Offshore

Grupa ORLEN podpisała umowę z ZSE Energia, jednym z kluczowych dostawców gazu na Słowacji. Kontrakt przewiduje dostawę do naszego południowego sąsiada gazu ziemnego w okresie od stycznia do końca 2025 roku, który pokryje około 30 proc. rocznego zapotrzebowania słowackiej firmy.

Surowiec, pochodzący m.in. z USA, będzie transportowany w formie skroplonej tankowcami do terminala LNG w Kłajpedzie, gdzie ORLEN posiada długoterminową rezerwację mocy. Po regazyfikacji (proces przywracania gazu z postaci skroplonej ponownie do postaci gazowej) zostanie on przesłany gazociągiem Polska-Litwa do polskiego systemu gazowego, a następnie interkonektorem Vyrava na Słowację. Jest to pierwszy przypadek, gdy słowacka firma sprowadzi gaz ziemny z północnego kierunku.

Jak poinformował w poniedziałek Orlen, umowa ze słowacką spółką ZSE Energia została zawarta za pośrednictwem spółki zależnej PGNiG Supply&Trading.

Kontrakt zawarty pomiędzy Grupą ORLEN, a ZSE Energia jest przykładem rosnącej współpracy firm z Europy Środkowo-Wschodniej w celu dywersyfikacji dostaw i wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego w regionie. Wolumen kontraktu odpowiada ok. 1/3 rocznego zapotrzebowania klientów Grupy ZSE, która jest drugim największym dostawcą gazu na Słowacji.

Zawarcie kontraktu pomiędzy spółkami nie byłoby możliwe, gdyby nie oddane w ostatnich latach nowe, międzysystemowe połączenia gazowe, łączące Polskę z innymi krajami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i rejonu państw bałtyckich. Umożliwiają one Grupie ORLEN sprzedaż paliwa do klientów w kraju i za granicą na podstawie zdywersyfikowanego portfela pozyskania gazu.

Wspomniana współpraca może być także interesująca z perspektywy budowy przez ORLEN nowych terminali w Zatoce Gdańskiej (chodzi o dwie jednostki FSRU o przepustowości około 10 mld m sześc.). Docelowo część sprowadzanego tą drogą gazu może trafiać na Słowację oraz do Czech.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój energetyki jądrowej. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter