W dniu 6 lipca Stocznia Remontowa Nauta przeprowadziła operację przeniesienia na ląd trałowca ORP Drużno, którą - w oficjalnym komunikacie - określono jako "spektakularną". W pierwszej kolejności okręt został umieszczony w specjalnej ramie, a następnie przy pomocy dźwigu pływającego Maja został wyjęty z wody i umieszczony na nabrzeżu.
Nietypowe nie jest samo podnoszenie takiego okrętu z wody i ustawienie go na lądzie, ale raczej miejsce, na którym ustawiono okręt. Skomplikowana operacja wydobycia jednostki na nabrzeże - czytamy w oficjalnym komunikacie - stanowiła pierwszy etap remontu, który prowadzony jest przez Stocznię Nauta. Dodajmy, że podobne operacje, także wodowania i podnoszenia jednostek z wody, z wykorzystaniem dźwigu pływającego Maja, odbywają się w portach Trójmiasta dość często. Również na terenie "starej" Nauty np. kadłuby budowane przez spółkę Nauta-Hull były dotąd wodowane (w zależności od konkretnego przypadku) zarówno przez podnośnik dokowy, jak i dźwigiem pływającym.
W oficjalnym komunikacie stoczni nie wyjaśniono, dlaczego okręt został podniesiony na ramie przy pomocy dźwigu pływającego i ustawiony na podnośniku dokowym, a nie po prostu wydokowany na tym podnośniku. Nie wiadomo, czy podnośnik został już wyłączony z normalnej eksploatacji (w związku ze stopniowym przenoszeniem działalności stoczni Nauta na nowe, zajmowane od kilku lat, tereny w obrębie byłej Stoczni Gdynia) czy też dlatego, że jest po prostu niesprawny albo z innych powodów. Pamiętamy jednak, że dawniej okręty tego samego typu były normalnie podnoszone na tym podnośniku dokowym na "starej" Naucie.
W ramach kontraktu wykonana zostanie przebudowa układu napędowego wraz z wymianą napędu głównego jednostki orz przebudowa elektrowni okrętowej wraz z wymianą agregatów prądotwórczych. Przebudowane zostaną również kabiny kryptograficzne, które dodatkowo zyskają urządzenia łączności specjalnej. Ponadto okręt zostanie doposażony w klimatyzację, odsalacz, sprężarki i żurawiki. Zakres prac obejmuje też remont dokowy oraz pomieszczeń socjalnych.
ORP Drużno jest jednym z młodszych trałowców serii 207, podniesienie bandery na okręcie nastąpiło 21 września 1990 r. Jednostka należy do 12 Dywizjonu Trałowców, będącego częścią 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Cechą charakterystyczną trałowców typu 207, są kadłuby wykonane z laminatu poliestrowo-szklanego. Dzięki temu okręty te są trudniej wykrywalne przez czujniki magnetyczne umieszczane w minach morskich. Do wyposażenia okrętów zalicza się: trał kontaktowy, trał akustyczny i elektromagnetyczny, stacje hydrolokacyjne podkilowe oraz holowane, urządzenia demagnetyzacyjne, a także sprzęt radiolokacyjny.
rel (MS TFI), PBS