Porty, logistyka

Chorwacka państwowa spółka LNG Hrvatska opublikowała zaproszenia do składania ofert w przetargu na dostawę pływającego terminalu LNG oraz budowę urządzeń naziemnych na wyspie Krk. Chorwacki terminal LNG ma być zakończeniem gazowego korytarza Północ-Południe.

Pierwsze z zaproszeń dotyczy ofert na dostawę FSRU (Floating Storage&Regasification Unit - pływający terminal regazyfikacyjny) oraz dodatkowych usług operowania jednostką i jej serwisowania. W drugim zaproszeniu LNG Hrvatska oczekuje ofert na zaprojektowanie i budowę odpowiedniego nabrzeża, gazociągu łączącego terminal z lądem, oraz niezbędnych instalacji na samym lądzie. W obydwu przypadkach termin składania ofert upływa 29 września.

Zgodnie z aktualnym harmonogramem terminal powinien ruszyć na początku 2020 r. Ma mieć zdolność regazyfikacji na poziomie 2,6 mld m sześc. gazu rocznie. Koszt budowy całego projektu LNG na wyspie Krk szacuje się na 363 mln euro. Na początku tego roku Chorwatom przyznano 102 mln euro dofinansowania z UE w ramach CEF (Connecting Europe Facility).

Terminal na Krk ma być południowym zakończeniem gazowego korytarza Północ-Południe, rozpoczynającego się w gazoporcie w Świnoujściu. W założeniu korytarz ma pozwolić przesyłać gaz między rynkami Europy Środkowo-Wschodniej prostopadle do tradycyjnego kierunku dostaw - ze wschodu na zachód. Ma to pozwolić na rozwój i integrację regionalnych rynków gazu oraz umożliwić szeregowi państw regionu większe uniezależnienie się od dostaw gazu rosyjskiego.

Ostatnio koncepcja korytarza została włączona do inicjatywy Trójmorza. W lipcu br., podczas II Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie prezydent Andrzej Duda mówił o zamiarze stworzenia takiego korytarza gazowego. "Chcemy poprzez ten system zabezpieczyć energetycznie kraje naszego regionu, by nie było sytuacji, że ktokolwiek może zastosować wobec naszej części Europy szantaż gazowy" - mówił Duda. Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović oceniała wtedy, że terminal na Krk jest projektem strategicznym dla niezależności energetycznej nie tylko samej Chorwacji, ale i całego regionu.

Również w lipcu polski operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System zawarł ze swoim chorwackim odpowiednikiem Plinacro umowę, na mocy której ma wspierać Chorwatów w rozwoju rynku LNG i technologii skroplonego gazu.(PAP)

autor: Wojciech Krzyczkowski

edytor: Marek Michałowski

wkr/ maro/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0048 4.0858
EUR 4.2823 4.3689
CHF 4.3852 4.4738
GBP 4.9827 5.0833

Newsletter