Porty, logistyka

Nietypowy kształt przedmiotu, jaki pojawił się na monitorze urządzenia skanującego pozwolił na ujawnienie okazu CITES, który miał nielegalnie przekroczyć granicę w gdyńskim porcie.

Funkcjonariusze Granicznego Referatu Zwalczania Przestępczości po prześwietleniu kontenera skanerem postanowili dokładniej przyjrzeć się przesyłce z mieniem przesiedlenia. Przeprowadzona w poniedziałek, 19 października rewizja wykazała, że przedmiot, który zobaczyli na ekranie, to nie pluszowy miś ale, jak potwierdził koordynator ds. CITES Izby Celnej w Gdyni - spreparowany baribal, czarny niedźwiedź amerykański. Gatunek ten objęty jest przepisami międzynarodowej Konwencji CITES oraz Unii Europejskiej w sprawie ochrony dzikich zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Ich naruszenie jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Zatrzymany baribal został zabezpieczony jako dowód w sprawie karnej.

Rok 2015, jest rokiem 40-lecia Konwencji Waszyngtońskiej, którą ratyfikowało 180 krajów. Polska przystąpiła do Konwencji w 1989 roku, zaś jej przepisy weszły w życie 25 lat temu. Spreparowany baribal jest najcenniejszym okazem CITES zatrzymanym w tym roku przez funkcjonariuszy Izby Celnej w Gdyni.

CITES (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Międzynarodowy układ kontrolujący transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Przyczyną ustanowienia Konwencji CITES jest rosnące zagrożenie dla występowania w warunkach naturalnych wielu gatunków fauny i flory. Szacuje się, że handel ginącymi gatunkami przynosi w skali świata miliardy dolarów zysku, co wg danych Interpolu, plasuje to zjawisko na drugim miejscu po handlu narkotykami i bronią.

rel (Izba Celna w Gdyni)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9983 4.0791
EUR 4.2806 4.367
CHF 4.3691 4.4573
GBP 5.0068 5.108

Newsletter