Prawo, polityka

Rząd Hiszpanii zgodził się w poniedziałek na przyjęcie na terenie kraju dwunastu nielegalnych migrantów uratowanych w listopadzie przez statek rybacki pochodzący z okolic Walencji. Afrykańczycy próbowali dostać się do Europy z Libii na pontonie.

W poniedziałek rano informację o zgodzie władz Hiszpanii na przyjęcie migrantów ujawniły krajowe media, a także minister spraw wewnętrznych Malty Michael Farrugia. Władze w Madrycie potwierdziły w godzinach popołudniowych, iż po tymczasowym pobycie na Malcie Hiszpania przyjmie na swoim terytorium wszystkich dwunastu Afrykańczyków uratowanych wieczorem 21 listopada na Morzu Śródziemnym. Próbujących przepłynąć na pontonie z Libii migrantów uratował wówczas hiszpański statek Nuestra Madre de Loreto z portu Santa Pola koło Walencji.

W niedzielę po przekazaniu migrantów maltańskiej straży przybrzeżnej jednostka powróciła do Hiszpanii. Wcześniej rząd w Madrycie kazał kapitanowi statku z migrantami udanie się do "najbliższego, bezpiecznego portu".

30 listopada z pokładu Nuestra Madre de Loreto z powodu odwodnienia zabrany został przez służby medyczne na Maltę jeden z migrantów.

Pomimo gotowości załogi do przetransportowania pozostałych migrantów do Hiszpanii rząd premiera Pedra Sancheza odmawiał wydania zgody. Socjalistyczny gabinet sprzeciwiał się przyjęciu Afrykańczyków, pomimo że burmistrz gminy Santa Pola i władze wspólnoty autonomicznej Walencji deklarowały gotowość ugoszczenia migrantów.

W środę przedstawiciel rządu Sancheza we wspólnocie autonomicznej Walencji Juan Carlos Fulgencio informował, że "gabinet w Madrycie pracuje już intensywnie", aby przekonać Libię do ponownego przyjęcia migrantów na swoim terytorium. Jej rząd w sobotę zgodził się odebrać migrantów.

Afrykańczycy, pochodzący z Egiptu, Nigru, Senegalu, Somalii i Sudanu, odmawiali jednak konsekwentnie powrotu do Libii. Twierdzili, że zostaną tam zabici bądź poddani prześladowaniom.

Od czwartku liberalne i lewicowe media w Hiszpanii krytykowały rząd Sancheza za porzucenie realizowanej od początku kadencji polityki otwartych drzwi dla migrantów. Przypominały, że w czerwcu socjalistyczny gabinet zgodził się na przyjęcie ponad 600 Afrykańczyków ze statku Aquarius, których ugoszczenia odmówiły wówczas Włochy i Malta.

Marcin Zatyka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2737 4.3601
EUR 4.5589 4.6511
CHF 4.4385 4.5281
GBP 5.3531 5.4613

Newsletter