Offshore

Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zostanie podpisane 15 września - poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

To ponad 150 podmiotów z Polski i zagranicy, reprezentowanych przez kilkaset osób - powiedział w czwartek wiceminister Zyska podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Dodał, że zostanie też wydany raport dotyczący tzw. dobrych praktyk dla rozwoju sektora.

Zyska poinformował, że porozumienie sektorowe ma być wzorowane na brytyjskim modelu "Sector Deal" i określi m.in. warunki uzyskania jak najwyższego poziomu tzw. local content, czyli stopnia udziału krajowego łańcucha dostaw w projektach offshore.

Local content w porozumieniu sektorowym dla pierwszej fazy realizacji projektów morskich farm wiatrowych to będzie poziom 25-35 proc., dla drugiej fazy, ale ograniczonej cezurą 2030 roku 45 proc., a powyżej 50 proc. po 2030 roku - powiedział Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych, wskazał, że spółki zaangażowane w pierwsze projekty offshore rozpoczynają przygotowania do kontraktowania m.in. podzespołów, usług.

To co nas trochę martwi, to czy będziemy gotowi z infrastrukturą. Terminal instalacyjny, czyli miejsce, z którego będziemy ekspediować złożone turbiny musi być w Polsce. Miejsce musi być gotowe, gdy inwestorzy zaczną proces. Rząd zrobił wszystko, by tak się stało - powiedział Gryglas.

Wskazał, że w Krajowym Planie Odbudowy zostały zabezpieczone bardzo duże środki, w wysokości 430 mln euro na terminal instalacyjny i porty serwisowe. Terminal instalacyjny ma powstać w Gdyni.

pel/ ana/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter