ma 167 metrów długości, niemal 33 m szerokości i może pomieścić na pokładzie 2100 osób. Statek, ze wspomnianym promem Spirit of British Columbia, jest największym we flocie kanadyjskiego armatora - największego operatora promowego w Ameryce Północnej. Oba statki obsługują połączenie Metro Vancouver - Victoria (Tsawwassen - Swartz Bay).

Przebudowana jednostka opuści Remontową SA w pierwszym kwartale 2019 roku.

AL

Fot.: Sławomir Lewandowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter