Porty, logistyka

Dzięki rozbudowie terminalu cena gazu dla wszystkich odbiorców, w tym dla przemysłu będzie niższa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowej uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków UE rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu.

"Poprzez unikanie możliwości bycia postawionym pod ścianą, pod murem (przez jednego dostawcę - PAP), będziemy mieli dobrą cenę, niższą cenę - niższą cenę dla gospodarstw domowych już mamy - niższą cenę dla przemysłu, niższą cenę dla wszystkich odbiorców gazowych" - mówił Mateusz Morawiecki.

Podkreślał, że dzięki inwestycji Polska będzie mogła stać się "hubem gazowym" dla całej centralnej Europy, gdyż "zdolności przyjmowania gazu połączone z gazociągiem bałtyckim i połączone również z pewnymi nowymi częściami naszej infrastruktury, o których myślimy, dadzą nam możliwość bycia poważnym graczem w tej części Europy".

"Gaz nie jest tylko surowcem energetycznym, surowcem gospodarczym. Gaz jest również surowcem politycznym, i wiedział o tym prezydent Lech Kaczyński, kiedy tę decyzję tutaj podejmował, inspirował, a potem monitorował przebieg prac związanych z realizacją tego gazoportu" - podkreślał.

Premier dziękował też szefowi MSWiA Joachimowi Brudzińskiemu, który - jak wskazał - odegrał ogromną rolę w budowie gazoportu. Wskazał, że przez lata Brudziński wielokrotnie "upominał" się o niego i pilnował jego budowy "od strony politycznej".

"W końcu, kiedy został utworzony, pilnował (Brudziński) wszystkich elementów. Choćby przed chwilą rozmawialiśmy, żeby skłonić do tego, aby te gazowce - które tutaj przyjeżdżają - miały polskie załogi" - podkreślił Morawiecki.

Szef rządu oświadczył, że gazoport jest również wielkim dziełem ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podziękował też m.in. pełnomocnikowi rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrowi Naimskiemu.

Terminal LNG położony jest na Wyspie Wolin, został otwarty w 2015, pierwszy gazowiec, Al Nuaman z dostawą 210 tys. m sześć skroplonego gazu ziemnego z Kataru zawinął 11 grudnia 2015. Operatorem terminalu jest spółka Polskie LNG, która obecnie realizuje program rozbudowy, który składający się czterech komponentów - zwiększenia mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mln metrów sześciennych, budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych, jak również skonstruowanie bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO.(PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś, Anna Tustanowska

-1 Jojo z Zespołu Szkół Rybołówstwa Morskiego
Poborca haraczy sprzed lat, to "pierwszy" marynarz "dobrej zmiany", zarazem jest drugim gazownikiem w kraju? :-)
24 kwiecień 2019 : 21:47 x | Zgłoś
-1 Najkrótsza recenzja...
...kłamczuszek.
25 kwiecień 2019 : 05:36 Bolesław | Zgłoś
-1 Haha
Tak jasne tańszy gaz ale tylko dla tych w jarmułkach
25 kwiecień 2019 : 05:46 Kamillosss | Zgłoś
0 Śmieszni są ci Niemcy...
...którzy dali się wkręcić Rosjanom w tak kiepski interes i kładą z nimi jakieś rury na dnie Bałtyku... Nie od dziś jednak wiadomo, że Niemcy w gospodarce potęgą żadną nie są i wszystko czego tkną im się sypie i przynosi same straty... A wystarczyło by poczekali na Polaków, którzy wkrótce wszystkim wokół będą sprzedawać nadmiar swego gazu po najniższych cenach na świecie, oczywiście gdy już rozbudują terminal ;)
25 kwiecień 2019 : 11:39 Rumcajs | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0048 4.0858
EUR 4.2823 4.3689
CHF 4.3852 4.4738
GBP 4.9827 5.0833

Newsletter