Prawo, polityka

Podczas IV sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego marszałek podsumował fakty dotyczące planowanego przez rząd przekopu Mierzei Wiślanej. Jednocześnie prosił radnych o merytoryczną rozmowę. – Apeluję do nas wszystkich o namysł i refleksję – mówił Mieczysław Struk. – Sposób i łatwość formułowania bezpodstawnych, ale bardzo krzywdzących zarzutów, jest wyrazem pogardy względem podejmowanych przez Zarząd Województwa Pomorskiego działań – powiedział marszałek.

Burzliwa dyskusja, dotycząca przekopu mierzei, trwała ponad godzinę.

Konsekwentny sprzeciw

Marszałek Mieczysław Struk, przedstawiając informacje o przekopie Mierzei Wiślanej, przypomniał najważniejsze argumenty przemawiające przeciwko tej inwestycji. Chodzi o brak ekonomicznego, gospodarczego, militarnego i ekologicznego uzasadnienia budowy. Inwestycja w przekop nigdy się nie zwróci, a jej koszty i ewentualne zyski są obliczone błędnie. Samorząd Województwa Pomorskiego konsekwentnie od 12 lat sprzeciwia się tej inwestycji.

– Głos ten jest głosem mieszkańców województwa pomorskiego, a nie województwa sąsiedniego – mówił marszałek Struk. – Długo apelowaliśmy do dysydentów o rozpoczęcie dialogu na temat zgłaszanych przez nas wątpliwości. Pierwsze moje oficjalne spotkanie z Ministrem Markiem Gróbarczykiem odbyło się dopiero w grudniu 2018 r. Jednak, jak się okazało, nie było to rozmowa na temat słuszności realizacji inwestycji. Decyzja o realizacji przekopu Mierzei nie podlegała dyskusji – tłumaczył Struk.

W tym samym czasie RDOŚ w Olsztynie wydał dla decyzji środowiskowej rygor natychmiastowej wykonalności. W tej sytuacji Urząd Morski w Gdyni mógł na podstawie nieprawomocnej jak dotąd decyzji uzyskiwać kolejne pozwolenia. Chodzi m.in. o pozwolenie wodnoprawne.

Samorząd głosem Rosji?

– Dyskusja dotycząca przekopu przestaje być konstruktywna wobec kłamliwych zarzutów wyrażanych przez polityków PiS – podkreślał Mieczysław Struk. Chodzi o wypowiedzi w mediach, które sugerowały, że Zarząd Województwa Pomorskiego jest agentem Rosji lub mówi tym samym głosem, co rosyjscy politycy.

– Chciałbym stanowczo zaprotestować przeciwko takiej nieusprawiedliwionej i obraźliwej narracji – mówił marszałek Struk. – Apeluję do wszystkich o namysł i refleksję. Ton, jaki część radnych nadaje toczącej się dyskusji na temat przekopu Mierzei, łatwość formułowania bezpodstawnych i krzywdzących zarzutów, jest niczym innym jak wyrazem pogardy względem podejmowanych przez Zarząd Województwa Pomorskiego działań – przypomniał marszałek Struk.

Podczas wystąpienia marszałek zaznaczył także, że aktywność Zarządu Województwa Pomorskiego w kwestii przekopu rozpoczęła się na długo zanim strona rosyjska oficjalnie zabrała głos w tym temacie. Żaden z dokumentów strategicznych województwa nigdy nie przewidywał możliwości realizacji tej drogi wodnej, a wszelkie zapisy podkreślały kontrowersje wiążące się z tym przedsięwzięciem. Region pomorski nigdy nie był zaangażowany w międzynarodowy dialog w sprawie realizacji przekopu Mierzei. Zastrzeżenia do budowy mają też m.in. Rada Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Wojewódzka Rady Ochrony Przyrody (2008), Regionalna Rada Ochrony Przyrody (2013), Wojewódzka Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna (2016), Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (2018) oraz liczne organizacje ekologiczne.

Konstruktywna dyskusja

Wystąpienie marszałka wywołało długą dyskusję. Głos zabrała m.in. obecna na sesji posłanka Małgorzata Chmiel, która mówiła, że wielokrotnie próbowała w sejmie podejmować dyskusję nt. przekopu, jednak nie była wysłuchana, a jej merytoryczne argumenty trafiały w próżnię.

Z kolei radni PiS podkreślali, że dyskusja o przekopie w sejmiku województwa była prowadzona już wielokrotnie i nie ma sensu podejmować jej kolejny raz. – Temat przekopu jest tematem bardzo długim – powiedział Karol Guzikiewicz. – Przed chwilą, w pięć minut znalazłem artykuł ze „Sputnika", czyli jednego z mediów proputinowskich. Trzy dni temu taką instrukcję, o jakiej mówił marszałek Struk, dała ta gazeta. Marszałek mówi argumentami Rosji, językiem Putina. Ja uważam, że ten temat powinniśmy zamknąć, bo procedura trwa. W marcu zostanie wydana decyzja – komentował Karol Guzikiewicz.

Przeciw mowie nienawiści

Marszałek zaapelował o merytoryczną dyskusję na argumenty, pozbawioną domniemań i obrażania innych. – Wszyscy jesteśmy politykami, na barkach których spoczywa odpowiedzialność za rzetelne kreowanie opinii publicznej – mówił marszałek Struk. – Proszę pamiętać, że kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. W ostatnich dniach przeżywaliśmy tragedię, która na długo pozostanie w naszych sercach i głowach. Nie dopuśćmy do sytuacji, w której w wyniku nieodpowiedzialnego zachowania, dojdzie do kolejnej – dodał Struk.

W odpowiedzi na zarzuty radnych PiS, marszałek Mieczysław Struk powiedział, że w debacie brakuje argumentów. – Ta dyskusja nie ma charakteru merytorycznego, a decyzja o przekopie jest polityczna – mówił Struk. – Rozmowy stają się atakiem politycznym na zarząd i na moją osobę. W mediach jestem obrażany, nazywany agentem Rosji. Proszę o odrzucenie takiego tonu rozmów, które powodują, że jestem szkalowany w mediach. Komentarze pod tego typu materiałami wzbudzają nienawiść i pogardę dla mojej osoby. Rozmawiajmy o argumentach – zaapelował marszałek Struk.

rel (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego / Aleksandra Chalińska)

-67 Racja
Marszalek Struk ma racje. To wyrzucanie pieniedzy w bloto. PiS jest sterowany przez Kreml a nie Struk. Oni doza do sabotazu - znieszczenia Zulaw i Elblaga.
28 styczeń 2019 : 15:36 Zenon | Zgłoś
+69 Ruska agentura w natarciu
Marszałek Struk ma tak samo rację jak agentura kacapów w Polsce ,której motywem jest nie bo nie a celem jest ograniczanie suwerenności polski szczególnie w strategicznych dziedzinach ważnych z punktu widzenia ekonomii polski.
Takie inwestycje jak ta planowana przez mierzeję na zachodzie Europy występują i są budowane w dużych ilościach i nikt tam nie zadaje tak idiotycznych pytań.
28 styczeń 2019 : 17:14 taka prawda | Zgłoś
+75 tak najłatwiej
Tradycyjnie szukamy przeciwnków inwestycji na wschodzie,a może należy obrócić się o 180 stopni i poszukać oponentów tuż pod nosem?
29 styczeń 2019 : 18:52 8989 | Zgłoś
-56 Zgadzam sie z Zenonem
Ja też uważam, że Marszałek Struk ma rację. Ten przekop to pisowskie fantasmagorie za nasze pieniądze i próba przykrycia prokremlowskiej, w rzeczywistości, polityki rządu. A p. Guzikiewicz nie szuka rosyjskich agentów w otoczeniu Macierewicza.
30 styczeń 2019 : 15:53 DarekN | Zgłoś
+69 ?
Sprawa dotyczy całej Polski.Tak jak sprawa budowy gazoportu,tunelu pod Świną,budowy autostrad,dróg szybkiego ruchu,portów lotniczych,rozbudowy portów morskich i dróg żeglownych do owych portów.Aktualnie rozbudowywane są porty w Gdańsku,Świnoujściu,Szczecinie i Kołobrzegu,małe porty nad Zalewem Szczecińskim.To zastanawiające,że akurat projekt reaktywacji portu w Elblągu,za polskie pieniądze, budzi tyle,na szczęście lokalnych, sprzeciwów.Przypomnę,że był czas w historii Polski kiedy sprzedawaliśmy polskie zboże do całej ówczesnej Europy.Niestety lwia część zysków z owej sprzedaży zostawała w niepolskim wtedy Gdańsku.Decyzja o budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną jest słuszna i korzystna dla Polski.
28 styczeń 2019 : 17:46 8989 | Zgłoś
-71 kto i co ?
Kto i co tym przekopem/kanałem będzie woził ? RDOŚ w Olsztynie , Prezydent Elbląga ? Kto i za ile będzie pogłębiał kanał ?
29 styczeń 2019 : 16:33 maciek2 | Zgłoś
+68 Przekop mierzei wiślanej
Jestem za przekopem aby się odsunąć od ruskich i J...…o Putina i innych oligarków.
Nie wiem dlaczego taki sprzeciw, ale w całym świecie budują nowe porty, kanały i mariny tyko w Polsce idzie tak opornie.
Pozdrawiam
29 styczeń 2019 : 08:26 Leszek Rzewuski | Zgłoś
+79 Budować przekop!
Tysiące, wiele tysięcy przekopów, kanałów, tam, zapór, sztucznych jezior, wysp, itp. inwestycji było budowanych przez wiele dziesięcioleci w całej Europie, w tym w Polsce. Inwestycje te są dziś uważane za jak najbardziej proekologiczne, służą bezpieczeństwu, podnoszą walory krajobrazowe, stanowią siedliska zwierząt - ptaków, ryb, ssaków... Gdyby w czasach realizacji tych inwestycji byli tacy durni pseudoekolodzy i urzędasy - NIC BY NIE POWSTAŁO!!!
29 styczeń 2019 : 09:40 Przekop | Zgłoś
0 Przekop
Chcę powiedzieć że gdyby nie Hitler to nie było by tyle kanałów na mazurach gdzie pływalność turystyczna
jest od Węgorzewa do Rucianego jest to odcinek 124 km. Kanał Mazurski został rozpoczęty lecz nikt nigdy go nie skończy bo nie ma kto zarządzić. A turystyka Żeglarska i Motorowodna coraz bardziej się rozwija, że nie ma prawie już miejsca na pływanie
po szlaku jezior mazurskich, gdzie zrobiła się taka komercja z czarterowanie jachtów że w marinach już sami nie wiedzą
ile brać kasy za postój w porcie.
L. Rzewuski
31 styczeń 2019 : 13:46 Leszek Rzewuski | Zgłoś
+66 Przekop
Może by mogło się odprężyć na szlaku jezior gdzie żeglarze i motorowodniacy mogli by się przenieść w rejon Żuław i tam sobie popływać ponieważ jest tu tyle fajnych miejsc. Ja osobiście doświadczyłem na Zalewie Wiślanym gdzie chciałem przepłynąć na morze bałtyckie i popłynąć do Szczecina wzdłuż wybrzeża, niestety Ruska Straż po sprawdzeniu paszportów nakazała nam spłynąć do kontroli celnej i tak skipiszowali nam łódź że naprawa po odrywanej tapicerki i innych części łodzi nadawała się do remontu który mnie kosztował 9000 złotych. W chwili obecnej przeciągnął bym ręcznie łódź przez las w Piaskach byle by nie płynąć do tych ruskich. Nie upierajcie się odnośnie przekopu powinniśmy być dumni że możemy podjąć taką inicjatywę z której wszyscy będziemy zadowoleni oprócz RUSKICH i ich POPLECZNIKÓW.
Leszek Rzewuski
31 styczeń 2019 : 13:48 Leszek Rzewuski | Zgłoś
-54 Duma kosztuje
Jak zeglarz jest dumny to niech finasuje ta inwestycje. Marszalek Struk ma racje jest to nieoplacane przedsiewziecie i niebezpieczne dla rejonu. Za droga zabawa aby ucieszyc kilkuset zeglarzy. Polecam szlak na Zalew przez Szkarpawe - jest piekny. :)
01 luty 2019 : 07:47 Zdzislaw | Zgłoś
-57 Przyklad z Holandii
Jak ktos ma slab pamiec lub nie wie o zatopieniu Zulaw to prosze poczytac

[link usunięty]

To nas czeka jak sluza nie wytrzyma naporu fal w czasie zimowych sztormow lub sasiedzi "otworza" ja jedna torpeda. Nie jestesmy w stanie zamknac Zatoki Gdanskiej a Zulawy leza na depresji.
01 luty 2019 : 07:28 Zenon | Zgłoś
0 Merotyrycznie
Jestem z Elbląga, nie jestem zwolennikiem obecnej władzy a martwi mnie upolitycznianie tej inwestycji. Jako żeglarz przepływałem cieśninę Piławską, ze względu na wschodnie standardy tamtejszej władzy nie chciałnym tego powtarzać, a przedzieranie się do Górek Wschodnich większym jachtem kilowym do przyjemności nie należy (kilka mostów, dwie śluzy).
Należy zwrócić uwagę, że oprócz Krynicy, wszystkie gminy nadzalewowe są od dawna zwolennikami przekopu.
Odnośnie opłacalności inwestycji: uważam, że ona się nigdy nie "zwróci", co absolutnie nie znaczy, że nie jest potrzebna i nie należy jej robić. Przykładowo kiedy gminie zwróci się wykonanie inwestycji ciągu pieszo-rowerowego? Kiedy starostwie się zwróci nakład na drogę do jakiejś małej wioski?
28 luty 2019 : 10:11 Tomasz Gniado | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter