Rybołówstwo

Potwierdziły się nasze informacje dotyczące ograniczeń w połowach ryb związane z ochroną morświna bałtyckiego. Z dniem 25 lutego Komisja Europejska wprowadziła w życie „Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2022/303 z dnia 15 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/1241 w odniesieniu do środków mających na celu ograniczenie przypadkowych połowów populacji osiadłej morświna zwyczajnego z Bałtyku Właściwego (Phocoena phocoena) w Morzu Bałtyckim”.

Nakaz używania specjalnych urządzeń w sieciach stawnych tzw „pingerów”, które mają odstraszać morświny, zacznie obowiązywać już 22 czerwca 2022 roku.

O pomyśle Komisji Europejskiej dotyczącym ograniczeń w połowach z powodu zagrożeń dla morświna pisaliśmy obszernie tydzień temu TUTAJ >>>

Z planów i dokumentów opublikowanych na stronach Komisji Europejskiej wynikało, że na części obszarów Morza Bałtyckiego wprowadzone zostaną czasowe ograniczenia w połowach ryb. Ograniczenia te miałyby pomóc w swobodnym poruszaniu się morświna. Wszystko dlatego, że ekolodzy od lat udowadniają, że morświny nagminnie wpadają w sieci rybackie. Skrajnie odmiennego zdania są rybacy, którzy przekonują, że takie sytuacje w skali ostatnich kilkunastu lat zdarzały się jednostkowo.

To jednak nie przekonało naukowców, którzy w 2019 roku przedłożyli eurourzędnikom swoje rekomendacje dotyczące ograniczeń. Po dwóch latach wypracowano dokument, który nakłada poniższe ograniczenia.

1. Zakaz połowów sieciami stawnymi na obszarze “Ostoja na Zatoce Pomorskiej” (PLH990002), “Wolin i Uznam” (PLH320019), w okresie listopad-kwiecień́.
2. Wprowadzić́ na obszarze Zatoki Puckiej na wschód od Ryfu Mew zakaz prowadzenia połowów sieciami stawnymi do granicy obszaru Natura 2000 Zatoka Pucka i Półwysep Helski.
3. Wprowadzić́ na obszarze na zachód od Ryfu Mew, w granicach Zatoki Puckiej i Półwyspu Helskiego – obszar NATURA 2000, obowiązek całorocznego stosowania pingerów podczas połowów sieciami stawnymi.
4. Wprowadzić́ obowiązek stosowania pingerów w trakcie połowów sieciami stawnymi, poza obszarami i okresami objętymi ww. ograniczeniami połowów.
5. Wprowadzić́ obowiązek zgodnie, z którym statki rybackie o długości całkowitej poniżej 12 m, nieposiadające VMS, będą̨ musiały wyposażyć się̨ w pełni funkcjonalne urządzenie mobilne umożliwiające automatyczną lokalizację i identyfikację statku na morzu poprzez rejestrowanie i przesyłanie danych dotyczących pozycji statku w regularnych odstępach czasu oraz dokładnych pozycji wszystkich sieci statycznych.

Zgodnie z uchwalonym 25 lutego rozporządzeniem nakaz używania pingerów zacznie obowiązywać 22 czerwca. Pozostałe zapisy weszły w życie z dniem podjęcia rozporządzenia.

Co ciekawe część środowiska związanego z ochroną środowiska przekonuje, że nowe przepisy to dobry krok w ochronie morświna ale nie eliminują całkowicie zagrożeń dla tego gatunku.

Prawidłowe wdrożenie nowego prawodawstwa może przyczynić się do ochrony bałtyckiego morświna przed przyłowem, jednak problem śmiertelności tych ssaków morskich w sieciach nie zostanie w ten sposób wyeliminowany. Taki wniosek podziela również Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (STECF), czyli instytucja doradcza dla Komisji Europejskiej. Eksperci Komitetu wskazali na niespójności pomiędzy wprowadzonymi przepisami a rekomendacjami naukowymi – tłumaczy Justyna Zajchowska, Starsza Specjalistka ds. Ochrony Ekosystemów Morskich Fundacji WWF Polska. - Rekomendacje naukowe nie zostały w pełni uwzględnione w zakresie m.in. regulacji na Zatoce Puckiej. Ponadto Akt Delegowany KE zupełnie pomija głos naukowców w sprawie konieczności wprowadzenia środków ochronnych w całym zasięgu występowania bałtyckiej populacji, a więc także poza obszarami Natura 2000, w których morświn jest przedmiotem ochrony.

Tekst: Hubert Bierndgarski

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.7216 3.7968
EUR 4.2324 4.318
CHF 4.5173 4.6085
GBP 4.9569 5.0571