Porty, logistyka

W Grecji, w porcie Pireus oraz na wyspie Lesbos, doszło w czwartek do protestów migrantów przeciwko odpowiednio zamknięciu granic oraz deportacjom w przyspieszonym trybie - poinformowały tamtejsze media cytowane przez agencję dpa.

Migranci protestujący w porcie Pireus pochodzili w większości z Syrii, Afganistanu i Pakistanu. Skandując "Otwórzcie granice", domagali się umożliwienia im dalszej podróży do Europy.

Do demonstracji na egejskiej wyspie Lesbos doszło przed byłym obozem wojskowym Moria przekształconym w centrum rejestracji uchodźców. Zebrało się tam około 400 migrantów pochodzących z Pakistanu.

Według oficjalnych danych od początku roku Grecja odesłała do Turcji 608 migrantów z Algierii, Tunezji, Maroka, Pakistanu oraz Bangladeszu. Podstawą tego działania jest wstępne porozumienie między Grecją i Turcją o współpracy w celu zatrzymania exodusu na północ Europy.

W czwartek do portu Pireus, w którym obecnie przebywa ponad 4000 migrantów, przybyły z wysp na Morzu Egejskim - Lesbos i Chios - kolejne 544 osoby.

Jednocześnie wyraźnie zmniejszyła się liczba uchodźców, którzy przedostają się z Turcji na greckie wyspy. W środę i czwartek rano greckie władze zarejestrowały łącznie tylko 239 migrantów, podczas gdy w ubiegłym tygodniu było to średnio 1260 osób.

Według danych przedstawicielstwa Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) od początku 2015 roku do samej tylko Grecji przez Morze Śródziemne przybyło milion uchodźców. Obecnie zarejestrowanych w tym kraju jest 45 500 migrantów.

Do protestów w porcie Pireus i na wyspie Lesbos doszło w dniu, kiedy w Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt, w czasie którego ma być dopracowany plan współpracy UE-Turcja. Przewiduje on, że Turcja będzie przyjmować z powrotem wszystkich migrantów, którzy nielegalnie przedostaną się na greckie wyspy, a w zamian UE miałaby zobowiązać się do przesiedlania uchodźców bezpośrednio z obozów w Turcji; za jednego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia miałaby przejąć jednego syryjskiego uchodźcę z tureckich obozów. Plan zakłada też podwojenie do 6 mld euro unijnej pomocy dla uchodźców syryjskich przebywających w Turcji, ale także przyśpieszenie liberalizacji wizowej dla tureckich obywateli oraz nadanie impetu negocjacjom w sprawie przystąpienia Turcji do UE. 

mmi/ ro/

arch.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9983 4.0791
EUR 4.2806 4.367
CHF 4.3691 4.4573
GBP 5.0068 5.108

Newsletter