Porty, logistyka

Jak informuje w komunikacie Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA), rok 2017 należy do udanych w działalności spółki.

- Miniony rok zamykamy pozytywnym wynikiem finansowym. Na sukcesy firmy złożyły się, oczywiście poza siłą globalnej gospodarki i światowego handlu, także zaufanie naszych klientów – przyznała Angela Titzrath, prezes zarządu HHLA. Jak dodała, to również efekt inwestycji w terminalach, intensywnych czynności sprzedażowych, dialogu z klientami i działalności intermodalnej, którą określiła jako drugi, główny filar modelu biznesowego HHLA. 

Według wstępnych danych, HHLA zwiększył przychody o ponad 6 procent do 1,25 miliarda euro w ostatnim roku finansowym (poprzedni rok: 1,18 miliarda euro). Wynik operacyjny Grupy (EBIT) w wysokości 173 mln EUR wzrósł o ponad 5% (rok wcześniej: 164 mln EUR). Podgrupa Port Logistics osiągnęła przychód w wysokości 1,22 mld euro (rok poprzedni: 1,15 mld euro) oraz wynik operacyjny (EBIT) w wysokości 156 mln euro (rok ubiegły: 148 mln euro). Obejmuje to jednorazowe wydatki w wysokości około 25 mln euro na restrukturyzację organizacyjną i harmonizację istniejących programów emerytalnych.

Łącznie w terminalach kontenerowych HHLA w roku finansowym 2017 przeładowano łącznie 7,2 mln kontenerów. W porównaniu do 6,7 milionów TEU w roku poprzednim, oznacza to wzrost o 8,1 procent. Na trzech terminalach kontenerowych w Hamburgu przepustowość kontenerów wzrosła o 8,3 procent do 6,9 miliona TEU. Przepustowość w terminalu kontenerowym w Odessie wzrosła nieznacznie o 3,4 procent do 0,3 miliona TEU.

Intermodalne działania HHLA nadal się rozwijają. Wraz ze wzrostem 5,2 procent, wielkość transportu wyniosła 1,5 miliona TEU (rok wcześniej: 1,4 miliona TEU). Trend ten wynikał zarówno ze wzrostu ruchu kolejowego (1,1 mln TEU), jak i transportu drogowego (0,4 mln TEU).

Czytaj także: Pozytywny rok finansowy HHLA

AL, rel (HHLA)

1 1 1 1

Newsletter