Rybołówstwo

„Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa na lata 2012- 2020” poświęcona będzie konferencja z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Rolnictwa Włoch, która odbędzie się w  poniedziałek, 22 października, o godz. 10, w sali im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Spotkanie otworzy członek Zarządu Województwa Pomorskiego Czesław Elzanowski.

Idea tworzenia dokumentów strategicznych planujących rozwój obszarów wiejskich, rolnictwa i rybactwa do 2020 r. realizowana była jednocześnie na poziomie Unii Europejskiej oraz kraju. M.in. w dniu 24 listopada 2009 r. Komisja Europejska opublikowała dokument „Konsultacje dotyczące przyszłej strategii gospodarczej UE 2020”. Niemal równolegle Rada Ministrów podjęła decyzję o opracowaniu dziewięciu zintegrowanych strategii rozwoju, które będą stanowiły wkład, a zarazem realizowały Średniookresową Strategię Rozwoju Kraju do 2020 r. oraz Długookresową Strategię Rozwoju Kraju do 2030 r. Spośród dziewięciu zintegrowanych strategii rozwoju jedna dotyczy rozwoju obszarów wiejskich, rolnictwa i rybactwa. Na bazie uzyskanych informacji w MRiRW rozpoczęto prace nad ostatecznym kształtem „Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i obszarów wiejskich” na lata 2012-2020 (SZRWRiR). Głównym celem opracowania SZRWRiR było określenie kluczowych kierunków rozwoju obszarów wiejskich, rolnictwa i rybactwa w perspektywie do 2020 r., co pozwoli właściwie zaadresować zakres interwencji publicznych finansowanych ze środków krajowych i wspólnotowych w nowej perspektywie finansowej UE 2014-2020.

Tak wypracowany dokument zawiera opis długookresowego celu/kierunku rozwoju obszarów wiejskich, rolnictwa i rybactwa: „poprawa jakości życia na obszarach wiejskich oraz efektywne wykorzystanie ich zasobów i potencjałów, w tym rolnictwa i rybactwa, dla zrównoważonego rozwoju kraju”. Realizacji tego celu w perspektywie 2020 r. mają służyć działania ujęte w następujących pięciu celach szczegółowych: wzrost jakości kapitału ludzkiego, społecznego, zatrudnienia i przedsiębiorczości na obszarach wiejskich; poprawa warunków życia na obszarach wiejskich oraz poprawa ich dostępności przestrzennej; bezpieczeństwo żywnościowe; wzrost produktywności i konkurencyjności sektora rolno-spożywczego; ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu na obszarach wiejskich.

Działania zaprojektowane w ramach poszczególnych celów szczegółowych strategii wychodzą naprzeciw nowym wyzwaniom cywilizacyjnym, w tym m.in. starzenia się społeczeństw, zmian klimatu, rozwoju technologii informacyjnych, mobilności zawodowej oraz mobilności terytorialnej. Jest to dokument, w którym wyznaczone zostały kierunki działań finansowanych lub współfinansowanych ze środków publicznych, zarówno krajowych jak i unijnych. Działań – które zostały określone przez pryzmat zasobów i funkcji jakie pełnią obszary wiejskie, rolnictwo i rybactwo w Polsce i na świecie oraz w oparciu o pięć kluczowych zagadnień, tj. kapitał ludzki, jakość życia, bezpieczeństwo, konkurencyjność i środowisko. Działania ujęte w strategii będą finansowane ze środków krajowych i unijnych, z których dominującą rolę odegrają środki Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Spójności.

Przez blisko 2,5 roku trwały uzgodnienia treści strategii, która przedstawiana była również na różnych forach. W dniu 25 kwietnia 2012 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa” na lata 2012-2020. W związku z bardzo istotną rolą samorządu terytorialnego, jaką pełni on we wdrażaniu programów współfinansowanych ze środków unijnych oraz rolą strategii w kształtowaniu przyszłych programów operacyjnych w szczególności w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Spójności, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zainicjowało cykl spotkań/konferencji regionalnych poświęconych prezentacji „Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa” na lata 2012-2020.

Podczas konferencji wystąpią m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Waldemar Guba -   zastępca dyrektora Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy; Paweł Łazarski z Wydziału Polityki Strukturalnej Departamentu Rybołówstwa oraz Wanda Klepacka z Wydziału Analiz Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej.

Ministerstwo Rolnictwa Włoch reprezentować będzie Avelio Marini z Instytutu Rynków Rolnych w Sieci Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa, który zajmuje się zagadnieniami powiązań rolnictwa i środowiska, rozwojem obszarów wiejskich i górskich, LGD i moderatorów, krótkimi łańcuchami dostaw i lokalnych układów produkcji i konsumpcji.

Wśród zaproszonych znajdą się przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych, jednostek samorządu terytorialnego oraz grupy producentów rolnych, członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorskie, wytwórcy żywności tradycyjnej i ekologicznej, Lokalne Grupy Działania, Lokalne Grupy Rybackie, partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich województwa pomorskiego.

+2 Tak, wszystko dobrze, byle bez Karnickiego
[link usunięty]
22 październik 2012 : 07:55 Guest | Zgłoś
+1 Panga nas zeżre
Popieram udział lokalnych rybaków w na rynku. Mamy dobre i dorodne polskie ryby, a przy szybszej dystrybucji mogą codziennie gościć na naszych stołach świeże karpie i pstrągi, a nie bezwartościowe mrożone azjatyckie pangi (fuj!).
22 październik 2012 : 09:38 Guest | Zgłoś
0 nie damy się zeżreć pandze
masz rację, mi szczególnie zależy na zdrowych rybach - za kilka miesięcy zostanę mamą. Kobiety w ciąży powinny jeść ryby, bo to cenne źródło kwasu foliowego który wspomaga prawidłowy rozwój płodu i niweluje ryzyko chorób. Nie chcę ryb z podejrzanego źródła. A, że mieszkam na południu Polski, to niestety dostęp do świeżych i pewnych ryb jest nieco ograniczony :/
22 październik 2012 : 10:53 Guest | Zgłoś
0 re:
Amelio, to zrozumiałe, że zależy nam na dobru naszych dzieci. Ostatnio czytałam artykuł o masowej hodowli łososia i naprawdę włos dęba staje. Gdy ja byłam w ciąży zaopatrywałam się w ryby i inne produkty w sieci Organic Farma Zdrowia - to jest gwarancja zdrowej i nieprzetworzonej żywności...
22 październik 2012 : 11:43 Guest | Zgłoś
0 tak
Cytuję kamka:
w sieci Organic Farma Zdrowia - to jest gwarancja zdrowej i nieprzetworzonej żywności...

Tak, też lubię tam robić zakupy. Oprócz wyraźnie intensywniejszego smaku zwracam szczególną uwagę na certyfikaty - to jest bezpieczne potwierdzenie jakości
22 październik 2012 : 12:21 Guest | Zgłoś
-2 @meilo !
Polskie ryby morskie nie mają certyfikatów, rybacy ich na razie nie chcą !
22 październik 2012 : 16:21 Guest | Zgłoś
0 Ile razy jedliście ceryfikowany produkt z Chile ?
Ze strony internetowej TVP---Łososiowy król ---
(Salmonopoly)----
TVP 2 – 01:30, 20.09.2011---


Norweg John Friedriksen jest największym hodowcą łososi na świecie. W Norwegii jego hodowle spełniają wymagania ekologiczne i zdrowotne. W Chile, gdzie przepisy dotyczące ochrony środowiska traktowane są swobodnie, hodowle Fredriksena niszczą środowisko, a ich pracownicy nie mają zagwarantowanych podstawowych praw. Realizatorzy filmu stawiają tezę, że hodowla łososi na wielką skalę przynosi więcej strat niż korzyści. Główny bohater dokumentu - "łososiowy król", dba o wizerunek firmy, finansując organizacje ekologiczne.
22 październik 2012 : 19:37 Guest | Zgłoś
0 Panga ma certyfikat zielonych
[link usunięty]
22 październik 2012 : 19:01 Guest | Zgłoś
0 Kuroryby
Jakość pangi nie różni się od jakości kurczaków !!!
23 październik 2012 : 09:33 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter