Rybołówstwo

Urząd Morski w Słupsku znalazł rozwiązanie problemu z połowami ryb na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Problemy pojawiały się tam w czasie ćwiczeń wojska. Wtedy zamykany był duży akwen morski oznaczony na mapie jako obszar 6 i 6b. Uniemożliwiało to rybakom, szczególnie z Jarosławca, połowy ryb. W najbliższym czasie powstanie nowy obszar 6c, który jest o wiele mniejszy i nie będzie kolidował z połowami.

Rybacy z Jarosławca, którzy prowadzą połowy na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce, są od pewnego czasu karani za przekraczanie granic poligonu. Wszystko z powodu nowego systemu monitoringu morskiego wprowadzonego przez Straż Graniczną.

Na wniosek wojskowych z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce w czasie ćwiczeń i strzelań morskich zamykane są trzy akweny morskie. Obszar ten zamykany jest przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej.  W tym czasie nikt nie może na nich przebywać. Do tej pory było jednak tak, że mimo zakazu, po fizycznym zakończeniu strzelań wojskowi informowali o tym rybaków i ci wychodzili na połowy.  Sytuacja zmieniła się jednak kilka tygodni temu z  chwilą wprowadzenia przez Straż Graniczną nowego systemu monitoringu. Teraz każde naruszenie strefy zamkniętej jest odnotowywane przez system komputerowy i strażnicy graniczni muszą o tych zdarzeniach informować Urząd Morski. Tylko w październiku do Urzędu Morskiego w Słupsku wpłynęło kilkadziesiąt takich zgłoszeń.

Poligon jest często zamykany z powodu ćwiczeń i dochodzi do tego, że wcale nie wychodzimy na połowy, bo nie możemy łowić. Jak na razie Urząd Morski umarza te zdarzenia, ale za chwilę posypią się kary i wtedy pojawią się prawdziwe problemy. Ogranicza się nam w ten sposób prowadzenie naszej działalności gospodarczej – mówi Krzysztof Bugowski, rybak z Jarosławca.

Według wstępnych informacji, jakie udało się nam uzyskać, na terenie poligonu ma powstać nowy akwen ćwiczebny, tzw. 6c, który jest o wiele mniejszy od obecnie zamykanego 6a i, który pozwoli rybakom na połowy.

- Nowy akwen ma mieć rozmiary 5 na 7 km - wyjaśnia Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku - Obecnie mamy już przeprowadzone wszystkie ustalenia i odpowiednia zmiana do rozporządzenia trafiła do Sejmu RP. Posłowie powinni się tym zająć w najbliższym czasie. Jednocześnie ze swojej strony będziemy monitować w ministerstwie, aby ta sprawa została przyspieszona. Wydaje mi się, że to rozsądne rozwiązanie, które zadowoli wszystkie strony konfliktu.

- Jeżeli ten akwen zostanie wprowadzony w życie, to nasze problemy całkowicie znikną - mówi Piotr Żuchowski, rybak z Jarosławca. - Wiemy, kiedy są duże ćwiczenia i nie ma problemu. Po prostu wtedy nie pływamy. Ale nie godzimy się na to, aby zamykać cały akwen, kiedy wojsko sobie strzela na strzelnicy. Mam tylko nadzieję, że nowe przepisy szybko wejdą w życie.

Również przedstawiciele Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej zapewnili, że będą pilnowali tematu.

Hubert Bierndgarski

+4 Fajne komentarze są pod poprzednim artykułem Pana Huberta
szczególnie spodobał mi się pomysł ponownego programu czterech kutrów, dziś wyszłoby z niego, że mamy pięciokrotnie za małą flotę rybacką.
20 styczeń 2014 : 09:40 Guest | Zgłoś
+2 Czytać komentarze , jest już blisko
http://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/36429-spotkanie-ze-srodowiskiem-rybackim#comments
20 styczeń 2014 : 11:03 Guest | Zgłoś
0 blisko blisko a nawet jeszcze bliżej
a ta bliskość to do czego?
20 styczeń 2014 : 14:53 Guest | Zgłoś
+1 Czyć bliskość kryminału
we Wronkach.
20 styczeń 2014 : 15:56 Guest | Zgłoś
+2 Paszowce zagłodziły foki, film.
[link usunięty]
20 styczeń 2014 : 16:37 Guest | Zgłoś
+1 Ruch Obrony Półwyspu, czyli jak się walczy o prawdę .
[link usunięty]
20 styczeń 2014 : 16:53 Guest | Zgłoś
+5 wnioski NIK
5.2. MRiRW nierzetelnie ustaliło wskaźnik
redukcji floty połowowej w przekazanych
KE sprawozdaniach z realizacji PO RYBY
2007-2013 za lata 2009 i 2010. Stwierdzona
nieprawidłowość polegała na zawyżeniu
wskaźnika redukcji floty połowowej obejmującego
statki rybackie „o najwyższym udziale
dorszy w połowach”. Zgodnie z Programem,
redukcja potencjału floty rybackiej powinna
być ukierunkowana na trzy segmenty statków,
które mają najwyższy udział dorszy w połowach
(o długości 12-24 m)V[. Wskaźnik zawyżono
o pojemność brutto i moc pozostałej
floty połowowej, tj. o długości poniżej 12 m
i powyżej 24 m. Wskutek tej nieprawidłowości,
w analizie zaprezentowanej w sprawozdaniu
za 2010 r. przedstawiono nieprawdziwą informację
o przekroczeniu wskaźnika redukcji
floty połowowej dorsza zarówno w odniesieniu
do celu pośredniego określonego na rok
2010, jak i celu wyznaczonego na rok 2013V\.
Kontrola NIK wykazała, że osiągnięty wskaźnik
obejmujący statki rybackie ukierunkowane na
połowy dorsza, był niższy od wartości przewidywanej
w Programie na koniec 2010 r. o 1.380
GT, tj. o 53% (str. 27).
20 styczeń 2014 : 18:09 Guest | Zgłoś
+2 Pinokio w akcji.
Polska , a Wspólna Polityka Rybacka
23/01/2013

Jeśli chodzi o Wspólną Politykę Rybacką to po pierwsze jesteśmy za tym, aby udało się wdrożyć do praktyki zasadę regionalizacji. Państwa członkowskie powinny mieć więcej kompetencji w zakresie rozwiązywania problemów regionalnych z udziałem przedstawicieli nauki, środowisk rybackich i administracji. Na przykład kwestie chociażby dotyczące sieci połowowych czy spraw ochronnych. Z powodzeniem Komisja Europejska mogłaby część swoich kompetencji przekazać na rzecz państw członkowskich żeby w ramach określonych regionów te sprawy rozpatrywać, oczywiście w zgodzie z zasadami prawa. Jesteśmy również bardzo zainteresowani tym, ażeby w ramach Wspólnej Polityki Rybackiej dowartościować sektor floty przybrzeżnej. I co nie ukrywamy jest dla nas bardzo ważne , to żeby konsultować nad dalszym procesem dostosowania floty rybackiej do zasobów żywych. Badania pokazują bowiem , że zasoby żywe w morzach i oceanach maleją i związku z tym należy się zastanowić co do przyszłości. Nas bardzo interesuje to, aby udało się podjąć decyzje żeby z Bałtyki – tego najbliższego nam akwenu wycofać jednostki, które prowadzą połowy ryb pelagicznych , które przeznaczane są przede wszystkim na pasze. I to jest zadanie dla nas bardzo ważne i istotne.

Kazimierz Plocke

Sekretarz stanu

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
20 styczeń 2014 : 20:00 Guest | Zgłoś
+5 O czym nie mowi to ciagle te wyuczone sentecje
I to jest zadanie dla nas bardzo ważne i istotne.

Kazimierz Plocke
20 styczeń 2014 : 21:34 Guest | Zgłoś
+1 Już kiedyś był taki talent w Polsce
http://www.youtube.com/watch?v=VH19hHCurPc
20 styczeń 2014 : 22:29 Guest | Zgłoś
+5 Pelagiczny blef ministra
Pan Kazio i MIR chcą władzy nad kasą która pływa w morzu !!!
20 styczeń 2014 : 21:56 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter