Rybołówstwo
Blisko 440 mln zł otrzymają 22 Lokalne Grupy Rybackie (LGR) - poinformował w czwartek minister rolnictwa Marek Sawicki.

Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na rozwój sektora rybackiego, podnoszenie jakości produktów i środowiska na obszarach rybackich. Resort rolnictwa wybrał 22 najlepsze LGR, które uzyskały najwyższą liczbę punktów w ramach unijnego II konkursu na wybór Lokalnych Grup Rybackich do realizacji Lokalnych Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich.

Najlepiej wypadło stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka "Wielkie Jeziora Mazurskie". Suma środków finansowych za-kontraktowanych dla wybranych w ramach II konkursu stowarzyszeń wyniosła ok. 440 mln zł.
- Budżet wspólnej polityki rybackiej dla Polski na lata 2007-2013 to ok. 1 mld euro, a więc - w zależności od przelicznika - ok. 4 mld zł.

- Na Lokalne Grupy Rybackie w tym działaniu przeznaczamy jedną trzecią budżetu - to jest ponad 313 mln euro. Z tego w pierwszej edycji w poprzednim roku zostały podpisane umowy z 26 grupami na kwotę ponad 800 mln zł, dzisiaj podpisaliśmy umowy z kolejnymi 22 LGR, które zakontraktowały środki w wysokości ok. 440 mln zł - powiedział na konferencji prasowej Sawicki. Minister powiedział, że w Polsce działa 48 LGR na terenie 16 województw. Lokalne Grupy Rybackie to stowarzyszenia, które zrzeszają przedstawicieli sektora rybackiego, publicznego - np. gminy, oraz przedstawicieli sektora społecznego - osoby działające na terenach zależnych od rybactwa.

Aby uzyskać wsparcie z UE, grupy musiały przygotować wspólne projekty i wziąć udział w konkursie Sawicki poinformował, że w czwartek w resorcie odbyło się spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych i organizacji zrzeszonych w strukturach europejskich COPA -COGECA. - Dyskutowaliśmy na temat reformy Wspólnej Polityki Rolnej (po 2013 r.), widać wzajemną troskę o przyszły jej kształt, o konieczność daleko posuniętych zmian w tej Wspólnej Polityce Rolnej na rzecz jej unowocześnienia, uczynienia z niej polityki rozwojowej. To, co ciągle podkreślamy, zależy nam na tym, aby dobry budżet tej polityki był jednocześnie sprawiedliwie w Europie dzielony i żeby jednak odejść od historycznych tytułów dopłatności - powiedział Sawicki. Dodał, że organizacje rolnicze wspólnie występują, by kontynuować starania o wyrównanie poziomów dopłat rolnikom.
0 Rybołówstwo mazurskie to lokomotywa rozwoju Polski
zawsze tak było i będzie, przynajmniej do 9 października
06 sierpień 2011 : 13:28 córka rybaka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 niestety racja
niestety racja
10 sierpień 2011 : 23:26 xl Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Ciekawe czy Bruksela wie na co wydaje się jej piniądze
pewnie tak samo wie jak w grecji
06 sierpień 2011 : 13:43 zorba Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Tylko się nam uczyć
Najbardziej inteligęntnie, logicznie i mądrze zostały napisane programy operacyjne grup rybackich z pomorskiego, oczywiście czystym [przypadkiem jest to że Pan minister tez jest z pomorskiego, zaraz za nimi należy uplasować małopolskę mazowieckie i oczywiście wielkopolsę.\nA nieudaczniki niech nie marudzą, było się starać ...włazić
06 sierpień 2011 : 22:28 ryb Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Jarosław Wałęsa broni rybaków, Platforma Obywatelska
Interpelacja Sejmowa Warszawa, dnia 21 sierpnia 2007 r. Szanowny Panie Ministrze! Wprowadzenie przez Komisję Europejską zakazu połowu dorsza w wodach południowego Bałtyku (rozporządzenie nr 807/2007) postawiło polskie rybołówstwo bałtyckie w obliczu bankructwa. Komisja Europejska obarczyła zbiorową odpowiedzialnością całe środowisko rybackie. Nie przedstawiono dowodów o przekroczeniu przyznanego Polsce limitu połowu dorsza. Zmniejszenie limitów połowowych i zwiększony okres ochronny na dorsza znacznie nadwyrężyły sytuację ekonomiczną polskich rybaków.\n\n Połowy dorsza są podstawowym źródłem dochodów dla rybaków i ich rodzin. Wprowadzenie przez Komisję Europejską zakazów połowów pozbawia tych ludzi środków do życia.\n\n W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:\n\n - Czy Ministerstwo Gospodarki Morskiej podjęło odpowiednie działania w celu uzyskania od Komisji Europejskiej limitów połowu dorsza umożliwiających ekonomiczną opłacalność polskiej bałtyckiej floty rybackiej?\n\n - Czy Ministerstwo przewiduje uruchomienie rekompensat finansowych za przymusowe postoje w portach, które umożliwią przetrwanie trudnego okresu między połowami?\n\n - Jakie są najbliższe plany Ministerstwa w sprawie poprawy polskiego sektora rybackiego?\n\n Posłowie Jarosław Wałęsa i Sławomir Rybicki
07 sierpień 2011 : 15:39 demos Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter