Rybołówstwo

Przed dwie godziny, w poniedziałek, 25 listopada, armatorzy morskich jednostek wędkarskich będą blokowali porty morskie. To reakcja środowiska na brak pomocy ze strony rządu w sprawie całkowitego zakazu połowu dorszy, który zacznie obowiązywać od stycznia 2020. Możliwe, że w proteście wezmą również udział rybacy a także przedstawiciele Urzędu Morskiego w Słupsku, który ma być po nowym roku zlikwidowany.

Od października tego roku wiadomo, że od 1 stycznia 2020 na większości bałtyckich łowisk obowiązywać będzie całkowity zakaz połowu dorszy. Wstępnie zakaz ma obowiązywać 12 miesięcy, ale w Brukseli coraz głośniej mówi się, że zakaz zostanie wydłużony do końca 2024 roku. Zakaz ten ma obowiązywać zarówno rybaków pełnomorskich jak i wędkarzy morskich. Ci pierwsi mogą jednak liczyć na pomoc zarówno Unii Europejskiej (Komisja Europejska pozwala na uruchomienie dodatkowych pieniędzy z funduszy rybackich z przeznaczeniem na złomowanie jednostek. Są także prowadzone dodatkowe działania środowiskowe, które mają zrekompensować rybakom utracone korzyści) jak i funduszy krajowych.

Gorzej przedstawia się jednak sytuacja armatorów jachtów rybołówstwa rekreacyjnego, którzy objęci tym samym zakazem nie otrzymają żadnej pomocy. Sprawa dotyczy ponad 200 jednostek rybackich z czego ponad 115 to kutry, które mogą wozić powyżej 12 osób.

- Zakaz obowiązuje wszystkich i rybaków i wędkarzy - mówi Waldemar Giżanowski, prezes szef Stowarzyszenia Armatorów Jachtów Komercyjno-Sportowych z Kołobrzegu. - Ci pierwsi jednak mogą liczyć na znaczną pomoc. Nam, dosłownie kilka dni temu Janusz Wrona, dyrektor departamentu rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej powiedział, że nic nie dostaniemy. Rybacy otrzymają rekompensaty i będą mogli łowić inne ryby. My naszą działalność opieramy tylko na dorszu i pierwszego stycznia zostaniemy z niczym.

Giżanowski mówi, że największym problemem jest fakt, że zostali oszukani przez urzędników, którzy wcześniej obiecywali im pomoc. Na początku tego roku specjalny zespół zabrał się bowiem za przygotowanie nowelizacji ustawy o recyklingu, która pozwalała na złomowanie jednostek wędkarskich i trwałe wycofanie ich z pracy. To w pełni zadowalało właścicieli takich jednostek.

- Mieliśmy świadomość, że to jedyne rozwiązanie na jakie możemy liczyć. Projekt przeszedł wszystkie konsultacje i uzgodnienia. Był gotowy do przekazania do sejmu. Jednak przed samymi wyborami został przekazany do ministerstwa środowiska i tam zniknął razem z ministerstwem. Zostaliśmy bez niczego. Wielu z nas ma kredyty na łodzie i osprzęt, zatrudniamy pracowników, których po pierwszym stycznia będziemy musieli zwolnić. Nie mówiąc o tym, że dla wielu wędkarstwo morskie było jedynym utrzymaniem - dodaje Giżanowski.

Zdaniem przedstawicieli rządu odszkodowania za zakaz połowu dorszy dla wędkarzy powinny być wypłacane z pieniędzy unijnych, bo to właśnie Komisja Europejska po pierwsze wprowadziła zakaz, a po drugie uwzględniła wędkarstwo morskie w funduszach unijnych na lata 2014-2021 i przeznaczyła na ten cel odpowiednie środki.

- Pieniądze z Funduszu Rybackiego są na wsparcie rybołówstwa i innych branż - mówi w wywiadzie dla Dziennika Bałtyckiego Grzegorz Hałubek, doradca ds. rybołówstwa przy Marku Gróbarczyku, ministrze Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. - Ostatecznie Komisja Europejska uwzględniła wędkarstwo morskie i to KE powinna wypłacić armatorom rekompensaty. W przeszłości, gdy były wprowadzone czasowe zakazy połowu dorszy, tak się działo. Teraz jesteśmy na początku podobnej drogi i sądzę, że branża musi upominać się o swoje, ale w Unii Europejskiej.

W podobnym tonie mówi Janusz Wrona, dyrektor departamentu rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

- Ponieważ to Komisja Europejska wprowadza ograniczenia w połowach to również komisja powinna zabezpieczać pomoc dla armatorów wędkarskich właśnie w przypadku wprowadzenia ograniczeń. Niestety nigdy takie pieniądze w funduszach unijnych się nie pojawiały – wyjaśnia Wrona. – Oczywiście ze swojej strony też staramy się tym armatorom pomóc. Dlatego przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o recyklingu. Gotowy projekt został przekazany do ministerstwa środowiska. Nie wiem jednak na jakim obecnie jest etapie.

Przedstawiciele środowisk wędkarskich chcą pikietować w poniedziałek aby zaznaczyć swoją obecność i pokazać, że błędne decyzje mogą mieć znaczne konsekwencje. Chcą również, aby minister gospodarki morskiej zawalczył w ich imieniu w Komisji Europejskiej podobnie jak to ma miejsce z rybakami. Jeszcze pod koniec tego tygodnia w Kołobrzegu mają spotkać się przedstawiciele wszystkich środowisk wędkarskich i ustalić szczegóły blokady portów (wstępnie mowa jest o portach w Kołobrzegu, Darłowie, Ustce i Łebie) a także dalsze działania mające na celu uzyskanie pomocy.

Warto przypomnieć, że armatorzy jachtów wędkarskich blokowali już porty w kwietniu tego roku. Chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko błędnej polityce rządu prowadzonej w obliczu katastrofy dorszy w Bałtyku. Chcieli również, aby rząd zainteresował się problemami firm związanych z wędkarstwem morskim. Wtedy protest nie odniósł żadnego skutku.

Jak udało się nam ustalić w proteście mają wziąć również pracownicy Urzędu Morskiego w Słupsku, który wg nieoficjalnych informacji ma być po nowym roku zlikwidowany.

Tekst i got.: Hubert Bierndgarski

Komentarze   

+12 "Zablokujemy polskie porty bo Unia zrobiła nas w jajco"
Wędkarze to więksi gówniarze niż myślałem, taka polityka może się skończyć niczym .
21 listopad 2019 : 11:41 Rozum Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 Sprzatanie morza
Gowniarze, afera jak cos dostaną, moze cwaniaczki kolejne sprzatanie morza i cyk za kilka godzin w morzu ponad 100.000 do kieszonki bedzie na nowe auto, wam ciagle jest malo nauczyliscie sie zyc odszkodowan
, zaraz kolejny raz policzycie kaczki za 60000 wy jestescie patologia ktora nie widzi innego czlowieka nie liczy się to czy oni beda mieli co jeść, liczy sie tylko wasza dupa i kolejne nowe auto, dom - kolejna inwestycja
22 listopad 2019 : 05:12 Darlowo mis Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+18 Wędkarze to też niezłe cwaniaczki
Duże statki po cichu chciały się skasować a małych chcieli prezesi wydymać, no i nie udało się na szczęście.
21 listopad 2019 : 11:51 mały Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Jacek ty mendo
Jestes srednio rozgarnięty nie porównuj motorówki do kutra leniu jeden, chcialbys dostać rocznie wiecej pieniedzy niż warte są te twoje motorkwki. Duze statki powinny pójść na złom a male powinny dostac odszkodowania za zakaz połowu dorsza. A ty jestes na tyle glupi ze myślisz ze dostamiesz na te gowna po 1500000zl jestes nienormalny
22 listopad 2019 : 04:46 Darlowo mis Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+32 Co wy wyprawiacie wędkarze.
Jak to panowie widzicie ? Wycieranie sobie gęby rybakami bo coś dostali. a przepraszam bardzo jaka z was część armatorów się wykasowała i dostała już raz kasę? to jest ok? Teraz druga kasacja? Macie co niektórzy 30 GT i co takie pieniążki się marzą? A my mamy po 2 GT i co mamy zrobić? My nawet się skasować nie możemy !!! Odwalcie się od nas i zacznijcie walczyć sami o swój fundusz w Unii. Jedziecie teraz na cwaniaka? Jeśli minister da wam kasę na kasację za wasze GT to będzie dopiero skandal. Rybacy na pewno nie odpuszczą tego. Minister środowiska na foki nie może wysupłać a na kasację wędkarską ma? Może jeszcze odprawy dla załóg ?
21 listopad 2019 : 13:08 Armagedon Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-14 Rybacy pasożyty
Rybacy jestescie pasozytami unia was pasie od lat jak zbliża sie tragenia dla armatarow kutrow wedkarskich boicie sie ze cos dostana na przezycie waszym kosztem i nie kupicie sobie kolejnego mercedesa, pensjonatu itp. Dostajecie dotacje na wszystko co sobie wymyślicje 80%, odszkodowania za wszystko. I wy smiecie do takich samych ludzi morza skakac do gardła ze chca cos dostac na przeżycie, nigdy cic nie dostali od panstwa ani uni. Jestescie gorsi od tego typa buleczki co zostal wyrzucony z piekarni za kradzieze bulek na handel, kupil male łudki i chce teraz zarobic krocie na odszkodowaniach i jeszcze robi nagonkę na duze kutry ze wszystcy mają dostac po tyle samo ludka 7 m i kuter 24m
22 listopad 2019 : 05:01 Darlowo mis Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+34 Prawda się obroni
