Rybołówstwo

Od niedzieli 26 maja na podobszarach Bałtyku od 22 do 32 obowiązuje całkowity zakaz połowu szprota. To główne łowiska, z których korzystają polscy rybacy. Zakaz związany jest z prawie całkowitym wyczerpaniem limitu połowowego na tę rybę.

W tym roku polscy rybacy mieli do odłowienia 73,3 tysiące ton szprota. To aż o 11 procent więcej niż w 2012 roku. Połowa z tego limitu to ryba konsumpcyjna. Pozostała część to tak zwane połowy paszowe. Jak udało się nam ustalić polscy rybacy odłowili około 96 procent limitu. Nadal jednak spływają raporty połowowe z poszczególnych jednostek. Dlatego ostateczna kwota odłowienia limitu będzie znana za kilka tygodni.

Ministerstwo wprowadziło we własnym zakresie zakaz połowu, bo w przypadku gdyby doszło do przełowienia Komisja Europejska odjęła by od kolejnych limitów przełowioną kwotę. Mogłyby również pojawić się kary finansowe za przełowienie. W 2012 roku Polska przełowiła szprota o 477 ton. Kwota ta została odjęta od tegorocznego limitu. Na szczęście nie pojawiły się kary finansowe. Nie będzie również zmniejszenia przyszłych limitów o przełowione kwoty.

Największym przykładem kar jest rok 2007, kiedy rybacy przekroczyli według Unii Europejskiej limit na dorsze. Przełowioną kwotę spłacano przez kolejne 4 lata, a ponad 70 rybaków musi zapłacić kary za połowy w czasie zakazu.

Rybacy przyznają, że w tym roku połowy szprota były udane.

- Zawsze najpierw prowadzone są połowy ryby konsumpcyjnej - mówi Adam Jakubiak, armator kutra UST-304 z Ustki, który zajmuje się między innymi połowami szprota. - Dopiero później prowadzimy połowy paszowe. Z tego, co wiem kilka procent limitu na szprota, który zostanie będzie wprowadzony jako odłowy podczas poławiania śledzia. Na pewno nie było przełowienia limitu. O tym, na jakim poziomie kwota limitu została wykorzystana dowiemy się za kilka tygodni.

Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, w przyszłym roku limit na szprota może być zwiększony o kolejne 6 procent. Takie informacje pojawiły się po ostatnich posiedzeniach komisji ICS. Oficjalnie jednak propozycje limitów na przyszły rok poznamy dopiero w drugim półroczu.

Co ciekawe, urzędnicy z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaobserwowali w 2013 roku ponad trzykrotnie większe zainteresowanie połowami szprota niż w 2012 roku. Wiąże się to z faktem, że obecnie połowy odbywają się na zasadzie systemu olimpijskiego. Oznacza to, że nie ma indywidualnych limitów, a kutry łowią tak długo, aż nie wprowadzony zostanie ogólny zakaz. Urzędnicy chcieli to zmienić, ale nie było zgody środowisk rybackich.

- Administracja rybacka, już od momentu, kiedy w 2012 roku zaistniała konieczność zamknięcia połowów szprota sygnalizowała środowisku rybackiemu, że utrzymanie na rok 2013 systemu olimpijskiego niesie za sobą realne zagrożenia wyczerpania kwoty połowowej już w połowie tego roku - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia ministra dotyczącego zakazu połowu szprota. - W listopadzie 2012 roku na spotkaniu ze środowiskiem rybackim była przedstawiona propozycja wprowadzenia kwot indywidualnych przyznawanych na poszczególne kutry. Wniosek ten nie został jednak przez środowisko zaakceptowany.

Tekst i fot.: HuB

Na zdjęciu: W tym roku polscy rybacy mieli do odłowienia aż 73 tysiące ton szprota.

Komentarze   

-5 Chyba czas zacząc uczyć się od Duńczyków
Limit się yyczerpał - z jednej strony jestem w stanie zrozumieć że podniosą się protesty - wiadomo jak kutry nie łowią to nie zarabiają. Ale chyba jest to potrzebne - technologie połowów są coraz bardziej wydajne a ryb nie przybywa tak samo szybko. Inna sprawa że ciągle się uczymy jak nasze działania wpływają na ekosystem Bałtyku. Więc są potrzebne. I nasówa mi się jedna myśl - że czas zacząć podpatrywać Duńczyków. Wiem Wiem zaraz usłysze że są straszne chwalipięty i zadzierają nosa. Ale mimo wszystko chyba to lepsze niz pielęgnowanie kompleksów. Drodzy Rybaca - wiem że generalnie zaradna z was Brać - mało kto w Europie ma tak trudno jak wy w Polsce - ale może warto tak jak Duńczycy zakładać spółdzielnie - budować przetwórnie - starać się wykroić kawałek tortu z rynku hurtowego i detalicznego handlu rybami i przetworami. Tak pieniądze zostaną w waszych kieszeniach a nie pośredników. I to Wy będziecie mieli pieniądze żeby remontować i przebudowywać kutry w trakcie zakazu połowów tak by przynosiły więcej kozyści wam. Pozdrowienia dla wszystkich Rybaków
27 maj 2013 : 21:43 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 RE
Jesteś prawdziwy DZIAD ,tylko myślisz jak złowić więcej paszy ,a zapominasz ,że swoją pazernością zabierasz chleb innym .Zachwycasz się Duńczykami a nie widzisz co się dzieje na własnym podwórku .WSTYD !!!
27 maj 2013 : 23:40 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Mati...
Czytałes wogóle co kolega wyżej napisał?
28 maj 2013 : 06:00 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-9 Do mati
Może to GT chcesz wykorzystać na połowy paszowe obludniku . Mało ci . Mogę napisać wiecej .
28 maj 2013 : 20:44 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Re Odbioreca
Kolego Ja całe życie łowiłem i łowię na łodzi rybackiej ,a co w Twojej chorej główce się urodziło cholera wie.
03 czerwiec 2013 : 04:09 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Nie od razu trzeba Rzym budować
W sumie tak jestem Dziad - bo gdzie tylko mogę proszę o uwagę dla tak egzotycznej jak się wydaje w Polsce gałęzi gospodarki jaką jest gospodarka Morska. Mocno emocjonalne wypowiedzi Mati-ego choć mało przychylne mojej wypowiedzi poruszyły istotne zagadnienia.1. Obawy przed zdominowaniem ewentualnych spółdzielni przez największych armatorów.2. Obawy o zbyt małe zaplecze kapitałowe3. Skomplikowane regulacje prawne.Co do punktu pierwszego - tu wystarczy odpowiedni zapis w statucie że każdy członek takowej spółdzielni ma dokładnie jeden głos - nie ważne ile ma kutrów. Tak żeby każdy miał jednakowy wpływ na podejmowanie decyzji. Każdy ma taki sam udział w podejmowaniu decyzji co nie znaczy że musi to być równoznaczne z takimi samymi udziałami w zyskach - te zależne były by proporcjonalnie do wniesionych wkładów. Chodzi o to by nie zniechęcać zasobniejszych członków do inwestowania większych kwot we wspólne przedsięwzięcia - mające na celu zwiększenia kwoty zysku do podziału dla wszystkich.
Co do pkt 2 - Słabość kapitałowa - nie trzeba od razu wielkich inwestycji w stylu budowy Rzymu. Na początek może warto porozumieć się z dwoma trzema kolegami prowadzącymi działalność na podobna skalę i zacząć wspólnie negocjować z dostawcami - paliw, smarów, farb, sprzętu - każdy z osobna ma małą siłę przebicia - ale 3 to już są wielkości zamówień o które warto powalczyć - co za tym idzie szanse na rabaty i upusty znacznie większe. Jak by nie było nie idą na to małe kwoty i każdy procent urwany w negocjacjach to sporo niższe koszty - a jak Kolega Mati zauważył na nadmiar pieniądza obecnie nikt nie cierpi.
Co do punktu 3
Tu trzeba naciskać wszelkimi drogami na Polityków przez Grupy Rybackie, Samorządy, Instytucje EU w celu ich uproszczenia. Inna sprawa że gdy się zebrać i grupą wystąpić o poradę prawną - nawet u prawnika uda się uzyskać lepsze warunki - a i koszt jednostkowy mniejszy
28 maj 2013 : 21:35 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 Re
Czytałem i to dokładnie ,duże kutry na przebudowę (czytaj dołożenie gruszki) dostali od ministerstwa po 15 Gt ja piszę do ministerstwa co roku o kilka Gt na modernizację i nie dostałem nawet O,1 Gt .Pisanie o remontach i przebudowach jet więc mrzonką .Kutry paszowe wypchnęły nas z naszych przybrzeżnych łowisk ,teraz małe jednostki chodzą wysoko w morze a przy brzegu łowią duże .Mówisz o zakładaniu przetwórni jak my ledwie wiążemy koniec z końcem nasze połowy ledwie starczą na opłaty ,wy cielicie się i nie obchodzi was nasz los ,myślę kolego ,że to nie ja ,ale Dziad nie przemyślał ,że nie wypada chełpić się tym ,że nałowił dużo paszy kiedy My przez Was nie możemy zarobić na chleb
28 maj 2013 : 09:07 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+14 Jakie przetwórnie, jakie kutry, jakie ryby?
czy wy naprawdę nie widzicie co się stało na Bałtyku? czy chcecie odwrócić uwagę od prawdziwej katastrofy?
28 maj 2013 : 10:49 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-11 Plocke wykańcza polskie kutry pelagiczne
wszyscy laske kładą na limity a on bawi się w "unijne prawo" , bałtyku nie uratujesz zakazami dla polskich rybaków, matole.
28 maj 2013 : 11:13 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+15 Re Koł
Właśnie takie podejście do rybołówstwa kładzie się cieniem ,martwisz się tylko żeby wyłowić jak najwięcej paszy ale jakie tego są konsekwencje to już nie Twoje zmartwienie co?.A propo matołem możesz nazywać swoją żonę zobaczysz jaka będzie reakcja.
28 maj 2013 : 12:23 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 szprot
panowie nam zakazuja a rewszta bedzie lowic
28 maj 2013 : 18:22 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Jak zwykle
k...mać
28 maj 2013 : 19:12 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Do mati
Martwisz się Tylko o swoją dupę
Kiedyś u ciebie pływalem i pierdy wypisujesz.
Armatorze.
28 maj 2013 : 19:13 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+19 Nie ma dorsza
w przyszłym roku szprota skończy się w marcu.
28 maj 2013 : 21:44 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 dojdą nowe kutry do połowów
a kołchoz w tym roku obniży kwoty połowowe na pelagiczne bo szykuje się afera z dorszem.
29 maj 2013 : 09:13 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 KONIEC ŁAPANIA
UNIA
CZEKA NA WYNIKI BADAŃ I ZAMKNIE POŁOWY NA BAŁTYKU!!!
29 maj 2013 : 09:28 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Wielka jedna bzdura
Drodzy Państwo pracuje w rybołówstwie już kilka lat w dużej firmie pośredniczącej w handlu rybą świeżą , mowa tu ilościach powyżej 10000 ton rocznie. I to co się dzieje od 2012 roku z połowami szproty to jest jedne wielkie przekłamanie! Uważam, że aż 80 % limitu szproty łapie się na paszę i to jest do udowodnienia ! Wiele polskich kutrów łowi szprotę z przeznaczeniem na paszę od 1 stycznia każdego roku i sprzedają ją do zagranicznych jak i polskich portów! do udowodnienia ! 2013 rok jest pierwszym aż tak drastycznym rokiem gdzie spadło zapotrzebowanie na szprotę konsumpcyjną - z moich kontaktów handlowych wynika , ze ok. 15 - 18 tyś. ton rynek wchłoną szproty na konsumpcję! dobrze wiem ile się wywozi ryby paszowej świeżej a głównie zamrożonej do Chorwacji, Serbii, Norwegii, Danii gdzie ta ryba idzie z przeznaczeniem na mączkę i olej rybny, a także na skarmianie tuńczyków i łososi. Firmy kupują rybę od rybaków jako rybę konsumpcyjną a potem przerabiają papiery itp na to co im odpowiada! Czyli ta ryba nie musi w nazwie być jako ryba paszowa - np. kat. 3 ( bo jest dalej konsumpcyjna ) ale na takie cele jest sprzedawana. Jeden wielki przekręt.

Przyznam , że tam gdzie pracuję też w tym uczestniczymy, na szczęście w malusieńkim stopniu.
Ale dla niektórych liczy się tylko kasa ...... i to jest chora rzeczywistość.
29 maj 2013 : 11:43 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+22 Dobrze mówisz
wystarczy popatrzyć na tę mafię paszową , nawet inspektorzy ich kryją, zero kontroli na paszówie i tysiące kontroli na dorszu i łososiu, sami tego nie wymyślili, rozkazy idą z MIRu i Warszawy.
29 maj 2013 : 15:20 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Szprot
Połowy na paszę !!!Może w takim razie wszyscy pieniacze zaczną rozmowy z polskimi przetwórcami , którzy to w bieżącym roku nie byli specjalnie zainteresowani szprotom konsumpcyjną z Bałtyku. Wypieli się na rybaków kupując szprota atlantyckiego . To samo dzieje się z płatami śledziowymi , Więc nie ten rybak jest do końca winny i sprzedaje tam gdzie się to opłaca i przede wszystkim tam gdzie może sprzedać ,
30 maj 2013 : 09:11 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Ja się wozi całe ładownie szpilki to jak przetwórca ma kupić ten szajs?
nie bądź taki cwany, kolego, cały bałtyk wie jak wygląda ta "szprota konsumpcyjna"
30 maj 2013 : 19:17 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 szpilke haha
zaczyna się łapanie workiem tobisowym łapie wszystko nawet ikre
30 maj 2013 : 20:37 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Tusk i jego morski wiatrak
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cVHp4pgTyA0
31 maj 2013 : 13:39 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 "Jak żyjecie, rybacy?"- zażartował Kalemba
"Bardzo dobrze, ministrze". - zażartowali rybacy.
01 czerwiec 2013 : 09:36 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 komisja
Landmark porozumienie w sprawie reformy wspólnej polityki rybołówstwa
(30/05/2013) Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła przełomowe porozumienie między Radą Ministrów a Parlamentem Europejskim w sprawie reformy wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb).Maria Damanaki, komisarz ds. rybołówstwa i gospodarki morskiej chwalił szeroko zakrojone zmiany, jak również podejściem do osiągnięcia porozumienia: "To historyczny krok dla wszystkich osób zaangażowanych w sektorach rybołówstwa i akwakultury Mamy zamiar zmienić radykalnie. Sposób, w jaki ryby w przyszłości. Jestem bardzo wdzięczny zarówno pani Rodust i ministra Coveneya za ich zaangażowanie i nieustające wysiłki na rzecz tej transakcji. Chcę również podziękować Radzie Ministrów i Parlament Europejski do ich otwartego i zrównoważonego podejścia w całej negocjacji Proces ".Główne elementy nowej polityki to:

• Bringing stad powyżej poziomów zrównoważonych poprzez zakaz odrzutów - praktyki rzucania niechcianych ryb z powrotem do morza -, lepsze zarządzanie zdolnością połowową, jak również ustalanie uprawnień do połowów w oparciu o opinie naukowe.
• Międzynarodowe Odpowiedzialność - UE przyjmuje te same zasady różnorodności biologicznej zrównoważonego rozwoju i ochrony zasobów ryb i morskich na całym świecie. UE będzie współpracować z partnerami za granicą w celu zwalczania nielegalnych połowów i ograniczenie nadmiernej zdolności.
• Wsparcie dla drobnego rybołówstwa. Zreformowanej WPRyb obejmuje 2022 prawo państw członkowskich do ograniczenia połowów w strefie do 12 mil morskich od linii brzegowej.
01 czerwiec 2013 : 11:27 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 i co
no i co mam z tego zrozumiec
01 czerwiec 2013 : 19:28 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Zrozumieć
tego gówna nie da się zrozumieć, kołchoz żyje swoim życiem i dopóki wie wepchniesz tego w porządne media to dalej będą tak bełkotać jakby się nic nie stało.
01 czerwiec 2013 : 21:06 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 postuj
dostal ktoś kase za postuj w 2013
02 czerwiec 2013 : 03:57 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Szykuje się grubsza kasa za dłuższy postuj
i to dla wszystkich a nie dla wybrańców.
02 czerwiec 2013 : 07:30 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Rybołówstwo - Komisja Europejska
MASZ TO NA TEJ STRONIE
02 czerwiec 2013 : 09:35 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-8 i znowu biadolicie
iiiiiiiiiiii
02 czerwiec 2013 : 08:50 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Karnicki na konderencji w Ustce 17 maj 2013 stenogram
"Pan Wojtek mnie tu wielokrotnie wywoływał ,że lobbuję na rzecz dużych jednostek paszowych . Chciałbym tu powiedzieć to samo co kilka tygodni temu w Ustce, Morski Instytut Rybacki jest zdecydowanie przeciwny połowom paszowym na Bałtyku przez duże statki głównie szwedzkie . O tym mówiliœmy wielokrotnie ,że jesteśœmy przeciwni....Zgadzam się z państwem, że ten duży dorsz głoduje ,zgadzamy się również ,że tego szprota nie ma ."
02 czerwiec 2013 : 10:26 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 postojowe styczen luty
jeszcze za jedno nie zapłacili
02 czerwiec 2013 : 17:50 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 w morze łapać rybki
a wy tylko postojowe i rekompensatki lenie
02 czerwiec 2013 : 20:24 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 faktycznie szproty nie ma
to są opinie tych co to siedzą w domu i czekają na postojowe , w jaki sposób polska flota odłapała swój limit w pięc miesiecy no jak pytam
02 czerwiec 2013 : 20:28 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 szpilka śledziowa i szpilka szprotowa
tak odłapano limit "szprota"
02 czerwiec 2013 : 20:57 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 nostradamus...
zanmkna bałtyk i wznowia kasacje w 2014 by po 3 latach zostalo kilka jednostek ministerstwa....
02 czerwiec 2013 : 22:32 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Wszystkiego nie da się skasować
niestety
03 czerwiec 2013 : 06:36 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 jokiki (PRZECZYTAJ ZANIM ZHEJTUJESZ) CZESC 1
PROSZĘ O WNIKLIWE PRZECZYTANIE I ODPOWIEDŹ:

Ten zakaz jest o miesiąc za późno !!!!

Tak samo dorsz w czerwcu powinien być zakazany, bo jak ma się on wytrzeć jak tarłowego dorsza, z którego leje się wręcz ikra odławia coraz więcej jednostek, róbcie tak dalej a za kilka lat przypomnicie sobie co to znaczy skrzynka na godzinę !!!
pozdrawiam
(dla hejterów, wiem że po zamknięciu szprota dorsz jest dla Was jedynym wyjściem, bo śledzia jeszcze nie ma w takiej ilości co byście chcieli łowić, a flądra jest jak gazeta, ale jak te tłoki w ministerstwie i UE nic z tym nie zrobią to za kilka lat Bałtyk będzie studnią !!!!


A TU KILKA PROSTYCH WSKAZÓWEK ODEMNIE, CO ZROBIĆ ABY BAŁTYK NIE BYŁ PUSTYNIĄ :


1. WYGONIĆ JEDNOSTKI POWYŻEJ 30 METRÓW Z BAŁTYKU,

2. WYRÓWNAĆ KWOTY KUTÓW Z WSZYSTKICH PAŃSTW POŁAWIAJĄCYCH NA BAŁTYKU W ZALEŻNOŚCI OD WIELKOŚCI KUTRA !!!!
NIE MOŻE TEK BYĆ, ŻE 20 METROWY POLSKI KUTER MA 50 TON DORSZA A ESTOŃCZYK CZY ŁOTYSZ OD 200 DO 400 TON !!! TAK DALEJ BYĆ NIE MOŻE, JUŻ NIE WSPOMNĘ O FINACH, KTÓRZY CHOĆ MAJĄ KILKA JEDNOSTEK TO MAJĄ ONE CZASAMI LIMITY OSCYLUJĄCE W WYSOKOŚCI 1000 TON !!!

PORÓWNAJ 50 DO 1000 - TAKI JEST NASZ LOS W TEJ UNII, I TYLE ZNACZYMY!!!!

3. DAĆ WSZYSTKIM INDYWIDUALNE KWOTY POŁOWOWE NA WSZYSTKIE GATUNKI RYB, Z MOŻLIWOŚCIĄ SWOBODNEJ WYMIANY,LUB PRZEKAZANIA,
05 czerwiec 2013 : 11:01 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 jokiki (PRZECZYTAJ ZANIM ZHEJTUJESZ) CZESC 2
4. KWOTY W PRZYSZŁOŚCI UZALEŻNIĆ OD TEGO CZY ŁOWIŁ CZY PRZEKAZYWAŁ !!!
WPROWADZIĆ I UZALEŻNIĆ LIMITY HISTORYCZNIE.
WYELIMINOWAŁOBY TO BIZNESMENÓW ZE ŚRODOWISKA, LUB BĘDĄ MUSIELI ZACZĄĆ ZATRUDNIAĆ NOWYCH RYBAKÓW CO WSZYSTKIM BYŁOBY NA RĘKĘ ...

5. BEZWZGLĘDNY ZAKAZ KLONOWANIA ŁÓDEK, WYCOFUJESZ JEDNOSTKĘ TO MOŻESZ NA JEJ MIEJSCE WPROWADZIĆ JEDNOSTKĘ TYLKO Z TEGO SAMEGO SEGMENTU A NIE STWORZYĆ OD 5 DO 15 ŁÓDEK (BO TO JEST MOIM ZDANIEM PARANOJA !!!).

6. BRAK ODRZUTÓW, JAK NAJBARDZIEJ !!! ALE
POWINIEN JUŻ TERAZ ZOSTAĆ STWORZONY SYSTEM ICH ZAGOSPODAROWANIA, BY NIE BYŁO ODRZUTÓW NA RYNKU HANDLOWYM, A ODRZUTY PRZEKAZAĆ NA CELE CHARYTATYWNE Z POMOCĄ U E, KTÓRA POWINNA KOSZTY ZAGOSPODAROWANIA ODRZUTÓW POKRYĆ, WPROWADZAJĄC TAKIE PRAWO !!!!

7. ZEZWOLIĆ NA TRAŁOWANIE OD 4 MIL, TAKŻE OD JASTARNI DO RUSKICH, NIE MA CHYBA DRUGIEGO TAKIEGO AKWENU GDZIE TRAŁUJE SIĘ 1 MILE MORSKĄ OD UJŚCIA DUŻEJ RZEKI, JEST TO DLA MNIE NIEZROZUMIAŁE (Z TYM PUNKTEM NA PEWNO NIE ZGODZI SIĘ CHMARA KUTRÓW ŁOWIĄCYCH MOŻNA BY POWIEDZIEĆ NA PLAŻY W HELU, NO ALE TO JEST MOJE ZDANIE...) MOŻE NOWY OKRĘGOWY W GDYNI COŚ Z TYM ZROBI, MIEJMY NADZIEJĘ ŻE TAK ...

8. USTALIĆ CENĘ MINIMALNĄ ZA DOSZA NA POZIOMIE 5 ZŁOTYCH, BEZ MOŻLIWOŚCI SPRZEDAWANIA JEJ PO NIŻSZEJ CENIE, NAUCZYŁOBY TO PRZETWÓRNIE I INNYCH NORMALNEJ PRACY I SZACUNKU DO RYBAKA!!!
NAJLEPIEJ JAKBY RYBA TRAFIAŁA OD RYBAKA PROSTO DO PRZETWÓRNI BEZ TEJ GROMADY PAZERNYCH LUDZI NIBY PROWADZĄCYCH USŁUGĘ PRZEWOZU!!!

9. NA CELE PASZOWE POŁAWIAĆ MOŻNA BY BYŁO TYLKO SZPROTA, BO POŁAWIANIE ŚLEDZIA NA PASZĘ JEST DLA MNIE ROZBOJEM W BIAŁY DZIEŃ !!!!


10 .......

JEŻELI MASZ DO MNIE PYTANIE TO NAPISZ, A POSTARAM SIĘ ODPOWIEDZIEĆ, ALE TYLKO NA SENSOWNE PYTANIA.
05 czerwiec 2013 : 11:02 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1