Offshore

Merganser, pływający pilotażowy system solarny o mocy 0,5 MWp, został pomyślnie doholowany i zakotwiczony na morskim poligonie testowym North Sea Farmers na Morzu Północnym.

Przy wsparciu RWE, holendersko-norweska firma SolarDuck zainstalowała swoją pilotażową pływającą platformę fotowoltaiczną (OFPV - Offshore Floating Photo-Voltaic) o nazwie Merganser. Celem jest przetestowanie i zaprezentowanie jej parametrów konstrukcyjnych, zdolności cumowniczych i elektrycznych oraz pozyskanie wiedzy na temat metod produkcji, montażu, instalacji na morzu oraz utrzymania, wymaganych do komercyjnego wdrożenia systemów OFPV na dużą skalę.

Merganser ma moc szczytową 0,5 MWp (Megawatt-peak, megawatopików – oznaczającą maksymalną ilość energii elektrycznej, którą dany system fotowoltaiczny może wytworzyć w szczycie produkcji) i znajduje się w niderlandzkiej strefie Morza Północnego, około 12 kilometrów od wybrzeża Scheveningen. Składa się z sześciu połączonych ze sobą platform solarnych, które mogą wytrzymać ekstremalne warunki na morzu. Pływające platformy pomyślnie podłączono do systemu cumowniczego na głębokości 20 metrów.

- Pływające elektrownie fotowoltaiczne, działające samodzielnie lub w połączeniu z morskimi farmami wiatrowymi, mogą otworzyć dalsze możliwości w zakresie morskiej energetyki odnawialnej - szczególnie w krajach o niższych średnich prędkościach wiatru, ale z dużą ilością światła słonecznego. Dzięki Merganser zdobywamy unikalną wiedzę i doświadczenie z pierwszej ręki w jednym z najtrudniejszych środowisk morskich na świecie – uważa Sven Utermöhlen, prezes RWE Offshore Wind.

Przeniesienie farm słonecznych na morze wymaga technologii, która zapewni ich działanie w trudnych warunkach hydrometeorologicznych. Trójkątna platforma SolarDuck została zaprojektowana tak, aby unosić się kilka metrów nad wodą, podążając za falami jak dywan. W ten sposób półzanurzalna konstrukcja utrzymuje krytyczne podzespoły w stanie suchym, czystym i stabilnym, a także zabezpiecza jej integralność strukturalną. Projekt ten zyskał niedawno pierwszy na świecie certyfikat dla konstrukcji OFPV, wydany przez Bureau Veritas.

- Udana instalacja pływającego systemu Merganser jest dowodem zaangażowania zespołu SolarDuck w elektryfikację świata za pomocą energii słonecznej z morza. Jednak nie robimy tego sami. Nasz partner projektowy RWE wspiera naszą technologię i wizję, podobnie jak inni - TNO, TU Delft, MARIN i Deltares. Wraz z licznymi uczestnikami łańcucha dostaw, w tym Damen Shipyards, TMA i Norsk Hydro, przekształciliśmy ciężką pracę w pozytywną zmianę w energetyce – dodał Koen Burgers, prezes SolarDuck.

Przypomnijmy, że pływaki do systemu platform wyprodukowała polska spółka niderlandzkiej stoczni Damen Shipyards, zaś montaż całej konstrukcji odbył się w Amsterdamie.

W ciągu najbliższych dwóch lat Merganser będzie zdalnie monitorowany za pomocą ponad 180 czujników zamontowanych w celu monitorowania obciążeń strukturalnych, obciążeń złączy i systemów cumowniczych oraz efektywności elektrycznej. Ponadto Deltares - holenderski niezależny instytut badań stosowanych - będzie wspierać szeroko zakrojoną kampanię oceny oddziaływania systemu Merganser na środowisko.

GL, rel (RWE/SolarDuck)

Zdjęcia: RWE/materiały prasowe

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter