Rybołówstwo

W poniedziałek, 22 października, europejska Rada Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa podejmie najprawdopodobniej decyzję o limitach połowowych dla krajów UE na 2013 rok. Dla polskich rybaków najważniejszy jest limit połowowy na dorsze. Nie mamy jednak dobrych wiadomości: przyszłoroczny limit będzie zmniejszony o około 1200 ton.

Zmniejszenie limitu tej ryby o 2 proc. na łowiskach zachodnich i 9 proc. na łowiskach wschodnich, to propozycja Komisji Europejskiej. Naszych rybaków dziwią takie decyzje, bo jak wynika z badań, dorsza w morzu przybywa.

Polscy rybacy mogą w tym roku odłowić 20 434 ton dorsza. To aż o 15 proc. więcej niż w 2011 roku. Mimo, że limit jest tak wysoki, rybacy nie mają się czym chwalić.

- Wykorzystanie kwoty połowowej dorsza w podobszarach 22-32 Morza Bałtyckiego na dzień 1 października 2012 r. wynosi 37 proc. - wyjaśnia Iwona Chromiak z biura prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Informacje te są przygotowane na podstawie danych z dzienników połowowych wprowadzonych do Elektronicznego Rejestru Statków.

Oznacza to, że rybacy, mimo wysokiego limitu połowowego, odłowili tylko niewiele ponad 8 tysięcy ton dorszy. Raczej niemożliwe, aby pozostałe 12 tysięcy ton odłowili w 3 miesiące. Tym bardziej, że jesień to okres sztormów. Możliwe, że właśnie z powodu tak niskiego odłowu Komisja Europejska obniżyła polskim rybakom limity na przyszły rok. Środowisko rybackie wskazuje jednak inne problemy.

- Od 2009 do 2011 roku obowiązywała nas tak zwana trójpolówka, w ramach której co roku łowiła tylko jedna trzecia floty rybackiej - wyjaśnia Andrzej Tyszkiewicz, armator i członek Związku Rybaków Polskich. - Rybacy, którzy nie łowili dorsza, otrzymywali odszkodowania. Pieniądze te wystarczyły jednak tylko na podstawowe utrzymanie jednostek i załogi. Pojawiły się problemy z pracą, rybacy uciekali z kutrów i dzisiaj jest tak, że wiele jednostek po prostu nie jest przygotowanych na połowy. Ten trzyletni okres zamiast pomóc rybakom, tylko zniszczył nasze środowisko. Naszym zdaniem decyzja o wprowadzeniu trójpolówki była zła i doprowadziła do stanu, w którym niemodernizowana flota rybacka nie jest w stanie odłowić przydzielonego limitu dorszowego. Dla nas największym problemem jest to, że urzędnicy zamiast pozwolić nam spokojnie łowić, ciągle zmieniają przepisy i wprowadzają nowe zasady.

Jak się dowiedzieliśmy, nowe zasady mają pojawić się już w styczniu 2013 roku. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie chce jednak powiedzieć, jakie to mają być zmiany i czego będą dotyczyły.

- Z uwagi na obecny stopień wykorzystania nie tylko kwoty połowowej dorsza, ale również innych gatunków ryb, z punktu widzenia administracji rybackiej niezbędna wydaje się rewizja obowiązującego sposobu podziału ogólnych kwot połowowych na Morzu Bałtyckim. Kwestia ta jest obecnie szczegółowo analizowana - mówi Iwona Chromiak, z biura prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Ponadto, należy przypomnieć, że mając na celu potrzebę szerszego włączenia przedstawicieli środowiska rybackiego w proces podziału kwot połowowych, minister właściwy ds. rybołówstwa powołał zespół do spraw opracowania zasad zarządzania ogólnymi kwotami połowowymi na Morzu Bałtyckim. Zespół ten działa jako ciało doradcze ministra, a rozwiązania wypracowane przez zespół znalazły odzwierciedlenie w obecnie obowiązującym rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie sposobu i warunków wykorzystania ogólnej kwoty połowowej. Dlatego też kwestia ewentualnych zmian podziału kwot połowowych zostanie przedyskutowana na forum zespołu, aby ustalić czy należy takich zmian dokonać. Reasumując, w chwili obecnej nie jest znany zakres ewentualnych zmian, jakie należałoby wprowadzić w odniesieniu do poszczególnych gatunków ryb.

Nam udało się nieoficjalnie dowiedzieć, że jednym z pomysłów forsowanych przez urzędników jest możliwość zamiany lub sprzedaży/kupna limitu od innego armatora. Do tej pory bowiem limity były sztywno przydzielane na cały rok, bez możliwości zamiany. Co ciekawe, pomysł ten był wcześniej forsowany przez rybaków.

- Już w 2011 roku mówiliśmy, aby rozluźnić przydział limitów dorszowych i pozwolić na ich sprzedaż lub zamianę. Chcieliśmy również, aby limity były przyznawane co kwartał, dzięki czemu podział byłby bardziej elastyczny. Nikt jednak naszych rozwiązań nie brał pod uwagę. Teraz dowiadujemy się, że są jakieś pomysły, ale nie wiadomo jakie. Jest już za późno, aby wprowadzać je na 2013 roku - dodaje Andrzej Tyszkiewicz.

W obronie polskiej gospodarki rybackiej stanęli polscy europarlamentarzyści. O tym, że podział limitów i ich odławianie powinno być bardziej elastyczne, przekonuje europoseł PO Jarosław Wałęsa, który jest członkiem Komisji Rybołówstwa w Parlamencie Europejskim. Wałęsa na październikowym posiedzeniu komisji zaprezentował swój raport dotyczący długoterminowego planu dla zasobów dorsza w Morzu Bałtyckim. Wałęsa wykazał w nim, że pomysł Komisji Europejskiej na odnowienie się stada dorszowego był dobry, ale nie dokonano żadnej rewizji tego planu i nie przedstawiono nowych rozwiązań, które pomogłyby w bardziej elastyczny sposób go realizować.

Zdaniem Wałęsy powinien być stworzony mechanizm, który umożliwiałby ewentualny wzrost liczby dni, w których można poławiać w sytuacji, kiedy śmiertelność połowowa jest poniżej celu. Europoseł uważa również, że łodziom mniejszym niż 12 metrów powinno się umożliwić połowy w obszarze do 12 mil morskich w okresie zamkniętym na połowy (między innymi w czasie ochrony dorsza, która trwa od lipca do sierpnia).

- Ku naszemu zadowoleniu, rybacy na Bałtyku prowadzą połowy w sposób bardzo odpowiedzialny, a poziom kontroli rybołówstwa dorsza bałtyckiego jest oceniany wysoko. W tej sytuacji regulacja nakładu połowowego i okresów zamkniętych nie mają kluczowego znaczenia. Z tego właśnie względu zdecydowałem się na nieduże uelastycznienie obu mechanizmów - mówił na komisji Jarosław Wałęsa.

Do tematu wrócimy.

Tekst i zdjęcia: Hubert Bierndgarski

+3 Co innego mówi Wałęsa
a co innego Bruksela, ciekawe że mają tych samych doradców i te same "badania naukowe", ciekawe jest też przełożenie do poniedziałku decyzji o kwotach, życzymy oleju w głowie i przewidywania przyszłości.
19 październik 2012 : 12:57 Guest | Zgłoś
+2 klin
to w 2010 roku 1/3 floty limit wylowila a w tym cała ma problem ?
19 październik 2012 : 17:38 Guest | Zgłoś
+7 Ciekawe dlaczego ...
Polska bałtycka flota rybacka według Komisji Europejskiej w 2007 do 15 czerwca miała rzekomo złowić 32 tys. ton dorszy podczas , gdy zasoby tych ryb miały być w katastrofalnym stanie , a obecnie prawie taka sama flota przez dziesięć miesięcy zdołała złowić zaledwie 8 tys. ton tych ryb pomimo rzekomo dobrego stanu zasobów ???
19 październik 2012 : 17:46 Guest | Zgłoś
+1 Odpowiadam
Odpowiedź na ten cud natury nadejdzie niedługo.
19 październik 2012 : 21:13 Guest | Zgłoś
-1 jak cena limitu
?
19 październik 2012 : 18:43 Guest | Zgłoś
+1 z troski o rybaków i polskie rybołówstwo
W lipcu i sierpniu jest zakaz połowu dorsza w Bałtyku. Jeśli więc jest w smażalniach nad naszym morzem, to pochodzi z zamrażarkidr Zbigniew Karnicki
W lipcu i sierpniu jest zakaz połowu dorsza w Bałtyku. Jeśli więc jest w smażalniach nad naszym morzem, to pochodzi z zamrażarki, a złowiony został wiosną lub jesienią - mówi dr Zbigniew Karnicki z Morskiego Instytutu Rybackiego. Największą zaletą pangi wbrew pozorom nie jest tylko cena. To ryba bez smaku, bez ości i bez zapachu, co sprawia, że kucharz może z nią zrobić, co mu się chce - mówi dr Karnicki.
Dotąd rybołówstwo to było polowanie. Te czasy jednak odchodzą w niepamięć. Z połowami dzieje się to, co z rolnictwem tysiące lat temu. Przechodzimy z polowania do hodowania. Dziś są przecież nawet hodowle dzików, jeleni czy danieli. Rybołówstwo musi pójść w tę samą stronę. Zresztą akwakultury dostarczają obecnie ponad połowę ryb do celów spożywczych na świecie - mówi dr Karnicki.
20 październik 2012 : 07:20 Guest | Zgłoś
+3 Karnicki żarł za dużo pangi, stąd to wszystko
[link usunięty]
20 październik 2012 : 08:03 Guest | Zgłoś
+1 Do Zażenowanego
Kolego, dlaczego dopiero teraz pokazujesz, że Karnicki ma takie poglądy na rybołówstwo, zmarnowałeś nam dużo czasu, nie wybaczę Ci tego.
20 październik 2012 : 12:06 Guest | Zgłoś
0 z troski
to dr Karnicki nie wie że łodzie do 8 m mogą łapać w lipcu i sierpniu,Czemu więc wprowadza opinie w błąd nie raz w lipcu musiałem sie tłumaczyć że nie jestem kłusownikiem
20 październik 2012 : 16:20 Guest | Zgłoś
0 Zachod
Lipiec i sierpien mozna legalnie łapac na zachod od 15 i kazdy o tym wie:)
20 październik 2012 : 17:04 Guest | Zgłoś
0 zachód
adamie 22 przeczytaj rozporządzeni 1098/2007ue a dowiesz sie że jednostki do 8 m mogą poławiać dorsza bez względu na obszar we wszystkich mieśącach roku.Jednostki poniżej 8m są zwolnione z wieloletniego programu ochrony dorsza dlatego też nie były brane pod uwage przy rekompensatach
20 październik 2012 : 22:54 Guest | Zgłoś
0 Dobra rada dla łódek do 8 metrów
Trójpolówka została wprowadzona nielegalnie, gdyż zastosowano do jej uruchomienia rozporządzenie zamiast ustawę, łódki do 8 metrów pozbawione rekompensat zostały potraktowane niezgodnie z konstytucją ponieważ odmowa przyznania odszkodowań dyskryminowała armatorów i załogi łodzi do 8 metrów. Sprawa jest bardzo prosta do wygrania a wszystkie pieniądze do odzyskania, należy się tylko skontaktować z prawnikami i złożyć zbiorowy wniosek do sądu, załączając ustawę i stosowne rozporządzenia, które są z nią sprzeczne. Sprawa jest o tyle godna uwagi, że małe łódki klepią ostatnio największą biedę a unijnych pieniędzy zostało jeszcze całkiem sporo.Dobrą informacją dla reszty rybaków jest fakt, że pomimo nielegalnego wprowadzenia trójpolówki wypłacone pieniądze nie mogą być już odebrane bo odpowiedzialność za trójpolówkę ponosi administracja rybacka i doradcy z MIRu.
21 październik 2012 : 08:10 Guest | Zgłoś
0 do drobny
obecnie 1098/2007 jest zamienione na 1224/2009 bodajże , 1098 przeszło do lamusa
21 październik 2012 : 13:01 Guest | Zgłoś
0 bzdura
nie wprowadzaj ludzi w błąd. Są to dwa różne rozporządzenia 1098 to wieloletni plan ochrony dorsza a 1224 to rozporządzenie kontrolne. 1224 zastąpiło kilka artykułów z 1098 ale 1098 cały czas obowiązuje.
21 październik 2012 : 16:31 Guest | Zgłoś
0 kuter 24 m
LIMIT OK 60 TON WYŁAWIAMY W PIĘĆ REJSÓW PÓŹNĄ JESIENIĄ . BARANY . DAJCIE MI 200 TON TO TEŻ ODŁOWIĘ . SZKODA MI TYLKO CZASU NA PRZEZBRAJANIE JEDNOSTKI. MAŁE ŁÓDKI ZA DUŻO DOSTAJĄ LIMITU I NIE ODŁAWIAJĄ , STĄD SŁABE STATYSTYKI. TYLE TYLKO ŻE GŁOŚNO KRZYCZĄ I URZĘDNICY SIĘ ICH BOJĄ. JAK KTOŚ NIE JEST W STANIE WYŁOWIĆ LIMITU TO MOŻE DOSTAŁ GO ZA DUŻO . A DORSZ W BAŁTYKU JEST.!!!!
23 październik 2012 : 07:58 Guest | Zgłoś
0 do kutra 24
Rzeczywiście przezbrajanie jednostki trwa chyba ze dwa miesiące. Ja bym chciał zobaczyć te pięć rejsów, chyba, że po 7 dni każdy. A tak wogóle to po co Ci 200 ton, skoro są inne jeszcze ryby w bałtyku i jeszcze masz do tego kuter bardziej niż inni przystosowany. Z tego chyba też da się wyżyć. Pozdrawiam normalnych i nie zachłannych, a takich coraz mniej.
23 październik 2012 : 13:58 Guest | Zgłoś
0 do kuter 24m
To co jeszcze Ci mało jak w pięc rejsów zarobisz taką kapuche!!!!! Masakra Facet zarabia ładnych paredziesiat tysiecy jak nie kilka set a sie czepia biednych małych jednostek które przywożą Po np. 100 kilo dorsza!!!!! POWODZENIA Z TAKIM TOKIEM MYSLENIA ,,DAJCIE MI,A RESZTE JEB...." DALEKO ZAJDZIESZ KOLEGO ;/--------Burak!!!!!!!!!!!!!!!!!
23 październik 2012 : 12:26 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9877 4.0683
EUR 4.2675 4.3537
CHF 4.3848 4.4734
GBP 4.9599 5.0601

Newsletter