Rybołówstwo

Z inicjatywy Zrzeszenia Rybaków Polskich 14.01.2014 r. w Urzędzie Miasta w Ustce odbyło się spotkanie poświęcone problemowi ograniczeń związanych z funkcjonowaniem strefy zamykanej dla żeglugi i rybołówstwa w obrębie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. W spotkaniu uczestniczyli m.in. dyrekcja Urzędu Morskiego w Słupsku, szefostwo Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, burmistrz Miasta Ustka oraz wójt Gminy Postomino. 

Sprawa dotyczy głównie blokowania funkcjonowania przystani morskiej w Jarosławcu podczas działań prowadzonych na poligonie i zamykania strefy nr 6 dla potrzeb strzelnicy wojskowej. Jedynym sensownym rozwiązaniem problemu jest wprowadzenie nowej mniejszej strefy nr 6C, dla potrzeb samej strzelnicy. Rozwiązanie to jest akceptowane przez wszystkie strony, związane z działalnością w tym rejonie.

Strefy ograniczenia dla żeglugi i rybołówstwa wprowadza rozporządzeniem Minister Obrony Narodowej, w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych. Projekt taki został już przygotowany, procedury przeprowadzone przez stronę wojskową i aktualnie znajduje się w Rządowym Centrum Legislacyjnym. Dyrektor Urzędu Morskiego zobowiązał się wystąpić do Ministra Infrastruktury i Rozwoju z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu przyśpieszenie procedur i szybkie wprowadzenie decyzji w życie. 

Urząd Morski w Słupsku

+4 dodatkowo wiatraki
[link usunięty] w koncu wymyslili jak chronic ryby przed rybakami,artykul jest z 2012 ,ale dzisiaj staje sie bardzo aktualny ,pewnie wykorzystaja te dziwne badania aby udowodnic rybakom jakie to dla nas dobrodziejstwo,poleżmy sobie jeszcze troche i nie bedzie po co wstawac.
16 styczeń 2014 : 10:07 Guest | Zgłoś
+1 Rybacy kontra przedstawiciel ministerstwa poniedziałek, 06 lutego 2006
Rybacy kontra przedstawiciel ministerstwa
poniedziałek, 06 lutego 2006 01:00 z mediów
Email Drukuj
Premier Kazimierz Marcinkiewicz zajmie się skargą rybaków, którzy potępili wulgarne wypowiedzi Grzegorza Łukasiewicza, dyrektora Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dyrektor miał ubliżać rybakom na spotkaniu środowisk rybackich z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa, które odbyło się w Wejherowie pod koniec stycznia. Debata dotyczyła wprowadzonych w tym roku dodatkowych dni, w których obowiązuje zakaz połowów dorsza. Zdaniem rybaków podczas spotkania Łukasiewicz odnosił się do nich wulgarnie.

- Co chwilę padały słowa na ch... i k... Wszystko dlatego, że mieliśmy odmienne zdanie niż przedstawiciele ministerstwa - mówi Anna Górecka, właścicielka kutra z Ustki. - Nie możemy sobie pozwolić na takie traktowanie i dlatego napisaliśmy skargę do premiera. Otrzymaliśmy potwierdzenie z jego kancelarii, że przyjrzy się sprawie i spróbuje ją wyjaśnić.

Grzegorz Łukasiewicz nie chce komentować skargi.

- Nie mam sobie nic do zarzucenia. Dla mnie to po prostu rozgrywki między rybakami i armatorami. Nie chciałbym się do tego odnosić - dodaje Łukasiewicz.
16 styczeń 2014 : 16:02 Guest | Zgłoś
+4 Grzegorz Hałubek nowym ministrem do spraw rybołówstwa wtorek, 28 sierpnia 2007
Grzegorz Hałubek nowym ministrem do spraw rybołówstwa
wtorek, 28 sierpnia 2007 01:00 z mediów
Email Drukuj

Grzegorz Hałubek, wcześniej Szef Związku Rybaków Polskich został nowym wiceministrem do spraw rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej. Nominację Hałubka przedstawił osobiście nowy minister Gospodarki Morskiej Marek Gróbarczyk podczas spotkania ze środowiskiem rybackim, które odbyło się w poniedziałek w Ustce.

- Powiedziano mi - przez dziesięć lat walczyłeś o sprawy rybaków to teraz masz okazję się wykazać - mówi Hałubek - Przyznam się, że już od kilkunastu dni prowadzono ze mną rozmowy. Na początku nie chciałem się zgodzić, w końcu uległem. Na pewno nie zmienię swoich poglądów.

Nasze informacje potwierdza również Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy ministra Gospodarki Morkiej.

- Mogę potwierdzić, że pan Hałubek jest nowym wiceministrem do spraw rybołówstwa i jednocześnie dyrektorem departamentu rybołówstwa działającego w ministerstwie - mówi rzecznik
16 styczeń 2014 : 16:21 Guest | Zgłoś
+2 List profesora Wawrzyniaka
Wawrzyniec Wawrzyniak: List do premiera
Posted on 08/01/2014 by Tomasz Miszczuk

Zakład Gospodarki Rybackiej Szczecin,

Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa

Zachodniopomorski Uniwersytet

Technologiczny w Szczecinie

18.12.2013

Szanowny Pan

Premier Rzeczypospolitej Polski

Donald Tusk

Kancelaria Rady Ministrów

Al. Ujazdowskie 1/3

00-583 Warszawa



W dniu 22 października 2013 roku na kolejnym spotkaniu w Ustce, dotyczącym działalności gospodarczej w polskim rybactwie, Polscy Rybacy poławiający w byłej polskiej strefie ekonomicznej, wyrazili swoje oburzenie na prowadzoną dotychczasową politykę rządu RP wobec polskiego rybołówstwa, rybaków oraz ich rodzin. Zarzuty jakie padły na sali zostały także wyrażone w tekście przedstawionego przez Rybaków Apelu dotyczyły głównie: celowości i skutków niekontrolowanych połowów paszowych prowadzonych przez inne państwa bałtyckie; przyczyn występowania ?chudego dorsza? których upatruje się w braku pokarmu, (wynikającego głównie z prowadzonych połowów paszowych) oraz kar jakimi niesłusznie obciążono polskich rybaków, wprowadzonych dla ograniczenia ich zdolności połowowej.

Tekst Apelu postulował podjęcie, przez administrację rybacką i Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, dyplomatycznych rozmów o sprawiedliwych zasadach zakresu ochrony i działania polskiego rybołówstwa na Bałtyku a zwłaszcza odzyskania dotychczasowych możliwości połowowych, wynikających z historycznych uwarunkowań eksploatacji wód Unii Europejskiej i innych wód międzynarodowych.
16 styczeń 2014 : 18:32 Guest | Zgłoś
+2 List profesora Wawrzyniaka
Apel ten podpisało ponad 600 polskich rybaków (załącznik), którzy swoją determinacją okazywali w przeszłości i teraz zademonstrowali swój protest wobec prowadzonej dotychczas, polskiej polityki rybołówstwa i rybactwa (dotyczy to w równej mierze gospodarki rybackiej prowadzonej na śródlądziu). Niestety Apel ten został praktycznie zlekceważony i nie wysłuchany, ponieważ osoby do których był adresowany, opuściły miejsce posiedzenia tuż przed jego przedstawieniem, tłumacząc się koniecznością udania się do nie cierpiących zwłok zajęć. Mimo to Apel odczytano a problemy zaprezentowane w Apelu zostały doręczone na piśmie prowadzącemu spotkanie dr inż. Zbigniewowi Karnickiemu, oraz Panom: Dyrektorowi – dr hab. inż. prof. MIR Tomaszowi Linkowskiemu i prof. Janowi Horbowemu oraz Dyrektorowi Departamentu Rybołówstwa. Mimo wielu ważkich słów wypowiedzianych w dyskusji przez rybaków biorących udział w spotkaniu, przedstawiciele MIR-u i administracji ten Apel Polskich Rybaków pominęli a zwłaszcza pominęły go osoby do których personalnie ten Apel kierowano.

W związku z opisanym faktem i kolejnego zignorowania Polskich Rybaków a zwłaszcza zlekceważenia spisanych postulatów zawartych w Apelu na spotkaniu w Ustce, występuję o przeanalizowanie treści tego Apelu przez adresatów i podjęcie energicznych oraz skutecznych działań na rzecz ochrony polskiej gospodarki rybackiej, ochrony zasobów i managementu środowiskowego w byłej polskiej strefie ekonomiczno ? rybackiej.
16 styczeń 2014 : 18:37 Guest | Zgłoś
+1 600 rybaków
to ci się edziu udało jeżeli zebrałeś podpisy 600 rybaków , którzy swoją determinacją okazywali w przeszłości i teraz zademonstrowali swój protest wobec prowadzonej dotychczas, polskiej polityki rybołówstwa i rybactwa (dotyczy to w równej mierze gospodarki rybackiej prowadzonej na śródlądziu).
17 styczeń 2014 : 16:38 Guest | Zgłoś
+2 List profesora Wawrzyniaka
Ów Apel skierowany do Rządu RP ma na celu stworzenie długofalowej polityki wspierania Polskiego Rybołówstwa i rzeczywiste przyjazne a nie udawane i dla poklasku paternalistycznego, branie w ochronę polskiego rybołówstwa, rybactwa, rybaków i ich rodzin, trudniących się tradycyjnie od lat tym zawodem. Ci ludzie za swoją ciężką i niebezpieczną pracę powinni być doceniani i chronieni przez Polski Rząd przed krzywdzącymi pomysłami i ujednoliceniami Komisarzy Unijnych.