Prawda jest taka ze wędkarze w ogromnym stopniu przyczynili się do obecnej sytuacji trzepiąc każdego boleczka z kamieni. Metalowe łajby na puszki a drewniaki do kominka i kopa w dupe
21 listopad 2019 : 14:26 Wieloletni Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Rekompensaty
Każdy powinien dostać co mu się należy rybacy wszystkie należne i zaległe pieniądze i to nie małe za foki jak i armatorzy sportowego połowu dorsza
21 listopad 2019 : 15:28 Rybak 8 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Ile kasy
Kuter rybacki kosztuje od 1mln w górę.I tyle dostanie armator za kasowanie.
łódz rybacka 12 m kosztuje ok 600 -900 tys w zaleznosci od wyposazenia i tyle dostawali Panowie armatorzy za kasacje wedle GT
Kuter wedkarski kosztuje powiedzmy 300-400 tys. na rynku wtórnym
Łódz wedkarska kosztuje od 50 -250 tys i tyle samo powinni dostac od Unii.
Gt to wylicznik przy kasacji kutrów rybackich ze specjalnymi zezwoleniami.
Wedkarze pokupywali za 100 tysi szroty i chcą walczyc o swoje GT przy kasacji. HMMMM
W sumie nie nalezy się taki przelicznik ale jesli są w stanie wywalczyc porządne pieniądze to mysle ze warto.
My rybacy tez bedziemy miec kasacje w programie wiec moze i niech moczykije tez cos urwą z tej Unii -oby nie kosztem RYBAKÓW .
Braciom morza trzeba pomagać w kazdej sytuacji ,tego sie trzymajmy. PANOWIE . Nie bądzmy egoistami ,bałtyki jest wspóny i mamy współny problem .Pozdrawiam
21 listopad 2019 : 15:34 Tata Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 2024 Nowa czysta karta!
Od 2024 nie będzie niczego .Zostanie tylko pasza i szerokie wody Bałtyku!!!! A po kasacyjni Armatorzy Wędkarscy i Rybaccy na plaży w San Trope spijać będą drinki z palemką a imigranci z Seneglu machać mi będą liściem bananowca dla ochłody w upalne dni.
21 listopad 2019 : 19:47 memento Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Antosik chce wygrać 6 w totolotka
tylko kuponu skubany nie wysłał, czarno to widzę.
21 listopad 2019 : 20:11 0 kasy dla wędkarzy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Brać Bałtycka
Szkoda i wędkarzy i rybaków. Prawda jest taka ze naszym przedstawicielom czyli naszym ministrom etc. pasują podziały między nami czyli rybakami i wędkarzami , skłóconymi łatwiej się kieruje i rzàdzi .Zrobili co chcieli notable unijni i tyle .Zapamietajcie niczego nie osigniemy działajac oddzielnie .Zbierzmy się w kupę i nie dajmy zamknąć Polskiego Bałtyku dla Polaków
Tutaj daję pole do popisu naszym prezesom (rybaków)i waszym (wędkarzy).pozdrawiam
21 listopad 2019 : 20:25 fixi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Gówno prawda
Rząd PiSu pomoże wszystkim, ale panowie prezesi muszą przedstawić konkretne oczekiwania, Giżanowski chciał się kasować za pieniądze podatników, nic dziwnego, że pomysł leży w rowie.
21 listopad 2019 : 20:39 Łeba Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 foka totu
Prawda jest jedna fok i wędkarzy musi zabraknąć w naszym Bałtyku
To jest jedyny warunek aby wszystko wróciło do normy
Nie było jednych i drugich i było ok.
21 listopad 2019 : 20:30 foki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Biedaki
wybrali sobie zły zawód, to smutne.
21 listopad 2019 : 23:52 RIP Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+20 wędkarze
Wędkarze to w większości biznesmeni z grubym portfelem a te ich kutry i łodzie to tylko takie hobby . Większość z nich ma duże firmy i dodatkowo zajeli sie wedkarstwem ze wzgladu na to a bo kolega kupił kuter bo rybacy złomowali czy to w Polsce czy Skandynawii to dlaczego ja mam nie skupić nie będę gorszy. Zatrudnili dwóch załogantów i dodatkowe źródło dochodu jest no i na ryby można wyskoczyć kiedy się ma ochotę. Nie mam im tego za złe ale wędkarstwo rekreacyjne to tylko hobby a nie ciężka i uciążliwa praca rybaka wiem powiecie że trzeba było wybrać inny zawód, lecz nie zawsze jest wybór ten zawód przechodzi przeważnie z pokolenia na pokolenie . A powiedzcie mi gdzie w latach choćby 90 widział ktoś wędkarza na Bałtyku nie było kiedyś czegoś takiego.
22 listopad 2019 : 07:57 mały Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Już raz Panowie mieli!
Większość z was w 2004 roku miała swoje jednostki komercyjne. Po co je kasowaliście za pare mln ? I znów wchodziliście w to wiedząc, że tak będzie?
22 listopad 2019 : 08:37 hiena Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+12 Zexlomowany ale aktywny
Chcialem cos napisac.. pyknalem kilka zdan na temat po czym wykssowalem wzzystko i zostawie tylko zygowiny. Kiedys ten portal to forum bylo rybackie gdzie sprawy rybolowstwa byly komentowane. Dzis to siedlisko szumowin i zebrakow co wy***** maja na morze. Wstyd mi i zarazem ciesze sie ze nie jestem tego czescia. Chwala rybakom! Biznesmeni won od morza bo gowno wiecie i gowno was to obchodzi liczy sie tylko przelew. Hipokryzja!
22 listopad 2019 : 13:52 Zenek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 super
Masz racje człowieku.Tez pływam ,jestem synem armatora -rybaka czyli pokoleniowa sytuacja.Znam wielu rybaków co z róznych przyczyn pracuja w zawodzie .Znam wielu armatorów co wymyslili sobie rybołówstwo za biznes i nie jestem egoista ale tez mysle ,ze to zawód tylko dla ludzi którzy to kochaja a nie traktuja jako kasa bez własnego wkładu duchowego. Najblizsze lata to powinna byc selekcja dla prawdziwych rybaków lub dla kogos kto tylko liczy kase..Kase mozna liczyc w kazdym zawodzdie wiec won i zostaw bałtyk dla prawdziwych ludzi morza :
Pozdrowienia i trzymam kciuki na szybkie odejscie cweli szumowin i zwykłych armatorów nie pływajacych ..Niech zostana ludzie co tylko chca pływac ..
22 listopad 2019 : 20:11 Tata Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 święta prawda
Jestem rybackiej to co piszesz kolego to się zgadza też jest mnóstwo takich robaków co tylko trzymają swoje jednostki dla kasy.Nawet w moim porcie są takie jednostki co tylko wypływają jak są ptaszki albo inne akcje dla kasy . Absolutnie nie popieram tego typu działań , albo tacy co mają kupę kasy i skupiają jednostki żeby brać dotacje . Zobaczcie nawet na listę dofinansowania są tam osoby które nigdy nie były rybakami A teraz nagle są, prezesi, dyrektorzy tak jak np.Grzegorz trzeba umieć się ustawić . Taka patologia nie powinna mieć miejsca . Są osoby które wrzuci nie miały styczności z MORZEM .
23 listopad 2019 : 07:13 mały Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Jak wszyscy to wszyscy!!!
Widać zawiść ,kłótnia o nie swoje pieniądze.Nie zła *****. Jeden drugiemu wilkiem, a na kei koledzy rybacy.Banda dziadów .Co darmowa kasa robi z człowieka.Oni tam na górze wiedzą już gdzie tkwi największy problem rybołówstwa bałtyckiego wystarczy poczytać komentarze na tym portalu.
22 listopad 2019 : 13:52 viting Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+19 Rybak
Wędkarstwo to rekreacja, to łowienie dla sportu, a zrobili z tego wielki biznes. Wędkarze wytrzebili największe dorsze z wraków i kamieni, gdzie rybak nie pójdzie bo zgubi sieci warte grube tysiące.
22 listopad 2019 : 16:59 teodor Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Szach mat
Wyznaczanie wysokich standardów „od połowu po widelec“
Dziedzictwo Norwegii zrodziło się z morza. Nasze tradycje są związane z oceanem. Wykształciliśmy w sobie głęboki szacunek dla obecnego w nim życia. Nasz system zarządzania rybołówstwem opiera się na długofalowym planie, który z kolei jest zgodny z surowymi przepisami. 25 lat temu Norwegia wprowadziła zakaz odrzutów. Aktualnie możemy stwierdzić z dumą, że na naszych wodach nie zdarzają się przypadki nielegalnych, nieraportowanych albo nieuregulowanych połowów dorsza.
22 listopad 2019 : 19:49 aauu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Dlatago Norwegia nie chce wejść do złodziejskiego kołchozu, który niszczy morza i oceany
"Komisja Europejska uważa, że Dania nie zapewnia, iż wszystkie produkty rybołówstwa są ważone przy wyładunku, a obowiązkowe dokumenty rejestracyjne rejestrują ilości każdego z obecnych gatunków, w tym przemysłowych. Najpoważniejsze problemy dotyczą rybołówstwa przemysłowego. Niedociągnięcia te w znacznym stopniu podważają dokładność dokumentów rejestracyjnych, które są niezbędne do celów odliczania kwot i zapobiegania przełowieniu. Ponadto Dania nie zapewnia, że komisja jest powiadamiana o ilościach stad faktycznie wyładowanych, co w konsekwencji stanowi zagrożenie dla celów zrównoważonego rozwoju wspólnej polityki rybołówstwa - czytamy w komunikacie prasowym Komisji Europejskiej."

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/41628-dunscy-rybacy-maja-problemy-z-powodu-blednego-raportowania-polowow
23 listopad 2019 : 08:55 OSLO Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 *****nij sie w leb
A potem zweryfikuj swoje wiadomosci. W norwegii ryby sa wyzej Boga i tak sie je traktuje.. u nas ryby ugniasta sie widlami albo gumowcem...taka roznica
23 listopad 2019 : 15:44 Norway Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 och ahh
Rybołówstwo traktuje się w Norwegii jak prawdziwą sztukę. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty charakteryzowały się wysoką jakością. Norwegia jest jednym z pierwszych krajów, który wprowadził system śledzenia ryb. Aktualnie wiemy, skąd pochodzą poławiane ryby i znamy ich stan zdrowia.
22 listopad 2019 : 19:51 aauu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 \?
czyli co??
My tez znamy stan zdrowia ryb.Trupy ,bo przeciez takie przywozimy
Skad pochodza ? Tez znamy łowiska
Odrzuty? Zgadzam sie.Nie powinno byc ,bo to przeciez towar
U nas Polaków liczy sie tu i teraz .
15 lat temy nikt nie komentował ani nie kłucił sie na portalu
dzis sie podzielilismy i nastepnym razem sie pozabijamy
Dla kasy .Nic w człowieku rybaka...Same armatory na portalu .
JA BYM NIE DAŁ KASY NIKOMU...NIECH ODEJDĄ CI CO NIE RYBACY Z KRWI I KOŚCIA a DLA KASY BIZNES PROWADZĄ I WPROWADZA KASACJE
22 listopad 2019 : 20:21 POLAK Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Dziady jesteście wszyscy
Choć widać po komentarzach, że rybacy żyjąc jak pączki w maśle przewyższają tych od wędkarstwa. Przeanalizujmy więc to wszystko. Rybak komercyjny - datacja za dotacją z UE to za węgorza, to za liczenie ptaszków, to za czyszczenie Bałtyku, wszelakie postoje w ramach dotacji i 80% bezzwrotnej kasy na doposażenie. Każdy jeden to biznesmen (handel rybami, smażalnie, lodziarnie i pensjonaty wywalone za unijne pieniądze) połowa Darłówka w rękach rybaków. Ich łódki praktycznie nic nie poławiają więc z czego? Rybak rekreacyjny - zero jakichkolwiek i kiedykolwiek dotacji, wszystko za własne pieniądze, kilku biznesmenów reszta niestety ledwo koniec z końcem wiąże. Co do oskarżeń że ktoś złomował jednostki, pokupował złomy i znowu chce pieniędzy. Nie widzę różnicy między dwoma środowiskami. Wśród rybaków są tacy co zezłomowali i mają dalej jednostki i u armatorów wędkarskich jest podobnie. Rybacy nawet przekręty robili z GT dzieląc je na mniejsze jednostki ale to inna para kaleson.
22 listopad 2019 : 21:10 st. człowiek i morze Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 dziady jesteście wszyscy
Pracujecie wszyscy ciężko na morzu i wytykacie jeden drugiemu że ktoś pracuje ciężej. Niczym się nie różnicie i tak samo niczym się nie różnią wasze rodziny które potrzebują jakoś przeżyć ten okres. Jedni i drudzy muszą płacić rachunki i nakarmić swoje dzieci!!!! Jedni i drudzy pracują na morzu, a nie wypoczywają. Zganianie na kogokolwiek że wyłapał ryby to następna bzdura. Wyłapaliście je wszyscy. Pamiętam jak dorsze na polach leżały bo przetwórnie nie mogły tego przerobić, mączkarnia przepalić i świnie przejeść. Później zmniejszanie oczek bo ryby coraz mniejsze. Rybak przełapał a wędkarz dokończył dzieła tam gdzie rybak nie wybrał z zaczepów. Do tego jest bardzo dużo innych czynników które miały wpływ na to co mamy teraz, ale to już inna bajka. Każdy z Was jest rybakiem z dziada pradziada i nikt z choinki nagle się nie zerwał. Idźcie lepiej razem walczyć a nie skaczecie sobie do gardeł bo pieniądze rozdają.
22 listopad 2019 : 21:11 st. człowiek i morze Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 poprawka błedów literówek
[quote name="mały"]Jestem rybakiem to co piszesz kolego to się zgadza też jest mnóstwo takich rybaków tylko trzymają swoje jednostki dla kasy.Nawet w moim porcie są takie jednostki co tylko wypływają jak są ptaszki albo inne akcje dla kasy . Absolutnie nie popieram tego typu działań , albo tacy co mają kupę kasy i skupiają jednostki żeby brać dotacje . Zobaczcie nawet na listę dofinansowania są tam osoby które nigdy nie były rybakami A teraz nagle są, prezesi, dyrektorzy organizacji rybackich, trzeba umieć się ustawić . Taka patologia nie powinna mieć miejsca . Są osoby które w życiu nie miały styczności z MORZEM .
23 listopad 2019 : 07:22 mały Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Poprawka
Wedkarz to nie rybak.Wedkarze to sa ludzie z wędką a to sa przeciez klienci armatorów łodzi wedkarskich. Sternik to nie szyper ani starszy rybak.A co do pokładu to pracuje tam kucharz i opiekun wedkarzy.Wiec podsumowując nie grupa strajkujaca to ani nie rybacy ani wedkarze. Czy dobrze mówie?
23 listopad 2019 : 09:46 POLAK Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Poprawka
TAK, dobrze piszesz Kolego:
Protestują Armatorzy i załogi łodzi wędkarskich Rybołówstwa Rekreacyjnego.
27 listopad 2019 : 09:51 major11 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 W poniedziałek preotest wędkarzy?!
Brak ryb i niska opłacalność w naszych biznesach nas połączył czego dowodem był wspólny strajk w Wa-wie..No i to tyle.Kasa nas już tylko będzie dzielić.Dlatego wszyscy na tym ruchu stracimy.
23 listopad 2019 : 15:16 Deyf Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 *****iscie Baltyk
A teraz popatrzcie w oczy swoim ojcom i dziadom....
Powiedzcie im ze za kase nie bedziecie rybaczyc...a potem nakryjcie sie uszami i *****ac z rybalki!!!!!
Wyzlomowac kazdego marudera i choj z wami!!!! Dosc jest prawdziwych rybakow ktorzy nie sprzedadza sie za obietnice. Czas przejac inicjatywe morze dla rybakow a nie prostakow. Od zawsze byly problemy z ryba i wie to kazdy co ma kogo posluchac, ojcowie opowiedza jak falowaly wyniki polowowe i tak sie zylo tylko dzis kazdy chce juz miljony. Mam nadzieje ze rzad sie nie ugnie przed falszywymi dorobkiewiczami a prawdziwi rybacy przeczekaja i dalej beda robic swoje. Niewazne Polska Litwa czy Dania rybak jest rybak i wszystkim podszywajacym sie hienom nalezy sie jakze powabne *****ac...
23 listopad 2019 : 15:24 Plazowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Polaczki zawijają manatki z Bałtyku
A tym czasem Duński Armator oddał do użytku przepiękną jednostkę 2019 rok 49m o nazwie LINGBANK Na Bałtyku szlifuje i sprawdza swoje możliwości załadunkowe, aby później móc ruszyć na otwarte wody u wybrzeży Norwegi i gdzie tylko będzie limit do odłapania. Jak mocne musi być lobby paszowe , jak pewni są swego Skandynawowie i Duńczycy widać właśnie w jednostkach tego typu jak -
LINGBANK
CLIPPERTON
itp.
23 listopad 2019 : 15:55 Mirello Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Z Polski
Kadłuby obydwu (Clipperton i Lingbank) zbudowała gdyńska stocznia Nauta.
23 listopad 2019 : 17:49 Nauta Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 W polsce kupuje sie zlomy po 10 baniek
Co ty sie dunczykow czepiasz? Polacy zwijaja manatki chyba u ciebie na wsi, lodki wedkarskie gnija....Kto patrzy w przyszlosc ten inwestuje. Komu brakuje do nowego Q7 ten marudzi
23 listopad 2019 : 16:16 Zen Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Niech rząd i unia nic nie robi.
Zostawić bez grosza.Pierwsi w morze pójdą ci co zawsze pływali.Cała reszta nie będzie miała kim ,nie ma czym, nie opłaca się, pogoda nie ta, cena zła. Zostawić rybaków w spokoju.
23 listopad 2019 : 16:19 Edek z krainy kredek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Rybak a Armator
Panowie nie myślcie rybaka z Aramatorami rybacy jakie sobie Mercedes kupią czy pensjonaty to tylko Pazerni ARMATORZY ktrurzy dostają kasę z uni a jeszcze mają problem wypłacić swoim pracownikom 100 tysi przytulić a rybaków dać te. Marne dwieście złotych dniowki pazerne Chamy niech robią tak dalej to wszyscy będą się kasować bo ludzi i tak coraz mniej do tej pracy pozdrawiam Rybaków nie Armatorów
23 listopad 2019 : 16:43 BYŁY RYBAK Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Aas
Ty *****ony analfabeto naucz się pierw pisać a później komentuj
24 listopad 2019 : 07:17 Xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Do przemyślenia
Do przemyślenia, czy rybactwo w Polsce to jeszcze rybactwo czy zwykły biznes dla każdego kto chce zarobić kasę. Ryby w morzu prawie nie ma, praca ciężka i ryzykowna, a mimo to ciągle więcej ludzi chce łódkę/kuter/trawler kupić niż sprzedać , a ceny są wręcz z kosmosu. Dlaczego ludzie chcą inwestować pieniądze w jednostki rybackie? Na połowach da się tyle zarobić? Odpowiedź na te pytania pokaże o co naprawdę chodzi obecnie w polskim rybołówstwie.
23 listopad 2019 : 17:54 Myślący Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Bruksela zapł;ąci za zakazy połowów
"Jednocześnie delegacje państw podkreśliły potrzebę wypracowania rozwiązań pozwalających na odpowiednie wsparcie finansowe sektora rybackiego UE, które uwzględniać będą negatywne skutki społeczno-gospodarcze, spowodowane przez ustalenie kwot połowowych na poziomach niższych niż w latach poprzednich. Komisja Europejska, w tym zakresie, zobowiązała się do znalezienia rozwiązań mających na celu złagodzenie negatywnych skutków."

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/43628-zakonczylo-sie-posiedzenie-rady-ds-rolnictwa-i-rybolowstwa-agrifish
23 listopad 2019 : 23:33 Net Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Nakręcony jak katarynka
Wrzucasz ciągle jakieś obiecanki.No i owszem tak jak piszesz pomoc będzie ale tą kase rozciągną czasie że dostaniesz ją i tego samego dnia oddasz długi i dalej bida.Kasacja jest priorytetem chyba dla wszystkich. Rządzący w PL i UE i rybaków. !!!!!! KASACJA !!!!!!!!
24 listopad 2019 : 07:50 Edek z krainy kredek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Bruksela zapłaci za zakazy połowów
"Ministrowie państw UE odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa uzgodnili w Luksemburgu prawie całkowity zakaz wyławiania dorsza w ważnej dla polskich rybaków wschodniej części Morza Bałtyckiego. Ma to pomóc w odbudowie stada. Rybacy mają dostać rekompensaty."

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/43604-ue-praktycznie-zakazuje-polowow-dorszy-we-wschodnim-baltyku
23 listopad 2019 : 23:37 Net Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Źle nie jest.Kasa za 20 dni wpłynie i będzie GIT!!!
Mam pytanie do bez limitowych 8 m ! Dlaczego jeszcze nie łapiecie Łososia, przecież bez limitu jest w waszym przedziale?! Teraz jest on nisko i macie okazje go już łapać i zarabiać kasę by pokazać sobie i załodze że się DA!! Zaraz będzie poza 12 milą i co wtedy? Co jest z wami ? Takie ryby pod nosem , cena ekstra, święta idą!! Norweski będzie na wieczerzy Bożonarodzeniowej ?
24 listopad 2019 : 09:01 filip z Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Szwedzi już płacą rybakom, rybołówstwo się skończyło
"Rząd postanowił dziś o rekompensacie dla rybaków za zakaz połowów na Morzu Bałtyckim jesienią 2019 r. Ci rybacy, którzy przestrzegają obowiązujących przepisów UE, mogą teraz ubiegać się o rekompensatę za utratę dochodów w okresie od 24 lipca do 31 grudnia 2019 r.