Pilnie potrzebna jest zmiana polityki wobec Polskiego rybołówstwa, rybactwa morskiego i śródlądowego, bardzo istotnych gałęzi Polskiej gospodarki żywnościowej i całej gospodarki narodowej. W związku z powyższymi faktami apeluję o pomoc i realne rozwiązanie ważkich problemów rybołówstwa w Polsce, w kraju dzielnych i pracowitych ludzi, w czym jako specjaliści ichtiolodzy zajmujący się rybołówstwem możemy skutecznie pomóc.

Z optymizmem łączę wyrazy szacunku



Prof. dr hab. inż. Wawrzyniec Wawrzyniak
16 styczeń 2014 : 18:39 Guest | Zgłoś
+8 Opinia profesora Wawrzyniaka
Należy stwierdzić, że dokładne badania MIR z lat powojennych do końca XX wieku wykazały różnorodność bytowania trzech głównych, nawzajem od siebie zależnych gatunków. W żadnym jednak roku nie występował problem z chudym dorszem, nie nadającym się do przetwórstwa. Problem ten wystąpił w momencie prowadzonej przez Unię Europejską polityki rybackiej na Morzu Bałtyckim, wprowadzenia ograniczenia połowu dorsza, wprowadzenia dużych jednostek poławiających rybę paszową, wprowadzenia braku kontroli nad ich połowami. Poza tym przedstawione badania nad występowaniem, połowami i wędrówkami tych trzech gatunków ryb dają jednoznaczny obraz układu ekologicznego Morza Bałtyckiego zachwianego połowami paszowymi. Połowy te spowodowały rozprzestrzenienie się śledzia i szprota w rejony w których dorsz nie występuje. Wędrówki dorsza wynikają głównie z ekologicznych, batymetrycznych, tarliskowych i prądowych uwarunkowań Morza Bałtyckiego, co przestało się pokrywać z występowaniem śledzia i szprota. Z przedstawionych badań wynika, że w wieku 3+ dorsz przechodzi głównie na żerowanie na szprocie i śledziu, których to gatunków zabrakło poprzez przełowienie i ich rozproszenie przez połowy paszowe.
Podjęcie jednoznacznej decyzji zaprzestania połowów paszowych na Bałtyku przez okres co najmniej trzech lat i zakazanie połowów na Bałtyku większymi jednostkami jak 26 PTS spowoduje, że w ciągu trzech - czterech lat wróci równowaga na Morzu Bałtyckim. Tak przynajmniej wynika z dotychczasowych badań, przed wprowadzeniem połowów paszowych.
17 styczeń 2014 : 15:51 Guest | Zgłoś
-5 Za klasykiem
Panie prawie profesorze, kończ wstydu oszczedż.
17 styczeń 2014 : 17:09 Guest | Zgłoś
+2 Jak powalić tępego mirowskiego gamonia?
wziąć stare miroskie badania i je przeanalizować, brawo Panie Wawrzyniak
17 styczeń 2014 : 18:00 Guest | Zgłoś
-1 prof. galiński
Należy stwierdzić, że dokładne badania MIR z lat powojennych do końca XX wieku wykazały różnorodność bytowania trzech głównych, nawzajem od siebie zależnych gatunków. W żadnym jednak roku nie występował problem z chudym dorszem, nie nadającym się do przetwórstwa.
17 styczeń 2014 : 16:43 Guest | Zgłoś
+3 MIR wiedzał o zagładzie dorsza już od 2005 roku, ale nie powiedział
dlatego też zostanie zlikwidowany.

[link usunięty]
17 styczeń 2014 : 17:32 Guest | Zgłoś
0 edek gotuj rosol ze sledzia
przynde bez gaci
18 styczeń 2014 : 14:57 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0052 4.0862
EUR 4.2719 4.3583
CHF 4.4093 4.4983
GBP 4.9894 5.0902

Newsletter