- Rząd poparł decyzję Komisji w sprawie zakazu połowów. Konieczne jest odpowiedzialne i zrównoważone zarządzanie zasobami dorsza. Dlatego też uważaliśmy, że ważne jest częściowe ułatwienie nagłej zmiany, jaką miało to miejsce dla rybaków najbardziej uzależnionych od połowów dorsza na Morzu Bałtyckim, mówi minister ds. Wsi Jennie Nilsson."

https://www.sfpo.se/nyheter/ersattning-beviljas-till-ostersjons-fiskare-for-torskstoppet-2019?category=news
24 listopad 2019 : 11:57 Peter Sweden Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Ta bo nam nie placa
Glupi i prosty dziadu w zadnym z krajow nie ma dotacji postojowych ptaszkowych czy smieciowych. Od lat w polsce placo za dni w morzu za dni w porcie nie mowiac o wsxystkich innych programach. Do tego samochody karchere wyciagarki ladownie sondy plotery hanseny i co tam sobie wymyslisz...dalej bedziesz wklajal ze im cos tam placa ???? Nam placa od 2004 ponad normatywnie i kazdy o tym wie. Ile ***** ty bys chcial dostac??? Sam siedze w armirze raz w tygodniu ale doceniam to co mam. Nie kumam s*****li chytrych jak wyglodnialy wilk bo zaraz upierdziela wszystko i dopiero sie zesra....
24 listopad 2019 : 16:15 Benek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Ale Szwedzi są w innej sytuacji!!!!
Flota dorszowa to 10 % naszej. Oni już się nie wykasują bo zrobili to już dawno ale porządnie i po kasacji nie przybyło jednostek jak u nas. U nas problem tkwi w ilości jednostek uprawnionych do połowu tej ryby.. !!!!!!!KASACJA!!!!!
24 listopad 2019 : 17:40 wladek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Zrm
Zrm prezes jest czysty i uczciwy!przestańcie plotkować po portach!
24 listopad 2019 : 10:37 Tajson Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Tragedia
Ale syf co za debile tu się produkują???
Tego debilstwa nie idzie strawić ,porażka !!
24 listopad 2019 : 12:25 Załamany Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 To nieprawda, że dach przeciekał, tym bardziej, że prawie nie padało
https://www.youtube.com/watch?v=11W-toNG3eU
24 listopad 2019 : 12:40 Miś Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Po***** to forum
Jakbym rozmawial z zulem co prze***** swoje zycue nalogami pod zabka i obwinal dude ze mu *****owo sie wiedzie!!!!. Good bay nie ma mnie tu wiecej
24 listopad 2019 : 16:18 Benek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Forum dla trolli, normalni ludzie martwią się co z nimi będzie.
Odwracanie uwagi od realnych problemów, próba okradzenia rybaków z pieniędzy, nic nowego tutaj od czasów Kazika Plocke.
24 listopad 2019 : 17:54 Port Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 TWOJE PIENIĄDZE ???
zarobiłeś je?
24 listopad 2019 : 18:55 wladek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Strajk
Ludzie! Jaka kasacja? Przecież każdy korzystal z dotacji i jest zobowiązany na 5 lat. Lepiej napiszcie o której jutro strajk się zaczyna i ile będzie trwał? I czy wędkarze będziecie blokować wchodzących i wychodzących rybaków?
24 listopad 2019 : 19:40 Rybarczyk Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 jaki kurde strajk
Cytuję Rybarczyk:
Ludzie! Jaka kasacja? Przecież każdy korzystal z dotacji i jest zobowiązany na 5 lat. Lepiej napiszcie o której jutro strajk się zaczyna i ile będzie trwał? I czy wędkarze będziecie blokować wchodzących i wychodzących rybaków?


muzgi nie se debile zablokuja a nie porty banda klusownikuw nie wyszedl biznes to go zwija ci isc handlowac pietrucha jak uczciwy czlowiek a zreszta my juz w morzu trzeba zarobic na swionteczna wyplate a debile sobie moga blokowac co najwyzej srodki na kontach
25 listopad 2019 : 00:10 kolek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Seeadler czeka na wasze rekompensaty !
Im też takie pływanie musi się zwrócić. ***** ,pływać ,kontrolować ,bida musi pofolgować !!!! I tak do 2024 r. !
25 listopad 2019 : 07:34 men in black Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 rekompensaty
niech płacą odszkodowania armatorom rybackim i wędkarskim na poziomie 50% dochodów wykazanych wPIT-ach z poprzedniego roku,a zalogantom zatrudnionym na umowę o prace na ich osobiste konta,wtedy okaże się ilu tak naprawdę jest uprawnionych do rekompensat.Myślę,że wtedy nieroby i oszuści zamkną mordy
25 listopad 2019 : 09:16 marian Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Odszkodowania można płacić od kwot ekonomicznych
a tych już od dawna nie ma w rybołówstwie, zapłaćmy odszkodowania od kwot rybaków norweskich i ich cen sprzedaży.
25 listopad 2019 : 12:50 Zatoka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Szwedzi już po europejsku
"Rząd postanowił dziś o rekompensacie dla rybaków za zakaz połowów na Morzu Bałtyckim jesienią 2019 r. Ci rybacy, którzy przestrzegają obowiązujących przepisów UE, mogą teraz ubiegać się o rekompensatę za utratę dochodów w okresie od 24 lipca do 31 grudnia 2019 r.

- Rząd poparł decyzję Komisji w sprawie zakazu połowów. Konieczne jest odpowiedzialne i zrównoważone zarządzanie zasobami dorsza. Dlatego też uważaliśmy, że ważne jest częściowe ułatwienie nagłej zmiany, jaką miało to miejsce dla rybaków najbardziej uzależnionych od połowów dorsza na Morzu Bałtyckim, mówi minister ds. Wsi Jennie Nilsson."

https://www.sfpo.se/nyheter/ersattning-beviljas-till-ostersjons-fiskare-for-torskstoppet-2019?category=news
25 listopad 2019 : 10:56 Pete Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Śmieci-Śmieci
Koledzy z Władysławowa czy dostaliście już kase za akcję śmieci?Bo młodzież z Jastarni się chwali,że dostali po 10tyś od armatora.
25 listopad 2019 : 13:01 wła Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1